Ilyen méretű tranzakció még nem zajlott le a magyar vagyonkezelési szektorban – mondta Benczédi Balázs vezérigazgató (középen) a két cégcsoport együttműködésével létrejött MKB – Pannónia Alapkezelő sajtótájékoztatóján. Jelenleg elaprózott a piac, több mint 30 vagyon- és portfólió-kezelő cég működik itthon. Az alapkezelő tulajdonosait, az MKB Bankot és a CIG Pannóniát is az motiválta, hogy nagyobb, versenyképesebb szereplő jöjjön létre.
Az alapkezelő társaságnak jelenleg 730 milliárd forint a kezelt vagyona, ezzel várhatóan az ötödik legnagyobb lesz a piacon. Bár a vezérigazgató azt szeretné, ha a harmadik, esetleg a második helyet sikerülne megszerezniük.
Év végéig olvadnak össze
A tulajdonosok között főleg a két pénzügyi csoport tagjai vannak, az MKB Bank részesedése 49 százalék, a CIG Életbiztosító 16, a Pannónia Pénztárszolgáltató 16, az MKB Nyugdíjpénztár 15, a Gránit Bank kettő, az MKB Egészségpénztár szintén két százalékot birtokol. Formailag az MKB Bank vásárolta be magát a Pannónia CIG Alapkezelő Zrt.-be, ezután pedig jelentős tőkeemelést hajtott végre. Az MKB Bank alapkezelési és portfólió-kezelési tevékenységét folyamatosan szervezik át a közös cégbe (lényegében tehát három cég olvad össze), ez az év végéig lezajlik.
Nagyokkal kell versenyezni
Miért pont most? – tette fel a kérdést Dzsubák Attila vezérigazgató-helyettes (a képen balra). A tőkepiacok csúcson vannak, a kamatok mélyponton. Az ország makrogazdasági helyzete jó, várhatóan még évekig az is marad, ami kedvező a lakosság vagyoni helyzete, megtakarításai szempontjából. Erős, nagy külföldi alapkezelőkkel kell versenyezni a magyar vagyonkezelési piacon, ez is indokolja az összevonást.
A magyar GDP-növekedés várhatóan meghaladja majd az évi 3,5 százalékot a következő pár év során Dzsubák szerint, ezzel kissé az MNB-nél is optimistább. Az EU-s pénzek, a fiskális politika is támogatják a növekedést. A fogyasztói árindexben az MNB várhatóan tudja majd tartani az évi három százalékos szintet, kamatemelés nem várható.
Az abszolút hozamok felé
A megtakarítások régiós összehasonlításban Magyarországon a legmagasabbak, egyrészt a válságra adott válaszként, másrészt az adópolitika miatt is. A bruttó lakossági megtakarítások a GDP közel 130 százalékát teszik ki, ebben jelentős változást nem várnak.
Az alapkezelő piaci részesedése a vegyes alapok, a kötvényalapok területén és a zárt végű tőkevédett alapoknál viszonylag magas. Leginkább az abszolút hozamú alapok terén tervezik a piaci részesedésük növelését.
Két zászlóshajó
Ilyen alap az MKB PB Top Alap, amelynek célja évi 6-8 százalékos hozam elérése, a három hónapos veszteség lehetőségének limitálása 2-3 százalékon. Abszolút hozamú, származtatott, aktívan kezelt alap, vehet fel tőkeáttételt is, 2014-ben indult.
Az alapkezelő cég másik zászlóshajójaként bemutatták az MKB Adaptív Kötvény Alapot, amely 30 százalékban magyar állampapírokat, 16 százalékban magyar vállalati kötvényeket tart, de vannak benne banki kötvények, kisebb mennyiségben görög államkötvények, deviza és sok minden más is.