A Takarékbank ajtaján kopogtattak
Sajtótájékoztatón jelentette be Giró-Szász András kormányszóvivő és Vojnits Tamás kormánybiztos, hogy a kormány új és egységes takarékszövetkezeti integrációs rendszert hoz létre. Magyarul: az összes takarékszövetkezeti integráció és takarékszövetkezet ezek után egy ernyőszervezet, a Takarékbank alá fog majd tartozni.
Vojnits Tamás és Giró-Szász András |
A 2010-es kormányváltás óta deklarált célja a kabinetnek a takarékszövetkezeti rendszer erősítése, ez jól összeegyeztethető azzal a szándékkal, hogy a pénzügyi szektorban növeljék a magyar résztulajdon arányát. Nem mellesleg, a vidék bankjaként számon tartott takszövökön keresztül az állam még jobban fel tudja pörgetni az itteni hitelezést.
A kormány az első lépést a takarékok irányába akkor tette meg, amikor a német többségi tulajdonost kivásárolta a most központi integrációs pénzintézetnek megtett Takarékbankból. A kötelező központosítás lényege, hogy a takarékok üzletpolitikáját összehangolják, közös termékeik lesznek és egységes informatikai hátterük, megjelenésük. Vojnits szerint a központosítás után az eddig szétdarabolt magyar szövetkezeti rendszer több nyugat-európaihoz hasonlóan fog majd működni, a cél: 1 millió ember magas színvonalú kiszolgálása vidéken. Vojnits szerint az előkészítő munka egy fontos eleme volt, hogy az újraszervezett szövetkezeti rendszer megfeleljen a 2014. január 1-től érvényes szigorúbb tőke- és likviditási szabályoknak.
Jó üzlet lesz a szövetkezeti tagság?
Az új ernyőszervezet két fő pillére az integrációs szervezet és a Takarékbank lesz, hasonlóan a külföldi példák többségéhez. Vojnits szerint így lehetővé válik, hogy a központi bank (vagyis a Takarékbank) sokkal egységesebb módon szervezze az eddiginél a takarékok üzleti folyamatait. Az eddigi integrációkban nem működött keresztgarancia jön létre, hasonlóan a bankfiókokhoz, az ügyfelek bárhol intézhetik például ügyeiket, a pénzükért nem csak a számlavezető takarékjuk áll majd jót.
A szövetkezeti működés jogi keretei ugyanakkor nem változnak, ezek különleges értéket képviselnek - mondta Vojnits. Megmarad tehát az egy tag - egy szavazat elve. Az osztalékról helyi szinten születik döntés a jövőben, és az egyes tulajdonosok részesedése sem változik. Mivel a korszerűsítés révén nyereségesebbek lehetnek a takarékok, jobban megéri majd tulajdonosnak lenni.
Morzsák jutnak a Postának is
A kormánybiztos kérdésre válaszolva elmondta: az újra szervezett integráció stratégiai együttműködésre lép a Magyar Postával, az állami cég amúgy tulajdonhányadot is szerez majd a Takarékbankból. A Posta és a takarékok eddig is sok helyen együttműködtek, ez a kapcsolat most majd szorosabbá válhat: ez Vojnits szerint számtalan üzleti lehetőséget rejt magában. A Posta sem jár rosszul, a kötelező postai piacnyitás után most újabb területre tör be (ha már a mobilpiac nem jött össze), az ország egyik legnagyobb pénzügyi értékesítési hálózata jön létre. Az új rendszert megalapozó törvényjavaslatokat már benyújtották a T. Háznak.