25 bank 25 milliárd eurós problémája
Az euróövezet 25 bankja bukott meg az Európai Központi Bank bankterhelési próbáján, a stressz-teszten. közölte vasárnap a frankfurti intézmény. Ez azt jelenti, hogy az érintett bankok szavatoló tőkéje nem érte el, illetve még mindig nem éri el az előírt mértéket. Főleg olyan országok pénzintézeteiről van szó, mint Olaszország, Görögország, Ciprus, Szlovénia és Portugália. A francia és a spanyol bankok várakozáson felül teljesítettek.
A 25 problémás banknak összesen 25 milliárd euróval kell növelnie szavatoló tőkéjét - állapította meg az EKB az Európai Bankhatósággal (EBA) együttműködve végzett vizsgálatban, amelyben a tavaly év végi állapot alapján elemezték az euróövezet 130 vezető hitelintézetének helyzetét és válságtűrő képességét. A 25-ből 12 már pótolta a hiányosságokat, összesen 15 milliárd euróval emelték tőkéjüket. A többi banknak két héten belül intézkedési tervet kell benyújtania, és kilenc hónapon belül kell végrehajtani a tervet.
Biztos, hogy rendben vannak a számok?
Több elemző azonban szkeptikus maradt. Az EKB 170 oldalas jelentése ugyanis példának okáért rámutat, hogy számos bank 2013 végén – a felmérés lezárultakor - túlbecsülte saját tőkéjét, egyes esetekben több száz millió euróval. Ebben a csoportban olyan nagybankok is szerepelnek, amelyek egyébként megfeleltek a stresz-teszten, köztük a francia BNP Paribas és Crédit Agricole, az olasz UniCredit, az osztrák Erste Csoport és a német Commerzbank.
Reinhard Cluse, a UBS Investment Bank európai főközgazdásza pedig azt emelte ki, hogy bár látszólag javul az euróövezeti bankszektor helyzete, de ez nem lesz elégséges ahhoz, hogy érzékelhető hitel-növekedés induljon meg.
Valóban, a 2008-as pénzügyi krízis kitörése óta az euróövezeti hitelezés csökkenő trendet mutat. Ez az esés idén szeptemberben is folytatódott az EKB hétfői adatai szerint, éves szinten 1,2%-kal csökkent a magánszektor felé a hitelkihelyezés.
Szép kis csontvázak vannak még a szekrényben
Németországban a sajtó egyöntetűen negatív hangot ütött meg az EKB terhelési próbájával kapcsolatban. A Handelsblatt kétli, hogy a tesztek elég szigorúak lettek volna, hozzátéve, hogy a bankok státusza tisztázatlan maradt. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint Európában túl sok a bank és a politika egyébként is rátelepedett a mostani tesztekre, csökkentve annak hitelességét. A WDR5 kommentátora szerint a teszt kritériumai túl megengedők voltak.
A francia Les Echos szerkesztőségi cikke pedig egyenesen megkérdőjelezi a tesztek hitelességét, mivel egyetlen nagybank sem bukott meg. Ebben bizony lehet valami, hiszen a Deutsche Bank tegnap váratlanul kirúgta a pénzügyekért felelős igazgatóját, Stefan Krausét, miután a bank „súlyos jelentési problémákkal szembesült az USA-ban”. Ehhez jön még az az aknamező, amelyet a Deutsche Bank 75 ezer milliárd dollárt kitévő (!!!) határidős pozíciói jelentenek és amely a német GDP 20-szorosának felel meg.
Hát bizony, ha ilyen elefántot találunk a szobában, joggal merül föl a gyanú, hogy az EKB csupán egy PR-gyakorlatot végzett a befektetők megnyugtatása céljából.