Országh Mihály, a K&H Bank piaci igazgatóságának vezetője egy szakmai fórumon elmondta: a magyar lakosság megtakarítási hajlandósága nő, a hazai bankrendszer átlagos hitel/betét mutatója ezzel párhuzamosan a korábbi években tapasztalt 150 százalék körüli szintről mostanra 113-114 százalékra csökkent. Ennek pozitív következménye az, hogy a magyarországi hitelintézetek egyre kevésbé szorulnak rá az anyabankok forrásaira.
A K&H Bank hitel/betét aránya már most 80 százalék alatt van - fűzte hozzá a bank piaci igazgatóságának vezetője.
Októberben a háztartások és a vállalatok hitelállománya is csökkent, a betétek állománya pedig mindkét szektorban jelentősen emelkedett. A banki kamatokon már meglátszik az alapkamat-csökkentések hatása: a betétek kevesebbet fialnak, de a hitelek is olcsóbbak. Részletek >> |
Kifejtette: továbbra is megfigyelhető az a tendencia, hogy az Európai Unió erősebb gazdasági teljesítményű országainak bankjai visszavonulnak az integráció perifériális, gazdasági problémákkal küzdő államaiból, így Görögországból, Spanyolországból és Portugáliából.
Kérdésre elmondta: a magyar jegybank monetáris tanácsa várhatóan tovább csökkenti az alapkamatot, amely 2013-ban 5 százalékra mérséklődhet. Ennek a kamatmérséklődésnek nincs közvetlen hatása a hitelezés esetleges bővülésére, de a hitelezés költségeit mindenképpen csökkenti. Az igazi gond Magyarországon a beruházási ráta alacsony szintje, a bank jövőre még nem vár tényleges gazdasági bővülést - tette hozzá Országh Mihály.
A Központi Statisztikai Hivatal szerint a harmadik negyedévben a nemzetgazdasági beruházások 2,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. Bár a feldolgozóipari beruházások növekedése kedvező jel, szakértők a beruházások terén nem számítanak fordulatra.