Egyre több helyről szivárog a hír
A magyar kormány azt tervezi, hogy megveszi a GE Capital helyi leányvállalatát, a Budapest Bankot - a Reuters hírügynökség értesülését a napi.hu szemlézi. A Reuters két, az ügyhöz közel álló két forrásra hivatkozik. Csütörtökön a 444.hu is arról írt: a bankszektorban meglévő állami befolyás növelése érdekében veszik meg a Budapest Bankot, a bejelentés az ügyben a portál szerint már hétfőn megtörténhet.
A hírt természetesen érdemben egyik érintett sem kommentálta: a Budapest Bank piaci pletykákat nem kommentál, a tulajdonos GE sem, a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig nem is reagált a megkeresésre.
Már régóta pletykálnak róla
A hír ugyanakkor már „szakállas” - évek óta folyamatosan vannak hírek arról, hogy a General Electric (GE) pénzügyi vállalkozása, a GE Money nem igazán lát perspektívát a régiós érdekeltségekben. E tekintetben külön érdekesség, hogy olyan komoly lakossági portfólióval, mint a Budapest Bank, egyetlen régiós érdekeltség sem rendelkezik. Eddig azonban minden esetben az élet cáfolta meg a kivonulási pletykákat.
A GE tájáról mostanában ismét olyan hírek láttak napvilágot, amely akár erősítheti is az értékesítési terveket. Egyrészt az elemzők által vártnál kevésbé nőtt a harmadik negyedévben az anyacég értékesítési árbevétele – bár a 3,54 milliárd dolláros adózás utáni eredmény, meghaladja a tavalyi 3,19 milliárd dollárt. A másik – esetünkben fontosabb hír – ugyanakkor az, hogy a Világgazdaság által idézett sajtóhírek szerint GE csoport eladná a tizedik legnagyobb lengyel bankban, a Bank BPH-ban meglévő 90 százalékos részesedését.
Ki hagyhatja még el az országot? Korábbi összeállításunk >>
Matolcsy biztosan örülne neki
Az MKB megvásárlásával nemrég az áhított 50 százalék fölé került a magyar tulajdon a magyar bankrendszerben - ez azonban nem mind állami tulajdon, ráadásul az MKB-t elvileg 1-2 éven belül a "kistafírozás" után eladná a kormány - bár ezt Varga Mihály mondta, mostanában pedig néha másképp történnek a dolgok a gazdaságban, mint ahogy a miniszter elsőre gondolja.
Nemrég Matolcsy György jegybankelnök arról beszélt: a magyar hitelintézeti rendszert jelenleg korlátozza a gazdasági növekedét, azt át kell alakítani akár állami eszközök bevonásával is. A jegybankelnök üdvözölte az MKB megvásárlását, amelyet reményei szerint több hasonló ügylet követhet.
Simonyi Tamás, a KPMG Corporate Finance egyik vezetője nemrég arról beszélt: a komoly nagyvállalati és privát banki múlttal bíró MKB mellett az állami portfólióban helye lehet egy kisebb, jól működtetett, gyors, best practice-ként alkalmazható ügymenetekkel bíró, lakossági és kkv-üzletfeleket kiszolgáló pénzintézetnek.