Privátbankár: Összesen hány szereplő van a bizalmi vagyonkezelési piacon? Mennyi szereplőnek lehet hely?
dr. Menyhei Ákos |
dr. Menyhei Ákos: A piaci szereplőket szét kell választani aszerint, hogy üzletszerű bizalmi vagyonkezelést végeznek-e vagy sem. Üzletszerű vagyonkezelésre jelenleg egy engedélyt adott ki a Magyar Nemzeti Bank, de a cégjegyzékbe további három bizalmi vagyonkezelő vállalkozást már bejegyeztek, akik közül kettő már megkérte a működési engedélyt a jegybanktól.
Karagich István: Üzletszerű üzemi vagyonkezelést végző vállalkozásból a következő 1-3 éves időszakban talán 5-10-nek lehet helye a magyar piacon, de részben az ország méreteinél, másrészt a bizalmi vagyonkezelés „evolúciója” miatt ez a piac erősen limitáltnak látszik. Jelentős lehet ugyanakkor a nem üzletszerű bizalmi vagyonkezelést végző magánszemélyek vagy vállalkozások szerepe is. A jelenlegi tapasztalat az, hogy a családi vállalkozást tulajdonló magánszemélyek jellemzően maguk szeretnének bizalmi vagyonkezelők lenni a saját vagyonuk tekintetében.
Pb.: A korábbi jogi akadályok mekkora részben hárultak el? Van-e még olyan terület, ami további pontosításra szorulna?
Karagich István |
KI: Bizalmi vagyonkezelőkről és tevékenységük szabályairól szóló törvény valamennyi technikai akadályt elhárította a bizalmi vagyonkezelés magyarországi végzésének útjából. Van még néhány további átgondolást igénylő részlet, de összességében nagyon jó szabályozás került kialakításra, ami alapján lehet végezni a bizalmi vagyonkezelést itthon.
MÁ: Talán csak a vagyonrendelő hitelezőit esetlegesen megillető felmondási jog kapcsán látunk olyan tisztázandó kérdés köröket, amelyek módosítása szükséges.
Pb.: Milyen érdeklődést tapasztaltok az intézmény iránt? Mit gondoltok, Magyarországon mekkora lehet az érintettek köre?
MÁ: Óriási az érdeklődés a bizalmi vagyonkezelés iránt, ami világosan látszik témakörben szervezett konferenciák több száz fős látogatottságából valamint az ügyfelek folyamatos érdeklődéséből is. A magyar vállalkozások döntő részét a kis és középvállalkozások adják, amelyek nagy része potenciálisan érintett a generációváltásban, ezért számukra a bizalmi vagyonkezelés a végrendelet vagy a törvényes öröklés alternatívája lehet. Fentiek alapján, potenciálisan több tízezer család lehet érdekelt az intézmény megismerésében és alkalmazásában.
KI: Azt látni kell, hogy csak lassan barátkoznak meg a mai 60 év körüli cégtulajdonos apák a gondolattal, hogy a cégfelépítmények átadása, örökül hagyása, valamint ennek a jogi keretrendszerének megteremtése egyre aktuálisabb menedzsment feladat számukra.
Pb.: Mennyi idő kell egy-egy ügylet létrehozásához (hány, milyen mélységű találkozás)?
A Society of Trust and Estate Practitioners, a vagyonkezeléssel, adó- és vagyontervezéssel foglalkozó szakemberek nemzetközi szakmai szervezete, mely 22 éve alakult meg Nagy-Britanniában. 2013-ban megalakult a STEP Hungary 12 alapító szakember közreműködésével, de a tagság 1 év alatt a magas felvételi szakmai szint elvárások mellett is jelentősen, elsősorban praktizáló jogászokkal bővült. A STEP vezető szerepet tölt be – a mindenkori kormányokkal, adóhatóságokkal és törvényhozási testületekkel folytatott folyamatos szakmai konzultáció révén– a gyakorlati tapasztalatok jogszabályokba történő átültetésében, valamint ezen jogszabályok gyakorlati alkalmazásának elősegítésében. |
MÁ: A bizalmi vagyonkezelési ügylet létrehozása hosszú folyamat, sok esetben hetek vagy hónapok szükségesek a létrehozásához. Meg kell ismerni mind a vagyonrendelőt, mind pedig a családját ahhoz, hogy átgondolt legyen a vagyonkezelés szabályrendszere. Maga a bizalmi vagyonkezelési szerződés elkészítése sem gyors, hiszen évtizedekre kell előre gondolkodni. Ez különösen nem könnyű az elmúlt évtizedek rendkívül sokat változó jogszabályi és vállalkozási klíma viszonyaihoz szokott, jellemzően 1-3 éves üzleti tervezéshez szocializálódott hazai vállalkozói elit számára. Ám éppen ezért csodás szakmai és bizalmi kihívás ez a konstruált előrelátást kínáló vagyonkezelő számára.
Pb.: Kit kell meggyőzni az intézmény hasznosságáról: a vagyon felhalmozóját, vagy a potenciális örökösöket?
KI: A vagyonrendelésről természetesen minden esetben a vagyonrendelő dönt, ezért őt kell meggyőzni az intézmény előnyeiről.
Pb.: A bizalmi vagyonkezelésnek mennyire kell attraktívnak lennie? Az érdeklődések alapján, hogy látjátok: az itthoni potenciális érdeklődők elvárása a vagyon biztonságos kezelése, vagy a hozamnövelés? Mennyivel tér el az attitűdjük azoktól az országoktól, ahol már múltja van a bizalmi vagyonkezelésnek?
KI: Mivel a generációváltás, és az ehhez kapcsolódó vagyontervezés, a polgári konzervatív gondolkodás alapeleme kell, hogy legyen, ennek természetes velejárója a jobb módú családoknál a jellemzően már igénybe vett privátbankári szolgáltatások mellett a vagyonstrukturálás hosszú távú elemeként a konzultáció a vagyon elhelyezésével, későbbi generációs átruházásával kapcsolatban egy ehhez értő szakemberrel.
MÁ: A bizalmi vagyonkezelés lényege a vagyon megőrzése és egyben tartása, továbbá a vagyonrendelő akaratának megfelelően a kedvezményezettek részére történő strukturált átadása. A bizalmi vagyonkezelők tehát alapvetően nem végeznek pénzügyi tanácsadást, banki tevékenységet meg végképp nem, feladatuk nem elsősorban a vagyon „hozamoptimalizálása” és gyarapítása, ennek megfelelően a hozam teljesen másodlagos. E tekintetben nincs különbség Magyarország és külföldi országok között, ám a bizalmi vagyonkezelés nem nélkülözheti a hozzáértő banki/privátbanki szakemberek segítségét és tapasztalatát.
Pb.: Milyen költségstruktúra alakul ki a magyar piacon szerintetek?
MÁ: Itt az üzletszerű bizalmi vagyonkezelést érdemes és lehet vizsgálni. Az üzletszerű üzemi vagyonkezelés magas fokú szabályozottsága miatt mindenképpen számolni kell éves alapköltséggel, ami nagyságrendileg három-négyezer euró között mozog. A költségek további részét nagyban meghatározza a vagyonrendelő által meghatározott feladatok mértéke és összetettsége, továbbá a kezelt vagyon nagysága és a hozzá kapcsolódó feladatok mértéke.
KI: A bizalmi vagyonkezelés összetett és bonyolult feladat, nem hasonlítható össze más jogintézménnyel. A bonyolultsága abban rejlik, hogy minden esetben teljesen egyéni kívánságokat kell teljesíteni, ezért a szolgáltatás árazása is minden esetben egyedileg alakul. A szolgáltatás egyedi jellege, komplexitása és költségvonzatai miatt behatárolható, milyen vagyon és vállalkozásméret fölött veszik igénybe majd az ügyfelek.