A Raiffeisen bejelentette, hogy egyelőre nem adják el a leányvállalatot. Részletek >> |
Az utóbbi napokban több esetleges banki tulajdonosváltással kapcsolatos hír is megjelent. Ezek szerint vételi ajánlat érkezett a Raiffeisen Bankra, amely iránt a hírek szerint a magyar tulajdonban lévő Széchenyi Kereskedelmi Bank érdeklődik, az utóbbit azonban eddig direkt módon nem erősítették meg. Tulajdonosváltás előtt áll a Takarékbank is, az állam szeretné értékesíti törzsrészvényeit.
Nem érinti az ügyfeleket
Nem érinti közvetlen módon az ügyfeleket, ha egy banknál tulajdonosváltás történik, minden korábban kötött szerződés, üzleti tranzakció tovább él - mondta Marsi Erika, a Nemzetközi Bankárképző Központ (NBK) alelnöke.
Így a hiteladósok tartozása a tulajdonosváltás után is megmarad, a korábbi feltételekkel kell tovább törleszteni a hitelt. A számla- vagy betéttulajdonosok a szokásos üzletmenetben eldönthetik, hogy akarnak-e továbbra is ügyfelei maradni a banknak, de ez nem a tulajdonosi pozícióban bekövetkezett változás következménye - fűzte hozzá.
Maradnak a kondíciók, amíg az új tulajdonos is úgy akarja
Az, hogy az új tulajdonos mit tesz a megvásárolt bankkal, a saját döntése: megtarthatja „külön” banknak, magába olvaszthatja, vagy összeolvaszthatja egy másik, szintén tulajdonában lévő bankkal - mondta el korábban a Privátbankárnak Binder István, a Magyar Nemzeti Bank kommunikációs osztályvezetője.
Binder István, PSZÁF-szóvivő |
A banki szolgáltatások esetében a felek között polgárjogi szerződés van, amely a tulajdonosváltás esetében nem változik, tehát az eredetileg megkötött kondíciók megmaradnak. Az új tulajdonos azonban dönthet úgy, hogy megváltoztatja a szerződési feltételeket, amit az egyoldalú szerződésmódosításokra vonatkozó szabályok alapján tehet meg.
Ha a banki ügyfélnek nem felel meg, hogy új tulajdonosa lett a banknak, vagy a kondíciómódosításokkal nem ért egyet, akkor a szerződést felbonthatja - mondta Binder István a Privátbankárnak.
Így módosítható a szerződés
Az egyoldalú szerződésmódosítás szabályai szerint ha az ügyfelet kedvezően érinti a módosítás, akkor nem kell előre bejelenteni a változást, de ha kedvezőtlenül, arról 15-60 nappal a változás előtt értesíteni kell az ügyfeleket. A banki ügyfelek ilyenkor elállhatnak a szerződéstől.
Az egyoldalú szerződésmódosításkor új tételeket nem lehet a szerződésbe tenni, de ha valami már szerepelt a szerződésben, azt meg lehet változtatni, ha időben értesíti a bank az ügyfelet.
Tulajdonosváltáskor tehát a folyószámlákkal, betétekkel, hitelekkel kapcsolatban automatikusan nem történik változás