MKB-székház (fotó: MKB) |
A szándékot az ötödik legnagyobb magyar kereskedelmi bank vezérigazgatója, Balog Ádám jelentette be. A pakett méretéről és a kibocsátás pontos időzítéséről a tulajdonosok később hozzák meg a döntést, azt azonban tudni lehet, hogy nagyjából 20-30 százalékos részvénycsomagról lesz szó, és várhatóan 2019 elején le is bonyolíthatják az ügyletet. Az MKB-t a magyar állam még 2014-ben vásárolta meg a Bayerische Landesbanktól, 2017-ben pedig már a második nyereséges évüket zárták.
A válság alatt ugyanakkor jelentős mennyiségű nemteljesítő hitelállományt halmoztak fel, az Európai Unió pedig a bankmentést költségcsökkentési és kockázatkezelési feltételekhez, valamint az osztalékfizetés és külföldi devizában való hitelezés tilalmához, illetve egyes érdekeltségek értékesítéséhez kötötte. Balog Ádám szerint az egyes esetekben 2020-ig érvényben lévő korlátozások is nagyban hozzájárultak a bank talpra állításához, amely most megérett arra, hogy a BÉT-en méresse meg magát.
Más bankot is bekebeleznek?
Balog Ádám elmondása szerint más magyar bankok felvásárlásnak a lehetőségével is foglalkoznak, bár erre az érvényben lévő korlátozások még 2018 végéig nem nyújtanak lehetőséget. Az egyik lehetséges akvizíciós cél ugyanakkor a kormány által a GE Capitaltól 2015-ben megvásárolt Budapest Bank lehetne, már amennyiben az eladósorba kerül, fűzte hozzá.
Ekkora tranzakció még nem volt a magyar piacon Az MKB és a CIG Pannónia vagyonkezelői üzletágainak frigyéből új alapkezelő született, amely az ötödik legnagyobb a piacon, de arra törekszik, hogy hamarosan a harmadik, esetleg a második legyen. A 730 milliárd forintos kezelt vagyon nagy része vegyes és kötvényalapokban van, amiben erősíteni szeretnének, az az abszolút hozamú alapok kategóriája. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |