6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Van verseny a bankpiacon: a kártyás vásárlás tranzakciós illetékének változása nyomán a bankok sora könnyített az ügyfélterheken

Bár senki sem várta, úgy fest a bankok egymással folytatott versenye kikényszeríti azt, hogy minden, az ügyfélre kedvező változás azonnal megjelenjen az ügyféloldalon is – legalábbis a bankkártyák terén – ezt bizonyítják a BankRáció.hu adatai.

Mint ismert, a kormányzat is akceptálta azt az érvet, hogy a bankkártyás vásárlások után fizetendő tranzakciós illeték nem egész évi 6 milliárdos bevétele messze nincs arányban azzal a nemzetgazdasági hátránnyal, hogy az olcsóbb, biztonságosabb, gyorsabb, ráadásul kivétel nélkül lekönyvelt elektronikus fizetést háttérbe szorítja a készpénzhasználattal szemben. Idén januártól épp ezért a kártyás vásárlás után járó tranzakciós illeték kivetésének módja megváltozott: a bankoknak a bankkártyák elmúlt évi forgalma alapján kell fizetniük a 3 ezrelékes illetéket, amelynek ugyanakkor felső limitje lett: „sima” bankkártyák esetén maximum évi 800, míg a korszerűbb, gyorsabb fizetést lehetővé tevő érintőkártyák esetén évi 500 forintos illetéket kell megfizetnie a bankoknak.

Mint ismert, a pénzintézetek döntő része üzletpolitikai (és a fenti érvelés szerint ésszerűségi indokok okán eddig sem terhelte rá közvetlenül a bankkártás vásárlás illetékét a kártyás tranzakciókra, azaz azok a bankok nagy részénél továbbra is ingyenesek voltak. A januártól bevezetett intézkedések ugyanakkor ismét új helyzetet teremtettek, aminek kapcsán a közvetlen átterhelés okán kvázi versenyhátrányban lévő bankok úgy fest gyorsan léptek és csökkenteni akarják lemaradásukat.

Végképp eltörölni

A Budapest Banknál 2015. január 1-től „csak” átvezették a változást a kondíciós listában, azaz a bankkártyás vásárlás díja vásárlásonként 0,3 százalék, de maximum 800 Ft évente, bankkártyánként a korábbi maximum 6000 forint helyett. (Értelemszerűen azokban a csomagokban, ahol eddig is ingyenes volt a bankkártyás vásárlás - Zéró és Prémium Plusz számlacsomag – esetén, ott nem volt változás.

Az MKB Banknál január 1-től teljesen eltörölték a bankkártyával történő vásárlásokra kivetett, a tranzakciós illetékkel megegyező mértékű díjat, azaz immár a banknál is teljesen ingyenes a kártyás vásárlás. Mint ahogy igaz ez – egyelőre akciós jelleggel, június 30-ig – a Kinizsi Bank bankkártyás ügyfeleire is. díjat. 2015. január 1-ig ez a díj 0,3% maximum 6.000 Ft volt.

Az FHB Banknál egyelőre csak a hitelkártyával történő vásárlás mentesült a tranzakciós illeték megfizetése alól, emiatt ugyanakkor a THM érték is alacsonyabb lett. Az Extra Hitelkártyánál 38,55 százalékról 38,01 százalékra, míg az Autós Hitelkártyánál 38,55 százalékról 38,00 százalékra csökkent a THM mértéke.

Lenyomták a hitelkártyák kamatát

Más bankoknál is módosultak egyébiránt a hitelkártya kamatok – persze ezekben nem pusztán a tranzakciós illeték áthárítását kell keresni, de nincs kizárva az sem, hogy ez is közrejátszott ebben. (A kamatcsökkenés csekély mértéke e tekintetben azt mutatja, hogy igenis „illetékhatás” érvényesül.)

A hitelkártyákat az ügyfelek döntő része értelemszerűen csak vásárlásra használja (a készpénzfelvétel azonnal ketyegő kamatozást okoz), márpedig még a „sima” kártyákkal is évi 267 ezer forintos költés után nem emelkedik az illeték-teher, ami nem túl jelentős összeg a hitelplasztikok esetén. A forgalomban bankkártyák 40 százaléka ugyanakkor már érintőkártya, ahol már 167 ezer forint kártyás költés után elérjük az illeték maximumot, márpedig a havi 14 ezer forintos átlagköltést már ma is messze meghaladja a kártyás vásárlások átlagos havi összege.

Az Erste Banknál a hitelkártyák hitelkamata havi 2,76 százalékról 2,75 százalékra csökkent, ami a THM mértékét is visszahúzta 39,62 százalékról 39,45 százalékra. (A Ferrari Hitelkártya THM-e 40,25 százalékról 40,09 százalékra csökkent. A Citibanknál 350.000 forintos keret felett a havi hitelkamat 2,7-ről 2,68 százalékra csökkent, a THM pedig 41,1 százalékra ment vissza 41,3 százalékról. Az MKB Banknál az Easy Card, a Jótét és az Egészség Plusz hitelkártyák éves hitelkamata 34,40 százalékról 34,15 százalékra csúszott vissza, a THM 38,75-ről 38,45 százalékra korrigált. Az Easy Card Gold hitelkártya éves hitelkamata 31,25 százalékról csökkent 31,04 százalékra, a THM új értéke 39,17 százalék a korábbi 39,42 százalék helyett.

Az OTP Banknál már 2014. december 15-től olcsóbbak a hitelkártya-kamatok: a MasterCard, a MasterCard Arany, a VISA, a BOM, a Vodafone és a Multipont Klub hitelkártyák esetében a havi vásárlási hitelkamat 2,31 százalék lett 2,33 százalék helyett, mg az AmEx havi vásárlási hitelkamata 2,57 százalékra csökkent a korábbi 2,59 százalékról.

A trenddel szemben

Nem lenne teljes az összkép, ha nem említenénk meg, hogy vannak bankok, amelyek ugyanakkor a trenddel szemben épp emelnek. Az FHB Banknál 2015. március 16-tól a bankkártyák éves díja 650 forinttal fog emelkedni. Az OTP Banknál januártól bevezették a kártya kibocsátási díjat, amit egyes bankkártyák esetében akciósan elengednek március 31-ig, s a kártya éves díjak is emelkedtek bizonyos kártyáknál. A kártyás vásárlás irányába való ösztökélést is jelentheti ugyanakkor, hogy a banknál emelkedtek az ATM-ből történő készpénzfelvételi díjak. A bank a hitelkártyák tájékoztató sms díját ugyanakkor február végéig nem számítja fel az ügyfeleinek.

A kértyadíjakban is „visszaadnak”

A Magyar Nemzeti Bank kimutatásai szerint a bankok zöme ugyan nem számolt fel eddig sem tranzakciós illetéket a bankkártyás vásárlás után, ám az illetékterhet a bankkártyák éves díjának áthárításával végül is az ügyfélre terhelte. Nos, ezek után nem lepődhetünk meg rajta, hogy az illetékszabályok változása több társaságnál is a kártyadíjakban kedvező változásokat okozott.

A Kinizsi Banknál ugyan még akciósan, de a január 31-ig igényelt főkártya első éves díja 0 forint. Az AXA Banknál a World MasterCard bankkártyát igénylő korábbi ügyfeleknek a kibocsátási és első éves kártydíjat a bank jóváírja, ha legalább egyszer érintőkártyás tranzakciót hajtanak végre vele. (Ez a feltétele az olcsóbb illeték-mérték alkalmazásának a törvény szerint.)

De vannak bankok, ahol a kártyadíj nem akciósan, hanem „véglegesen” csökken – itt bizonyos, hogy az illetékteher-csökkenés ügyfélnek történő visszaadásának vagyunk tanúi. A CIB Banknál a MasterCard Gold hitelkártya főkártya éves díja 16.300 forintró 15.600 forintra, a CIB Café hitelkártya főkártya és társkártya éves díja 2900 forintról 2800 forintra csökken – de az új igénylők március 31-ig 1400 forintos értéken kapják. Az éves kártyadíj a kártyahitel THM-jét is lejjebb viszi, a Gold esetében 41,28 százalékról 41,08, a Café esetén 38,45-ről 38,39 százalékra.

A K&H Banknál – ahol a Bankszövetségi pályázat nyomán a korábbi PayPass elnevézést érintőkártyára változtatták - a Visa Classic, a MasterCard betéti érintőkártya és a MasterCard énkártya éves díja 6.515 forintról 5.429 forintra, a Visa Electron bankkártya éves díja 4.631 forjntról 2.397 forintra csökkent. A Maestro betéti érintőkártya és a Maestro énkártya éves díja 2.876 forint helyett 2.397 forintr lett, míg a Visa arany betéti bankkártya éves díja 26.000 forint helyett 20.340 forintra változott.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Bajban az elfoglalt családok, ahol beteg egy idős hozzátartozó
Natív tartalom | 2024. november 21. 10:53
Ki ne ismerne olyan családot, amely bajba került egy idősebb hozzátartozó váratlan betegsége miatt? Most egy merőben új lehetőség segítheti az idősgondozói ellátást Magyarországon. Huszár Viktóriával a Golden Palace Göd Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk.
Pénzügyi szektor Terjeszkedik a Rotschild, ez az új célpont
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 08:47
A gazdagokra ugranak.
Pénzügyi szektor Mérföldkövet ért el a K&H Bank
Privátbankár.hu | 2024. november 18. 14:32
A pénzintézet ügyfeleinek száma 2024 szeptember végére átlépte az egymilliót
Pénzügyi szektor Szoboszlai Dominik menedzsere megerősítette a hírt
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:09
Lapcsoportunk megkeresésére, miszerint megszűnik Szoboszlai Dominik e-sporttal foglalkozó cége, Esterházy Mátyás sportmenedzser, üzletember az alábbi választ adta. 
Pénzügyi szektor Még inkább bevásárolta magát az MBH Bank a Fundamentába
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 18:35
Több hónapos együttműködés után.
Pénzügyi szektor Választhatnak a magyar autósok: 32 800 vagy 46 600 forint?
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 11:24
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos díjat ajánlott számukra – közölte az Insura.hu biztosításközvetítő. 
Pénzügyi szektor Lehúzza a rolót Szoboszlai Dominik cége
Privátbankár.hu | 2024. november 8. 16:04
Utolsó napjait éli a nagy reményekkel indult DomiNation Esport Kft., amelyet 2021-ben alapított a Liverpool magyar futballistája.
Pénzügyi szektor A Covid óta másodszor csökkentett kamatot a Bank of England
Privátbankár.hu | 2024. november 7. 14:37
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England.
Pénzügyi szektor Ön UniCredit-ügyfél? Akkor most elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 17:21
Újabb rekorddal zárta a harmadik negyedévet a bankcsoport.
Pénzügyi szektor Elfogyott a türelem, alaposan megleckéztetné a bankokat a svájci kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:07
Ahogy az korábban kiszivárgott a médiába, a svájci kormány bekeményít az ország nagybankjaival szemben azt követően, hogy egyiküket tavaly az adófizetők pénzét betolva kellett kivakarni a csődből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG