A bitcoin egy virtuális pénz, elszámolási egység vagy egy technológia, ha úgy tetszik - írja friss posztjában MarginCall, a Privátbankár egyik bloggere. Az egészet a 2008/2009 válság után a pénzügyi rendszerbe vetett bizalom megrendülése után hozta létre egy ismeretlen eredetű szakértő csoport, akikről annyit lehet tudni az eltérő angol akcentusból következtetve, hogy a világ több pontjáról származhatnak.
Mennyire biztonságos?
A rendszer sajátossága, hogy úgynevezett peer-to-peer (személyek közötti) központi csomópont nélküli hálózati megosztáson alapul. Ez a virtuáis pénz biztonságának az alapja is: az összes számítógépes egységet fel kellene törni vagy meg kellene semmisíteni, hogy hamisítható legyen. Hasonlóak miatt szintén képtelenség a megszüntetése, hiszen addig létezni fog, amíg az összes rendszer áll. Sokak szerint emiatt nehezebb hamisítani, mint egy hagyományos fizetőeszközt.
Mire jó?
A számítógépes adatjellel már egyre több helyen lehet fizetni, internetes oldalakon, sőt Vancouverben akár már egy kávézóban is. Egyre több elemző befektetésként gondol a bitcoinra, annak okán, hogy a pénz mennyisége korlátozott (alulról konvergál a 21 millióhoz) így a hagyományos devizáktól eltérően az infláció helyett ebben az esetben deflációról beszélhetünk.
Mennyit ér?
Jegybanki és bármilyen központi szabályozás hiányában a megjelenő információk és hírek mozgathatják az árfolyamot - MarginCall posztja több példát is említ. Az árfolyam járt már 395 dolláron is, hullámvasutazott már 260 és 60 dollár között, jelenleg valahol 350 közelében pihent meg.