1p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) annak kiderítésére indított eljárást tavaly, hogy volt-e a bankok között megállapodás, amikor a végtörlesztés bejelentését követően megemelték jelzáloghiteleik kamatait. A Bankometer megvizsgálta, hogy az érintett pénzintézetek végtörlesztés kiváltására felhasználható termékeinek kamata hogyan alakult a kérdéses időszakban. Az adatok egyértelmű együttmozgást nem mutatnak.

A görbék alapján a Bankometer szerint viszonylag egyértelműen látható, hogy minden kiemelt banknál nőtt ugyan az adott termékkörben a kamat, a mértékek, s időpontok azonban számottevően eltértek. A banki szektor egésze az adott termékkörökben az utolsó negyedévben érdemben, de nem kiemelkedően emelte a hitelkamatokat és kezelési költségeket. A lakáscélú jelzáloghiteleknél az átlagkamat  8,7 százalékról 11,68 százalékra nőtt (az átlagérték valamennyi kereskedelmi bank összes adott körbe tartozó módozatának számtani átlagát jelenti), a felszámolt kezelési költség viszont átlagosan 1,98 százalékról 1,78 százalékra mérséklődött.

A szabadfelhasználású jelzáloghiteleknél az átlagkamat október elején még 11,11 százalék volt, amely az év végére 11,68 százalékig kapaszkodott, itt tehát jóval mérsékeltebb elmozdulást lehetett megfigyelni, miközben a kezelési költségek is csak enyhén 1,81 százalékról 1,88 százalékra híztak, érdemes azonban megjegyezni, hogy november első két hetében ennél mérsékelten magasabban 1,95-1,9 százalék között volt az adat. A második ábrán a kereskedelmi bankok lakáscélú és szabadfelhasználású jelzáloghiteleinek átlagkamatát, illetve az átlagkamat és az átlagos kezelési költség összegét ábrázolták.

A Gazdasági Versenyhivatal tavaly indított eljárást hét bank  ellen a lakossági jelzáloghitelek kamatának egy időben végrehajtott emelése miatt, ennek valószínű magyarázata ugyanis a hatóság szerint a bankok közti megállapodás volt, amely arra irányult, hogy a devizahitelek végtörlesztése kapcsán magasabb kamatozású termékeket kínálnak, illetve korlátozzák alacsonyabb kamatozású termékeik elérhetőségét. A korábban a témában kiadott közlemények szerint a GVH 2011. szeptember 22. után észlelte azt, hogy egymással közel azonos időpontban 0,5-2 százalékponttal emelkedtek a lakossági jelzáloghitelek kamatai, illetve magasabb kamatú új termékeket vezettek be a pénzintézetek.
Az első grafikonon az eljárás alá vont pénzintézetek (OTP, Erste, MKB, Raiffeisen, CIB, Unicredit Bank és Fundamenta-Lakáskassza) azon termékeinek kamatát tüntették fel, amelyeket a devizahitelek kiváltására lehetett igényelni. Ahol nem volt külön e célra igénybe vehető hitel, ott az összes adott esetben folyósítható (szabadfelhasználású ingatlanfedezetes, illetve lakáscélú) kölcsön átlagkamatát vizsgálták. Szerepel az ábrán a Budapest Bank ilyen termékének a kondíciója is, mivel a GVH által a múlt héten lefolytatott helyszíni szemle pénzintézetre és a Takarékbankra is kiterjedt a Napi Gazdaság információja szerint. Ez utóbbi bank ellen azonban nem folyik eljárás.
A feltüntetett adatok a Budapest Bank, a CIB és az OTP esetében az ingatlanfedezetes termékek átlagkamatát tartalmazzák, az Ersténél csak a hitelkiváltó termékek átlagadatai szerepelnek, a Raiffeisennél az Otthonvédelmi módozatokból a hitelkiváltásra felhasználhatókat vették figyelembe. Az MKB Bank, illetve az UniCredit adatait nem a teljes időszakban látható, amelynek oka az, hogy az MKB egyes termékeinél szeptember 28-ától, másoknál október 1-től nem fogadott be új kérelmet, az Unicredit pedig hitelkiváltó terméket csak november 1-től kínált.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG