Az elmúlt évek történései bebizonyították, hogy nem elegendő, ha csak fogyasztóvédelmi oldalról igyekszik egy társadalom a tagjait megvédeni a pénzügyi élet buktatóitól, sokkal fontosabb, ha az ügyfelek alapvető pénzügyi ismeretekkel rendelkezve kerülnek kapcsolatba a szolgáltatókkal. Ez nem csak ügyfélérdek, hanem a gazdaságpolitikának és maguknak a szolgáltatóknak is fontos, hiszen a pénzügyi termékek tudatosabb igénybevétele növekvő társadalmi haszonnal jár, amelyből az egyén, a szolgáltató és az állam is profitál – értettek egyet a Privátbankár.hu által szervezett szakmai kerekasztal résztvevői.
Nagy László Nándor, a kezdeményező gazdasági portál főmunkatársa megnyitójában kiemelt fontosságúnak tartotta, hogy az általuk életre hívott egyeztetésen először ültek egy asztalhoz a gazdaság- és oktatáspolitika döntéshozói, a szabályozó hatóságok és a piac képviselői. Az eseményen Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium és Pölöskei Gáborné, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára, valamint Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára tartott nyitóelőadást. A hozzászólók között megtalálhattuk a Magyar Nemzeti Bank, az Állami Számvevőszék, az Államadósság Kezelő Központ, a Magyar Biztosítók Szövetségének, a Budapesti Értéktőzsde, a Magyar Lízingszövetség és a Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetségének vezetőit, egyetemi oktatókat és a pénzügyi szakma képviselőit.
A leghatékonyabb fogyasztóvédelem az önvédelem, amikor a fogyasztó felkészült, tájékozott és ezáltal képes megfelelően tudakozódni és dönteni – mondta el megnyitójában Balogh László.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy a közös célokért a jövőben érdemes munkálkodni, hiszen az elmúlt években számos olyan kezdeményezés látott napvilágot, amelyek széleskörűbb alkalmazása, az érintettek szélesebb köréhez való eljuttatása, best practice-ként történő bemutatása költséghatékony módon viheti előre a pénzügyi edukáció fejlesztését. A Magyar Nemzeti Bankon belül működő Pénziránytű Alapítvány szakmai anyagai, az Európai Kompetencia Központtá váló OTP Fáy András Oktatási Központ munkája, a K&H "Vigyázz, Kész, Pénz!", illetve a Takarékbank „PénzSztár” oktatási versenyek és az egyéb piaci szereplők edukációs programjai, valamint a korábbi években kidolgozott alternatív oktatási anyagok, tapasztalatok alapot teremtenek arra, hogy széleskörű lehetőségek álljanak a pénzügyi ismeretek terén eligazodni kívánó fiatalok és oktatóik számára.
A résztvevők szerint kiemelt fontossággal bír annak a mihamarabbi megteremtése, hogy a pedagógusképzésben önálló, a tanrendbe tartozó szakirány legyen a pénzügyi alapismeretek oktatása, mert csak úgy várható el, hogy a pedagógus kellő biztonsággal tudja átadni a pénzügyi ismeretek fontosságára hangsúlyozó tudásanyagot, ha maga is birtokában van ennek a tudásnak. Ugyancsak fontosnak nevezték a résztvevők, hogy a Nemzeti Alaptantervben jelképes óraszámmal helyt kapó tantárgy megfelelő oktatási segédanyagai kidolgozásra kerüljenek és megtalálják a tanrendben ezen ismeretek rendszeres átadásának helyét.
A Privátbankár.hu szakmai kerekasztalán jelentette be Kovács Levente, hogy a Magyar Bankszövetség szervezésében hazánk csatlakozik a 2015-ös European Money Week kezdeményezéshez, amely a pénzügyi edukáció fontosságára hívja fel az Unió polgárainak figyelmét. A európai kezdeményezéshez számos ország vezető politikusa csatlakozott már, a program népszerűsítését Maxima holland királyné is magára vállalta.
A kerekasztal-megbeszélés végén a felek kifejezték igényüket további egyeztetésekre, a Privátbankár.hu képviselői pedig bejelentették, hogy a meghívottak részvételével a közeljövőben országos konferenciasorozat keretében próbálják felmérni az oktatók és az érintettek igényeit, amelyről szakmai anyagokat készítenek.
A témában a Privátbankár.hu november 26-án nagyszabású konferenciát rendez Budapesten.