A dohai találkozó sikertelensége ellenére is emelkedő olajár jót tett a tőzsdéknek, és nem csak a nyersanyagrészvényeknek. Németországban a ZWE hangulatindex jobb lett a vártnál, a DAX index ezért is volt felülteljesítő, 2,3 százalékkal ment fel. De emelkedett Európában szinte minden, a széles részvénykosarat felölelő Stoxx 600 index 1,5 százalékkal tudott erősödni.
Nagyot esett a dollár, főleg az euróhoz képest, de a nyersanyag-devizákkal összehasonlítva is olcsóbb lett. Ez elvileg nem tett jót az európai exportőr vállalatoknak, de ezúttal rá sem rántottak. Kontinensünk autógyártói 2-4 százalékkal mentek fel. A japán tőzsde is nagyot emelkedett reggel, valószínűleg részben a földrengés utáni esést korrigálta, részben örült a jen gyengülésének. (A japán gazdaságról nézze meg videónkat.)
Elesett a 310 forintos euró
Budapesten több hetes ostrom után végre a 310-es szint alá süllyedt az euró, este 309,70 volt az ára. A BUX index az európai átlagtól elmaradó mértékben ugyan, de 0,7 százalékkal emelkedett. A fő nyertes a Mol volt, 1,9 százalékkal, 16 725 forintra ment fel. Az OTP úkabb egy százalékot javított, 7380 forintra, a másik két nagy papír viszont esett. A Richter 0,7 százalékkal 5560-ra, a Magyar Telekom 0,2 százalékkal 470-re.
A KBC Equitas hírlevele szerint brutális kitörésre készül az OTP, a részvény bombaformában van már február vége óta. Azóta több mint 20 százalékot emelkedett, amivel több éves csúcsra ért. A következő 7400 forint körüli ellenállás áttörésével a 2008-as válság előtti szintek is elérhetővé válhatnak. Ám a hosszabb távú technikai kép túlvettségről árulkodik, ami az elmúlt tíz évben csak egyszer, 2007 vége felé fordult elő, amit óriási összeomlás követett.
Sztrájkolnak az olajmunkások
Az olaj ára jelentős, 2-3 százalékos pluszban volt estefelé, ami annak fényében meglepő, hogy nagyon rossz hír jött róla a hétvégén a fő kitermelők dohai találkozójáról. Az Erste Befektetési Zrt. reggeli hírlevele szerint harmadik napja sztrájkolnak a kuvaiti olajmunkások, ez pedig felülírja a kitermelők megállapodásának hiányát.
Így ugyanis a kitermelés hirtelen és drasztikusan, 1,7 millió hordóval csökkent 2,8-ről 1,1-re. A szezonalitás is az emelkedés irányába dolgozik. A brókercég úgy véli, hogy „valószínűleg némi hezitálás után a nem túl távoli jövőben elhagyja ezeket a szinteket és megindul az 50 dollár körüli tartomány felé”.
25 százalékos biotech-zuhanás
Az USA-ban az S&P 500 index stagnál, a technológiai részvények viszont általában esnek, a Nasdaq indexe 0,8 százalékos mínuszban. A Netflixről nemrég írtunk, a cég eredménye jó lett ugyan, de a külföldi terjeszkedés vontatottan halad. A papír 11 százalékos mínuszban volt.
A biotech-szektort főleg az Illumina Inc (ILMN) részvényei húzták le, a diagnosztikai teszteket gyártó cég ugyanis profitfigyelmeztetést adott ki és ennek nyomán 25 százalékot zuhant. Az EBay azért esett közel három százalékot, mert a Morgan Stanley leminősítette, főleg az Amazon konkurenciája miatt. De két százalék feletti mínuszban volt a Google és a LinkedIn is.
Az arany és az ezüst is meglódultak, főleg az ezüst, amely nemrég négy százalék feletti pluszban volt. Az amerikai földgáz pedig öt százalékkal drágult.