4p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Teljes mértékben áthárítják a bankok a legújabb sarcokat a vállalkozásokra - akik áremeléssel reagálhatnak majd a kormány által felborított dominóra.

Sorra jelentik be a bankok, hogy teljes mértékben áthárítják a 2024. augusztus 1-től megemelt pénzügyi tranzakciós illetéket a vállalkozói ügyfeleikre. Az illetéket a banknak kell fizetnie, de a jogszabály nem tiltja, hogy áthárítsa azt a vállalkozói ügyfeleire, akár teljes egészében. Attól függően, hogy az illetéket beépítette-e a díjaiba a bank, vagy külön díjként számítja fel, augusztustól vagy októbertől drágulnak a banki átutalások, készpénzfelvételek a hazai vállalkozások életében.

A BiztosDöntés.hu az Erste Bank, a Gránit Bank, a K&H Bank és az OTP Bank után az UniCredit Bank és a MagNet Bank ilyen irányú lépéséről értesült. Az egyéni vállalkozóknak és a cégeknek drágább lesz a bankolás októbertől, amelyet érvényesíthetnek a fogyasztói áraikban.

Emelkedik az illeték, emelkednek a banki költségek

Eddig mindegyik bank, amelyik bejelentette, hogy áthárítja az illetékemelést a vállalkozó ügyfeleire, teljes mértékben továbbadta az emelést 

– mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az OTP Bank azonban önkéntes moratóriumot vállalt a bankon belüli átutalások esetében, így ott csak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat kell megfizetniük a vállalkozóknak legfeljebb az idei év végéig.

Az OTP-n és az UniCredit Bankon kívül minden más bank csak két hónap múlva vezeti be a díjemeléseket. 2024. szeptember 16-tól a Gránit Bank, 2024. szeptember 20-ától az Erste Bank, 2024. szeptember 26-tól a K&H Bank, 2024. október 1-től pedig a MagNet Bank hárítja át a vállalkozások felé a többletterhet a kormány által 2024. augusztus 1-től felemelt illeték mértékére.

A változások értelmében a készpénzt nem igénylő pénzügyi műveletekre 0,3 százalék, maximum 10 000 forintról 0,45 százalék, maximum 20 000 forintra emelkedik az állami elvonás mértéke 2024. augusztus 1-től, míg a készpénzt érintő műveletekre 0,6 százalékról 0,9 százalékra, felső határ nélkül. Vagyis az illeték emelkedése a korábbiakhoz képest másfélszeres terhet jelent majd a vállalkozások számára.

A gyakorlatban, például 1 millió forint értékben felvéve készpénzt, 3 000 forinttal nagyobb banki díjat kell majd fizetni. A készpénzt nem igénylő műveleteknél, így az átutalásoknál 1 500 forinttal nő a banki teher egy ilyen tranzakció esetében.

A kormány a bankokon keresztül a cégektől szedik be a pénzt - a végén pedig ebből is infláció lesz.
A kormány a bankokon keresztül a cégektől szedik be a pénzt - a végén pedig ebből is infláció lesz.
Fotó: Pixabay

Megjelent a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték áthárítása is, mely még tovább drágítja a banki műveleteket

A MagNet és az UniCredit Bank már most közölte hirdetményében a 2024. október elsejétől hatályba lépő ún. kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték továbbhárítását is, mely elsősorban a devizaváltási és egyes pénzügyi eszközök megvásárlásával kapcsolatos műveleteket terheli, új illetéknemként. A kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték mértéke ügyletenként 0,45 százalék, maximum 20 000 forint. 

Ha egy vállalkozás például forintszámláról devizát utal – ami egy gyakori műveletnek számít a belföldön értékesítő importáló vállalatoknál –, akkor a pénzügyi tranzakciós illeték és a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték külön-külön is terheli a műveletet, így a drágulás mértéke háromszoros (0,3 százalékról 0,45 + 0,45 százalékra). Az illetékfizetési felső határ pedig ilyenkor a négyszeresére drágul (10 000 forintról 20 000 + 20 000 forintra).

A lakossági díjemelések bejelentése novembertől várható

A lakosság egyelőre megmenekül az emelkedő banki díjaktól, hiszen a kormány díjstopot rendelt el a hitelintézeteknek a 183/2024. (VII. 8.) Korm. rendeletben, amikor a pénzügyi tranzakciós illeték emeléséről döntött.

A bankok sem közvetlenül, sem pedig közvetve nem háríthatják át a lakosságra az illetékemelés mértékét 2024. december 31-ig.

Ezt követően viszont, a jelenlegi szabályok értelmében megnyílik az út a lakossági díjemelés irányába is, amelyről az első bejelentések – a 60 napos előzetes bejelentési kötelezettség figyelembevételével – legkorábban november elején várhatók, 2025. január eleji bevezetéssel.

Ekkor viszont a bankok a lakosság felé valószínűleg egyszerre jelentik majd be a pénzügyi tranzakciós illeték megemelésével és az új, kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték megjelenésével kapcsolatos áthárításokat.

 Az illetékemelést 2025. márciustól a szokásos év eleji, inflációkövető banki díjemelések bejelentése követi majd, így a lakossági ügyfeleknek a jövő elején várhatóan jelentősen, az inflációt jócskán meghaladó mértékben drágul majd a bankolás Magyarországon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Lélegeztetőgépre rakták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerdán reggel kedd kora estéhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Pénzügyi szektor Készpénz vagy kártya: sokatmondó OTP-s kutatás készült
Privátbankár.hu | 2024. október 29. 12:03
Sok cég alábecsüli a készpénzes megoldás költségeit. 
Pénzügyi szektor Zsepire lesz szüksége, ha meglátja, mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 07:25
Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nagy a nyomás a jegybankon, kiderül, hogy döntenek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 06:31
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa.
Pénzügyi szektor Csoda történt, 400 forint alatt az euró!
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 08:50
Nem sokkal, de alatta van.
Pénzügyi szektor Araszol a 400 forintos szint alá a forint, mi történt?
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 07:08
Van rá esély, hogy újra hármassal kezdődjön az árfolyam.
Pénzügyi szektor Meddig marad a 400 forintos euró?
Privátbankár.hu | 2024. október 11. 07:34
Kitartóan gyenge a forint.
Pénzügyi szektor A Cofidis Csoport megvásárolta a Magyar Cetelem Bankot
Privátbankár.hu | 2024. október 1. 10:31
A Cofidis Csoport örömmel jelenti be, hogy sikeresen lezárult a Magyar Cetelem Bank Zrt., a BNP Paribas Personal Finance Csoport magyarországi leányvállalatának felvásárlása, ezzel pedig új fejezet nyílt a Cofidis közép-európai növekedésében.
Pénzügyi szektor Többet kérdeznek majd a bankok a céges hitelkérelmezőktől
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 12:06
Az MNB új ajánlása szerint ESG-szempontok alapján is fel kell mérni a kockázatokat a céges hitelek kihelyezése előtt.
Pénzügyi szektor A támogatott konstrukciók tartják szinten a kisvállalkozói hitelpiacot
Gergely Péter | 2024. szeptember 28. 18:39
Miközben a teljes vállalati hitelportfólió több mint 6 százalékkal növekedett a június végéig számolt egy év alatt, addig a kis- és középvállalkozói állománynál csak stagnálásra futotta. Az pedig, hogy egyáltalán sikerült szinten tartani az állományt, egyértelműen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhető: a támogatott konstrukciókkal ugyanis a piaci forinthitelek nem tudnak versenyezni, így az új kihelyezések döntő többségét az előbbiek adják.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG