(Fotó: Wikimedia Commons) |
14.40: Sajtótájékoztatót tartott a kormány – nagyon várják az IMF-et
Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes sajtótájékoztatót tartott ma kora délután. Az Expansión.com percről percre frissített tudósítása szerint a helyettes először bejelentette, hogy Luis María Linde lesz a spanyol jegybank (Banco de España) új elnöke. Ezután az eladósodott önkormányzatok problámival foglalkoztak, az izgalmas rész a szabad kérdésfeltevésnél kezdődött.
Azonnal neki is szegezték a kérdést, hogy készülnek-e pénzügyi segítséget kérni az EU-tól, vagy sem. A miniszterelnök-helyettes válasza szerint az IMF szakértői az utolsó fázisában vannak a bankrendszer vizsgálatának, és ha elkészülnek - kiszámolják, mekkora tőkeigénye van a spanyol pénzintézeteknek -, ismertté válnak a számok, akkor a kormány is állást foglal. Biztosította arról az újságírókat, hogy még nem született döntés a kérdésben.
Az IMF-adatok megérkezéséig szerinte várni kell, az utolsó adatok várható időpontja június 21-e. A várható számokról nem akart újabb becslésekbe bocsátkozni. Sáenz nem tud arról sem, hogy szombaton az eurozóna vezetői telefonkonferenciát tartanának. Később újra megkérdezik tőle, teljesen kizártnak tartja-e, hogy Spanyolország már a hétvégén segítséget kérjen az EU-tól, de visszautal az első kérdésre, gyakorlatilag kitér a kérdés elől. Majd az elől a kérdés elől is, hogy tudnak-e már valamit az IMF vizsgálatának számairól, illetve nem lehet-e, szándékoznak-e azokat előre hozni.
Pletyka vagy valós fejlemény? Nem tudni
Várhatóan feladja eddigi makacs álláspontját a spanyol kormány, és a hétvégén segítséget kér az EFSF mentőalapból bankrendszerének megmentésére – írják péntek délelőtt külföldi lapok a Reutersre hivatkozva. Az „ügyhöz közel álló forrásokra” utaló hírügynökség szerint a bejelentés szombaton délután várható. A spanyol kormány eddig vonakodott segítséget kérni az EU-tól, legutóbb az IMF jelentéséig halasztotta a döntést – írja a Handelsblatt.com.
A kormányszóvivőnek nincs tudomása rólaEgy spanyol kormányszóvivőnek nincs tudomása arról, hogy küszöbön állna egy ilyen bejelentés - írja az MTI. A szóvivő utalt a spanyol miniszterelnök csütörtöki kijelentésére, miszerint a kormány megvárja a bankrendszer átvilágításának eredményét, mielőtt az Európai Unióhoz fordul a bankok feltőkésítésének ügyében. A Reutersnek nyilatkozó uniós és német források szerint az euróövezeti tagországok pénzügyminiszterei szombaton videokonferencia keretében fogják megtárgyalni a spanyol kérést, majd az Eurogroup közleményt fog kiadni, várhatóan szombat délután. A Spanyolországot csütörtökön leminősítő Fitch Ratings úgy számol, hogy a spanyol bankrendszer rendbetétele a spanyol hazai össztermék (GDP) 9 százalékával egyenlő költségvetési forrást is felemészthet. A leminősítés indoklásában a Fitch Ratings kifejtette, hogy saját becslései szerint a spanyol bankrendszer átalakításának és feltőkésítésének valószínűsíthető államháztartási költsége hozzávetőleg 60 milliárd euró lesz, de elérheti a 100 milliárd eurót is, ami az éves spanyol GDP-érték 9 százalékának felelne meg. |
Az IMF szerint körülbelül 40 milliárd euróra lehet szükség az EFSF-ből a spanyol bankok megmentésére. A bankrendszer szanálásának teljes költsége azonban mintegy 90 milliárd euró lesz, de úgy számolnak, hogy 50 milliárdot spanyolországi forrásokból elő tudnak teremteni – írja a spanyol Expansión.com. Más források szerint az IMF "kevesebb, mint 50 milliárd" eurót tart szükségesnek. A spanyol miniszterelnök, Mariano Rajoy a délelőtt folyamán a Bloomberg szerint EU-s vezetőkkel tárgyalt a spanyol bankrendszerről.
A részvénypiac már előre iszik a madridi medve bőrére
Miközben Európa-szerte Spanyolország csütörtök esti leminősítésével is magyarázzák a tőzsdeindexek esését, a bankmentés hírei jót tettek a spanyol részvényeknek. Az Ibex index fél tizenkettő körül nulla körül járt, sokkal jobban állt, mit a többi európai mutató többsége.
Az eurozóna államai szombaton telefonkonferencián tárgyalnak majd a részletekről – írja az Expansión.com. A gazdasági lap azonban felhívja a figyelmet arra is, hogy az utóbbi napokban számos, egymásnak részben ellentmondó nyilatkozat látott napvilágot a témában, így mindent alapos fenntartással kell kezelni. Ráadásul egy spanyol kormányszóvivő is úgy nyilatkozott, hogy még semmi sincs eldöntve.
A hét elején Cristóbal Montoro spanyol pénzügyminiszter azt mondta, országa előtt gyakorlatilag bezárultak a piacról való finanszírozás csatornái, legalábbis a jelenlegi igen magas hozamszinten. Csütörtökön ugyan még eladtak 2,1 milliárd eurónyi állampapírt, de ismét emelkedő hozam mellett. A Bloomberg szerint a tíz éves spanyol kötvények 6,16, az öt évesek 5,43 százalékos hozammal forogtak utoljára.