Hibás vagy nem hibás?
Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, szokásos pénteki interjújában a Kúria döntéséről azt mondta: "kerülgetjük a dolog lényegét, mint a forró kását."
A miniszterelnök szerint a bírók, jogászok elmondták: nem tehetnek semmit a devizahitelek ügyében. A kormány a végtörlesztéssel, az árfolyamgáttal, az eszközkezelővel tett a devizahitelekért, az igazságszolgáltatás azonban nem mondja ki: most akkor a devizahitelek hibás termékek voltak vagy nem?
A bíróság nem tudja eltörölni a devizahiteleketA Kúria egy devizahitelesnek az OTP Bank ellen indított ügyében csütörtökön kimondta: a vitatott devizahitel-szerződés érvényes, (ez a banknak kedvez), de a testület tett egy kiegészítést is, ami az adós szempontját támasztja alá. Kimondta ugyanis a Kúria, hogy az árfolyamrés költség a fogyasztó szempontjából és ilyen értelemben annak nincs jelentősége, hogy ennek csak banktechnikai okai vannak. Ennek a tételnek is benne kellett volna lennie a szerződésben. Mit jelent a Kúria ítélete? >> Wellmann György, a Kúria polgári kollégiumának vezetője a döntést követő sajtótájékoztatón elmondta: a bíróság egyedi ügyekben kizárólag a jogszabályok alapján, nem pedig egyik vagy másik fél érdekeire tekintettel, azaz jelen ügyben a bankok, illetve a devizahitelesek ellen vagy mellett döntött. Tisztában vannak a devizahitelekkel kapcsolatos társadalmi problémákkal, ám ezek megoldása nem az egyedi ügyekben döntő jogalkalmazók feladata, hanem a jogalkotásé. A szakember az utcai demonstrációkon látható transzparensekkel kapcsolatban elmondta: a bíróságoknak nincs lehetőségük a devizahitelek eltörlésére. |
Szász Károly levele: "szégyelltem magam"
Szász Károly PSZÁF-elnök a Kúriának írt levelével kapcsolatban elmondta: "nagyon szégyelltem magam, amikor azt olvastam" - bár a kormánynak nem volt köze hozzá, a PSZÁF mégis egy állami szervezet, akinek az emberek mellé kellett volna állnia. Arra a kérdésre, hogy lesz-e ennek következménye, Orbán Viktor csak annyit mondott: a PSZÁF ugyan állami, de autonóm szervezet, nem a miniszterelnökség alá tartozik.
Miről írt Szász Károly? A devizahitelekkel kapcsolatos bírói ítéletek gazdasági és társadalmi hatásaira figyelmeztetett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke a Kúria tanácselnökének írt levelében, azt közölve, hogy ezeknek a szerződéseknek az utólagos "sommás" átalakítása vagy semmissé nyilvánítása sok veszélyt rejt. Szász Károly a Kúria által feltett kérdésekre válaszolt, a bírói testület az egyre több devizahiteles per miatt kért szakmai állásfoglalást. Részletek >> A Felügyelet szerint súlyosan téves minden olyan feltételezés, amely szerint szándékában állt volna bármilyen módon befolyásolni a bírói kart a devizahitelekkel kapcsolatos ítélkezése során. Részletek >> |
Lesz pedagógus-béremelés - minden más kacsa
A pedagógusok béremelésének első lépcsője szeptemberben megindul. Minden más béremelésről szóló hír kacsa, a kormány a pedagógus-életpályamodell bevezetésén kívül más béremelésre jelenleg nem tud garanciát vállalni - mondta a miniszterelnök.