4p
Az elemzők szerint akár évi 20 milliárdos veszteséget is elkönyvelhet az OTP Bank a forintosítási jogszabályban leírt kamatfelár-rögzítés miatt. A bank akvizíciós politikája ugyanakkor sikeres lehet.

A forintosított devizahitelek kamatfelárának rögzítése elemzői becslések szerint 100 milliárd forintos bevételkiesést okozhat a bankoknak éves szinten. Hasonló összegről beszélt a múlt héten a Lízingszövetség konferenciáján Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója megemlítve, hogy ilyen mérvű - évi 3 százalékos ROE-csökkenést – a kamatmarzsokba beszorított bankok önmagukban költségcsökkenéssel nem tudják majd kigazdálkodni, ezért a piac koncentrációja várható.

Mennyit bukik az OTP?

Bár a piacon mindenki ennek a folyamatnak a nyertes oldalára várja az OTP Bankot, ám a forintosítás utáni kamatrögzítés az elemzők szerint a korábbi piaci várakozásnál több, akár 10-20 milliárd forint bevételkiesést okozhat az OTP-nek – írja a Napi Gazdaság. Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője szerint két tényezőből tevődik össze ez a tétel, egyfelől a tőketartozások mértéke csökkenni fog, vagyis eleve kevesebb bevétellel számolhatnak a bankok, illetve ezen az állományon a piaci forintkamatokhoz képest alacsonyabb lesz a kamatfelár. A szakember úgy számol, hogy mindez az OTP-nek 10-15 milliárd forint éves kamatbevétel-kiesést okoz, a marzsok tekintetében pedig 1-2 százalékponttal rombolhatja a törlesztés első időszakában az átlagos kamatmarzsokat az, hogy a piaci kamatoknál kedvezőbb marad a forintosított devizahitelek felára. Ráadásul a fair bankokról szóló törvény értelmében az első kamatperiódus után sem lesz könnyű a piaci szinthez igazítani a felárat. Az egyoldalú kamatmódosítás új szabályozása önmagában - a forintosítástól függetlenül is - legalább 10 milliárd forint bevételkiesést okoz az OTP-nek jövőre - véli Gyurcsik Attila, a Concorde szakembere. Szerinte az eredeti kamatfeláron elszenvedett veszteséget nehéz megbecsülni, hiszen a bankok versenyezni fognak a jó ügyfelekért, ez pedig még tovább nyomhatja a felárat és csökkenti a banki jövedelmezőséget.

(Nagy Márton szerint a rosszabb, a folyósításkor legmagasabb szintre árazott ügyfelekért is folyhat verseny – ezt alátámasztja, hogy a lakáshiteleknél 5,5, a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél pedig 7 százalékban maximált felár alatt meg lehet maradni, ráadásul az indulás magas kockázata meglehet, épp ezen adósi kör bizonyos tagjainál mérséklődött. Ha mindehhez azt tesszük hozzá, hogy az OTP a piacon korábban a magasabb marzsot alkalmazó hitelintézetek közé tartozott, meglehet, saját felárait kell majd lejjebb vinnie, hogy ügyfeleit megtartsa.)

A Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők közül egyedül Miró József, az Erste elemzője nem aggódik: ő az OTP esetében „mindössze" 10 milliárd forintos bevételhatással számol, aminek szerinte nincs nagy jelentősége a bank jövedelmezőségére.

Szlovénia: féláron is lehet bankot venni?

A kedvezőtlen hírek mellett kedvező is van az OTP háza tájáról. Eszerint a korábban rebesgetett 300 millió helyett csak 150 millió eurót ajánlott az OTP Bank a szlovén Nova KBM (NKBM) privatizációs tenderén - értesült a szlovén Dnevnik című lap. A Napi Gazdaság forrása szerint helytálló lehet az információ, mivel a szlovén újság általában a jól értesült források közé tartozik. Az eladásról szóló bejelentés pedig a jövő hónapban kerülhet nyilvánosságra.

A Dnevnik szerint a szlovén állam – amely a közvélemény rosszallása ellenére eltökélt az Európai Bizottság felé vállalt privatizációs folyamat végigvitelében - szeretne magasabb árat kapni, hiszen az új ajánlat már csak a bank könyv szerinti értékének harmada – márpedig az állam 2013-ban több mint 800 millió eurót tolt be az NKBM-be. A lap szerint még mindig az OTP tűnik befutónak, úgy tudják, hogy csak egy igazán komoly ellenfele van a magyar banknak, az pedig az Apollo nevű amerikai befektetési cég.

Az NKBM megvásárlásával egyébként az OTP nem csak a szlovén piacra léphetne be, hiszen a szlovén bankcsoportnak több érdekeltsége is van. Így például a kicsi piaci részesedéssel bíró szerb piacon is erősödhet az OTP, hiszen a szlovénok birtokolják a szintén kicsi – az OTP Szerbia mérlegfőösszegének felét sem kitevő - belgrádi KBM Bankát.

A szlovéniai bankvásárlás mellett Lengyelországban is megjelenhet az OTP – itt a korábbi, a Privátbankár.hu által is közölt hírek szerint a General Electric leánybankja lehet az egyik célpont, ám a magyar bank az egyik legkisebb lengyel pénzintézetet, az FM Bank PBP-t is vizsgálja.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Még minket is megcsaphat a kaliforniai tűzvész szele
Kormos Olga | 2025. január 26. 14:10
Közgazdászok szerint a kaliforniai biztosítási válság szélesebb körű pénzügyi instabilitást válthat ki. A Fed a közelmúltban „stresszteszteknek” vetette alá az amerikai bankokat.
Pénzügyi szektor Nagy Márton döntött egy kulcspozícióról
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:01
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Államadósság Kezelő Központ alapítói joggyakorlójaként 2025 februárjától Hoffmann Mihályt nevezi ki a társaság vezetői feladatainak ellátására.
Pénzügyi szektor Mi lehet az inflációkövető állampapírok alternatívája?
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:25
Átrendeződés várható a magyar befektetési piacon.
Pénzügyi szektor Minden magyar büszke lehet a forintra, nem szégyen kikapni az erősebbtől
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 07:24
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Vérengzés jön a bankszektorban – 200 ezer munkahely szűnhet meg nyomtalanul
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 10:28
A mesterséges intelligencia terjedése komoly hatásokat hoz magával.
Pénzügyi szektor Az MNB odasózott az OTP-nek és az MBH-nak
Privátbankár.hu | 2025. január 7. 10:56
Az MNB összesen több mint 43 millió forint bírságot szabott ki az MBH Bankra és az OTP Bankra, mivel azok nem teljesítették maradéktalanul a felügyelet korábbi határozataiban előírt kötelezéseket a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzés terén feltárt hiányosságok orvoslására. Az OTP Bank egyebek közt nem megfelelően végezte el az előírt visszamenőleges szűréseket, az MBH Bank belső szabályzatai pedig továbbra is hiányosak.
Pénzügyi szektor Már folyósította is az első munkáshitelt egy hazai bank
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 16:31
Az év első munkanapján több tucatnyian tájékozódtak és adták be igényüket a munkáshitelre az OTP Bank fiókjaiban. A hitelintézet az első hitelbírálatokat lefolytatta, és már folyósította is az első támogatott konstrukciót.
Pénzügyi szektor Lengyelországban gyorsuló idei inflációval számolnak
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 14:48
A lengyel jegybank elemzők körében végzett legfrissebb felmérése szerint idén gyorsul a fogyasztói áremelkedés tavalyhoz képest, majd jövőre visszalassul a 2024. évi szintre.
Pénzügyi szektor Sok volt a hiba – lecsapott és büntetett az MNB
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 10:22
Az MNB csoportszintű átfogó vizsgálata nyomán összesen 63 millió forint bírságot szabott ki a MagNet Bankra és a MagNet Faktorra.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 12:25
Hozamemelkedés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet hétfői aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG