A Dow Jones ipari átlag Amerikában – a hétfői szünnap után – a nyitás után gyorsan emelkedett, és átlépte a 26 ezer pontos határt. Ez volt eddig a leggyorsabb 1000 pontos száguldása, hiszen az év első napjaiban esett el a 25 ezer is, igaz, minél magasabb az index, százalékban annál kevesebbet jelent ez az ezer pont.
Később azonban lefelé csorgott, este hatkor már csak 25 950 pont, de ez is 0,6 százalékos emelkedés. Az S&P 500 0,2, a Nasdaq Composite 0,3 százalékos pluszban van. A jó hangulat alapja főleg vállalati gyorsjelentésekben, hírekben keresendő.
Európában is a pluszok domináltak ma, aminek az oka talán leginkább az euró gyengülése lehetett. Az európai deviza visszapattant az 1,23-as szintről a dollárral szemben, ami 2014 vége óta nem látott érték, és ma fél százalékkal, később 0,3 százalékkal gyengébb volt (1,2230 az ár). Ez persze főleg az exportőröknek kedvez, mint az autógyárak, a német tőzsdét például a BMW és a Volkswagen húzták.
Maradnának a britek
A német DAX index azonban a szép délelőtti emelkedés után megingott és sokat vesztett lendületéből, végül csak 0,3 százalékos pluszban végzett. A francia index stagnált, a brit kissé esett is.
Nagy-Britanniának az EU felajánlotta, hogy talán belül tágasabb, maradjanak, ami segítheti azokat, akik új népszavazást szeretnének a Brexitről. A közvélemény-kutatások szerint már csak a britek 41 százaléka van a kiválás mellett, 51 százalék ellene. Inflációs adat is érkezett a szigetországban, hat hónap óta először csökkent a pénzromlás üteme.
Csúcsközelben az OTP
Térségünkben a lengyel tőzsde nagyon jól teljesített, majdnem két százalékkal ment fel. A magyar tőzsde is jól kezdett, kora délutánra egy százalékos pluszba emelkedett, de aztán Európával együtt süllyedt, és rövid ideig mínuszban is volt. Végül 0,3 százalékos pluszt tudott megtartani.
Az OTP volt a fő húzóerő, 1,1 százalékkal feljebb, 10 980-on zárt. A nap közepén azonban 11 010-en is megfordult, ami már csak 30 forintra van a január 8-án elért 11 040-es történelmi csúcstól. A Mol 0,2, a Richter 0,5 százalékkal esett (3010, illetve 6700), a Telekom négy forinttal feljebb ment.
A forint ma kissé erősebb lett, az euró 308,50-re süllyedt, 30-40 fillérrel a tegnap esti érték alá.
Soha se mondd, hogy vége
Az olaj állítólag az amerikai olajkutak növekvő számáról közzétett adat miatt esik, de ennek ellentmondani látszik, hogy az északi-tengeri fajta süllyed jobban. A Brent 1,4 százalékkal 69,30-ra, a WTI 0,9 százalékkal 63,70-re esett le. A British Petroleum a 2010-es Deepwater Horizon katasztrófából még mindig nem tud teljesen kilábalni, most egy újabb 1,7 milliárdos számlát kapott a nyakába. A részvény 2,7 százalékot esett.
Alvás közben mínusz 20-30 százalék
A kriptodevizák tulajdonosai jókora zuhanásra ébredtek ma, a bitcoin és az ether húsz százalék körüli mínuszban van, 11 300, illetve 1050 dolláron. A ripple 31, a litecoin 18 százalékkal esik. Az esést kiválthatta, hogy Kína és Korea egyre durvábban kíván fellépni a kriptó-kereskedés ellen. Valójában a bitcoin van mélyen az egy hónappal ezelőtti 19 ezer dolláros szintje alatt, sok más “kriptó”, mint az ether vagy a ripple, ma is afelett forog.
Bedugultak a hálózatok
A nagy forgalom miatt úgy tűnik, a bitcoin és az ether hálózata is bedugult, a Hitbtc.com kriptotőzsde délután mindkét kriptónál jelentős késések, hibák lehetőségére figyelmeztette kiutalásokat kezdeményező ügyfeleit (képünkön). Estére a probléma a bitcoinnál már megszűnni látszott.
A hagyományos tőkepiaci szereplők, például nagy brókercégek egy része még ellenáll vagy értetlenül figyeli az eseményeket, más része felült a vonatra, és elkezdett kriptodevizákkal is foglalkozni. Az utóbbiak közé tartozik a KBC Equitas, amely ma arról írt, hogy “rendkívül fontos szinteken a Bitcoin árfolyama, ami az elmúlt hónapokban látott óriási érdeklődés miatt fontos esemény most”.
Eldől a sorsa?
Most dől el a Bitcoin sorsa? – teszik fel a kérdést. A jelenlegi korrekció ugyanis egyre jelentősebb, “bőven van rá esély, hogy a 2017-es szárnyalás során látott átlagos visszacsúszásokat is meghaladja, ami a momentum jó időre történő lehetséges elvesztése miatt nem sok jóval kecsegtet. Megspékelve ezt a mostani technikai képpel a helyzet valósággal baljós” – írták kedden délben.
Robbant a Merck
Az USA-ban a Citigroup gyorsjelentése túlszárnyalta a várakozásokat, 1,1 százalékkal emelkedik. A BlackBerry Jarvis néven egy új szoftvert készített, amely az önvezető autók szoftverhibáinak kiszűrésére szolgál. A részvény négy százalékkal száguld.
A Merck Keytruda nevű szere hatásosnak bizonyult a tüdőrák kezelésében, a részvény 7,5 százalékos emelkedésben van. A General Electric viszont biztosítási üzletágának problémái, tartalékképzés, az osztalék várható elmaradása miatt esik négy százalékkal.