Az év első kilenc hónapjában 724,8 milliárd forint értékben vettek fel új forint hitelt a vállalkozások, szemben az egy évvel korábbi 1223,8 milliárdos kihelyezéssel – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikáiból. Ez az adat is rávilágít arra, miért is döntött úgy a jegybank, hogy meghosszabbítja a Növekedési Hitelprogram (nhp) második szakaszát.
Persze, a visszaesést számos tényező indokolhatja. Ide sorolható, hogy a tavalyi adatokat szépítő nhp I esetében a kihelyezett 700 milliárd forint 59 százaléka dedikáltan korábbi hitel kiváltása volt, illetve az is, hogy mindeddig – az uniós pályázatok kiírásának hiánya miatt – sokan visszafogták a beruházásaikat, s így a hitelfelvételt. Változást hozhat az is sokak szerint, hogy a kabinet nem nyúlt bele jelentősen a vállalkozói adózás kérdéseibe a jövő évi adótörvények kapcsán, márpedig a kiszámíthatóságot a cégek értékelni szokták.
Pedig hitel nem csak a támogatotti körben olcsó. Ugyancsak a jegybanki statisztikákból derül ki, hogy a hitelkamatok csökkenése nem állt meg az MNB kamatcsökkentési ciklusának befejeződésével. Szeptemberben a piaci átlagkamat 300 millió forint (1 millió euró) alatti hitelek esetében 14, afelett 12 bázisponttal csökkent az augusztusi értékekhez képest. Mindez azt jelenti, hogy szeptemberben az 300 millió forint alatti hitelek átlagkamata 4,65 százalék volt, ami közel 2 százalékponttal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi 6,65 százalék. A 300 millió forint feletti hitelek esetében ennél is alacsonyabb, 3,53 százalékos az átlagkamat – itt 5,11 százalék volt 2013. szeptemberében az átlagos kamatszint.