Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője szerint több jel is utal arra, hogy a végtörlesztés lehetősége hatással volt az ingatlanpiacra, s a talpon maradásért küzdők éppúgy megpróbálnak előremenekülni, mint a jómódúak. A lapnak elmondta, egyre többen döntenek úgy, hogy hitellel terhelt ingatlanuk eladásával próbálnak szabadulni a frankkölcsöntől. A Népszabadság körképe szerint a tehetősebbek, a még tartalékokkal rendelkezők fantáziáját is megmozgatta a végtörlesztés lehetősége, amit jól mutat, hogy a Balatonnál és a Velencei-tónál az utóbbi hetekben nőtt a kínálat.
A járműpiacot sem hagyta érintetlenül a végtörlesztés lehetősége: a lap felmérése szerint sokan a családi autó értékesítésével próbálják előteremteni a végtörlesztéshez szükséges összeget vagy annak egy részét. Több használtautó-kereskedő is úgy nyilatkozott, hogy az utóbbi hetekben nőtt azok száma, akik gyorsan, készpénzért akarnak túladni kocsijukon.
Az eladók számának határozott növekedéséről számoltak be a lap által megkérdezett nemesfém-felvásárlással foglalkozó cégeknél is.
Felpöröghet a kiárusítási hullám
A végtörlesztéshez kapcsolódó kiárusítási dömping még tovább éleződhet: Rogán Antal módosító javaslatának értelmében a jövőben a végtörlesztés joga akkor is megilleti a deviza alapú jelzáloghitellel tartozót, ha a kölcsönnel már nem az eredeti pénzügyi intézménynek tartozik. A végtörlesztéshez csak forint alapú áthidaló kölcsön nyújtható, és akkor is lehetséges a végtörlesztés, ha a deviza alapú hitel folyósítása több részletben történt. A törvénymódosítás további 50-80 ezer ember előtt nyitja meg a végtörlesztés lehetőségét.
Seszták Miklós (KDNP) Rogán Antal törvényjavaslatához adott be hétfőn módosító indítványt. Ebben a kormánypárti képviselő azt kezdeményezi, hogy a törvényben rögzítsék: ne legyen se vélelmezhető, se megállapítható vagyongyarapodás, ha a magánszemély saját meglévő pénzeszközeit használja végtörlesztésre vagy az összeget végtörlesztésre egyenes ági hozzátartozójának ajándékba adja.
A végtörlesztési kedvet fokozhatja a NAV is: az adóhatóság hétfőn közölte, hogy a híresztelésekkel ellentétben nem terjeszti ki célzottan a vagyonosodási vizsgálatokat a végtörlesztéssel élőkre. A NAV közleménye szerint az adóhatóság nem rendelkezik a végtörlesztőkről semmiféle nyilvántartással, erre vonatkozóan a bankok felé megkereséssel nem él, a végtörlesztés ténye, vagy annak összege az adóhatóság kiválasztási, kockázatelemzési szempontjai között semmilyen formában nem szerepel.
Privátbankár, Népszabadság