A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült pénzügyi gyorsjelentés szerint az idei második negyedévben 20 milliárd forint volt a nettó eredmény, szemben az első negyedévi 32,3 milliárd forinttal, illetve a tavalyi második negyedévi 0,5 milliárddal.
Rosszabbra számítottak A speciális tételek nélküli nettó eredmény az idei első félévben 53,9 milliárd forint volt, 43 százalékkal kevesebb a tavalyinál. A második negyedévi eredmény 24,4 milliárd forint, az első negyedévi pedig 29,6 milliárd forint volt. A portfolio.hu által megkérdezett elemzők 13 milliárd forint tisztított nettó eredményt vártak az idei második negyedévre, a Mol által készített konszenzus 15,90 milliárd forint volt. |
A társaság az első félévben 2613,2 milliárd forint nettó bevételt ért el, míg tavaly ilyenkor 2 százalékkal többet. A második negyedévi bevétele 1320 milliárd forint volt, lényegében annyi, mint egy évvel korábban, míg az idei első negyedévben ez az összeg 1293 milliárd forint volt.
A jelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki szerint a második negyedév eredményeinek nem kedvezett az alacsonyabb kőolajár és a visszaeső szénhidrogén-termelés. A feldolgozás-kereskedelem területén pedig a szezonális okokból erősebb értékesítés pozitív hatását részben ellensúlyozták például a romló motorbenzin-termék marzsok, illetve néhány nem tervezett finomítói leállás.
A gyorsjelentés szerint az első félévben a Mol-csoport tiszta újrabeszerzési árakkal becsült kamat- és adófizetés, illetve amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 252 milliárd forintot ért el, ami 13 százalékkal marad el az előző évi teljesítménytől. |
Az árak és a devizaárfolyamok sem alakultak jól
A negyedév során mintegy 8 százalékot csökkent az átlagos Brent olajár negyedéves alapon. További negatív hatást jelent az upstream üzletágra, hogy az INA nagyjából 6 milliárd forintos leírást hajtott végre egyiptomi kintlévőségei miatt. (KBC Equitas) |
A kutatás-kitermelés (upstream) üzletág az első félévben több olyan negatív tényezővel szembesült, amely kedvezőtlenül befolyásolta eredményét: 9 százalékkal csökkent az átlagos szénhidrogén-ár, miközben 8 százalékkal csökkent a termelés - figyelmen kívül hagyva Szíria hozzájárulását. Kedvezőtlenül alakultak a devizaárfolyamok is.
A negyedév során folyamatosan romló árrésekkel kellett szembesülnie a Mol-nak, továbbá a Brent-Urál olajárak közötti különbség is folyamatosan csökkent. Ráadásul ez a folyamat a folyó negyedévben is komoly nehézséget okozhat a Mol-nak. (KBC Equitas) |
A feldolgozás-kereskedelem üzletág (downstream) teljesítménye nagyságrendileg 25 százalékkal javult annak ellenére, hogy a finomítói üzletági környezet romlott valamelyest. A javuló teljesítmény mögött a magasabb integrált petrolkémiai marzs, illetve a csökkenő piaci kereslet ellenére növekvő finomítói termékértékesítés és az eddig végrehajtott hatékonyságjavító intézkedések állnak a gyorsjelentés szerint.
A magyarok többet tankolnak, a régióban kevesebb üzemanyag fogy
A jelentés szerint jóllehet a közép-kelet-európai régió motorüzemanyag fogyasztása az első félévben 4 százalékkal csökkent, a Mol teljes kőolaj- és petrolkémiai termék-értékesítése 5 százalékkal nőtt, Magyarországon például 1 százalékkal nőtt a teljes kiskereskedelmi értékesítés.
Tovább erősödött a csoport pénzügyi pozíciója, a működési cash-flow 296 milliárd forint volt az első hat hónapban, amely 95 százalékkal több az egy évvel ezelőttinél. Ennek eredményeként a társaság nettó eladósodottsági mutatója 5 éve nem látott alacsony szintre, 21 százalékra csökkent a jelentés szerint.
A beruházások és befektetések értéke az első félévben 89 milliárd forint volt, s a meghirdetett stratégiának megfelelően a teljes összeg 65 százaléka a kutatási és mezőfejlesztési munkálatokhoz kapcsolódott. Tavaly a beruházások és befektetések értéke 103 milliárd forint volt 2012 első hat hónapjában, ami 9 százalékkal volt magasabb, mint az előző évben.
A Mol-részvény nem teljesít túl fényesen idén |