3p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ha egy ország a vagyonkezelés világában labdába akar rúgni, akkor nem szállhat be a versenybe szégyenkezve azért, mert van egy nagyra, erősre gyúrt pénzügyi szolgáltató vállalata.

Svájc a világ vagyonkezelési üzletágában elért vezető helyét kockáztatja, ha túlreagálja a Credit Suisse tavalyi megroggyanását – mondta Sergio Ermotti az UBS vezérigazgatója, aki 2011 és 2020 között vezette a bankot. Nevéhez fűződik a pénzintézet gyökeres átalakítása, a vagyonkezelés előtérbe helyezése.

Figyelmeztet az UBS svájci óriásbank korábbi vezetője
Figyelmeztet az UBS svájci óriásbank korábbi vezetője
Fotó: UBS

Miután közel tíz évig állt az UBS élén, majd távozott, 2023 áprilisában visszahívták. Ez egybeesett azzal, hogy az UBS a svájci kormánnyal folytatott egyeztetés nyomán 3,25 milliárd dollárért felvásárolta a Credit Susse befektetési bankot. Ezzel megmentette attól, hogy csőddel végződjön több mint másfél évszázados története.

A bankár szerint Svájcnak globális kihívói vannak, amelyek elvehetik tőle az első helyet a vagyonkezelés üzletágában. Hongkong, Szingapúr és az Egyesült Államok agresszíven igyekszik terjeszkedni ezen a piacon, és ez nem is marad hatástalan.

„Nem lehetünk elbizakodottak és nem gondolhatjuk komolyan, hogy helyi szintű bankokkal, amelyek erősen versenyeznek egymással hazai piacukon, hatékonyan részt tudunk venni a nemzetközi pénzpiaci versenyben” – közölte Luzern város egyetemén tartott előadásában a Financial Times szerint. Ezzel arra utalt, hogy az elmúlt hónapokban az UBS vezetőjeként kemény meccseket vívott a kormány tisztviselőivel Svájc pénzügyi rendszerének reformjáról.

Önpusztító lehet a szabályozás

A legélesebb vita arról folyik a felek között, hogy – a Credit Suisse sorsához hasonló gondok elkerülése érdekében – szükség van-e további tőkekövetelményt előírni azokra a bankokra vonatkozóan, amelyek nemzetközi tevékenységet folytatnak. Az államkincstár szakemberei úgy gondolják, hogy be kellene vezetni egy ilyen szabályt, ami főként az UBS életét nehezítené meg.

Elemzők úgy vélik, ha elfognák ezt a regulát, akkor a banknak 15–25 milliárd dollár plusztőkét kellene felhajtania. Karin Keller-Sutter pénzügyminiszter szerint ez a becslés közel állhat a valósághoz. Keller és Colm Kelleher, az UBS elnöke elutasítják az új tőkekövetelményt. Azzal sem értenek egyet, hogy az olyan pénzügyi óriások, mint az UBS vagy Credit Suisse túl nagyok a svájci gazdaság méretéhez képest.

A 19. században még volt svájci virtus

A vezérigazgató arról beszélt egyetemi hallgatósága előtt, hogy túl sok alulinformált szakember, populista közszereplő és riogató hang hallható a médiában, az akadémiai világban és a politikai közéletben, akik csak a nagyra nőtt bankokkal járó kockázatokat látják. Szerinte a külföldi versenytársak járnának jól, ha Svájc az említett szabályozással korlátozná jelenlétét a pénzügyi világ nemzetközi színpadán. Ennek alátámasztására bemutatott a egy slide-ot, amelyből kiderült, hogy Hongkong vagyonkezelési szektora évente 7,6 százalékos tempóban bővül, amivel 2027-re megelőzheti ezen a téren Svájcot.

Szingapúr esetén ez a tempó kilenc százalék, amivel a harmadik helyre jöhet fel. Ahhoz, hogy Svájc megőrizze első helyét ebben az igen jövedelmező pénzügyi szolgáltatásban, olyan üzleti környezetre van szükség, amelynek része egy világszinten értelmezhető résztvevő. Ez ma nem más, mint az UBS – mondta tanult hallgatósága előtt. Beszédében méltatta Alfred Eschert, a Credit Suisse egyik alapítóját, aki részt vett a bank létrehozásában 1856-ban. A 19. századi iparmágnás szerinte jó példája annak, hogyan kell kiszámított kockázatot vállalni az üzleti életben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Zsepire lesz szüksége, ha meglátja, mennyit ér a forint
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 07:25
Erősödött a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nagy a nyomás a jegybankon, kiderül, hogy döntenek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. október 22. 06:31
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa.
Pénzügyi szektor Csoda történt, 400 forint alatt az euró!
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 08:50
Nem sokkal, de alatta van.
Pénzügyi szektor Araszol a 400 forintos szint alá a forint, mi történt?
Privátbankár.hu | 2024. október 18. 07:08
Van rá esély, hogy újra hármassal kezdődjön az árfolyam.
Pénzügyi szektor Meddig marad a 400 forintos euró?
Privátbankár.hu | 2024. október 11. 07:34
Kitartóan gyenge a forint.
Pénzügyi szektor A Cofidis Csoport megvásárolta a Magyar Cetelem Bankot
Privátbankár.hu | 2024. október 1. 10:31
A Cofidis Csoport örömmel jelenti be, hogy sikeresen lezárult a Magyar Cetelem Bank Zrt., a BNP Paribas Personal Finance Csoport magyarországi leányvállalatának felvásárlása, ezzel pedig új fejezet nyílt a Cofidis közép-európai növekedésében.
Pénzügyi szektor Többet kérdeznek majd a bankok a céges hitelkérelmezőktől
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 12:06
Az MNB új ajánlása szerint ESG-szempontok alapján is fel kell mérni a kockázatokat a céges hitelek kihelyezése előtt.
Pénzügyi szektor A támogatott konstrukciók tartják szinten a kisvállalkozói hitelpiacot
Gergely Péter | 2024. szeptember 28. 18:39
Miközben a teljes vállalati hitelportfólió több mint 6 százalékkal növekedett a június végéig számolt egy év alatt, addig a kis- és középvállalkozói állománynál csak stagnálásra futotta. Az pedig, hogy egyáltalán sikerült szinten tartani az állományt, egyértelműen a Széchenyi Kártya Programnak köszönhető: a támogatott konstrukciókkal ugyanis a piaci forinthitelek nem tudnak versenyezni, így az új kihelyezések döntő többségét az előbbiek adják.
Pénzügyi szektor Leminősítette Izraelt a Moody's a háború miatt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 28. 09:48
Megvonta Izraeltől az elsőrendű „A” államadós-osztályzatot a Moody's Ratings, írja az MTI.
Pénzügyi szektor A magas banki profit nyomában
Oszlay András | 2024. szeptember 27. 15:16
Miért tudott a magyar bankszektor egy recessziós évben kimagasló profitot elérni? Különlegesen jó üzleti döntések vagy inkább egyedi külső körülmények állnak az elmúlt másfél év kimagasló eredményessége mögött?       
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG