A kifejezetten pocsék októberi tőzsde hangulat után november első napja is jó volt, majd második napja is egész jónak ígérkezik a nemzetközi tőzsdéken: a hatszáz részvényt tartalmazó Stoxx 600 index kereken egy, az 50 blue chip-et tömörítő EuroStoxx 50 éppen 1,3 százalékos pluszban van.
Az USA-ban is jó esély van az emelkedés folytatósására, az S&P 500 határidős kontraktusa 0,9, a Nasdaq technológiai indexé pedig 0,3 százalékos emelkedést mutat, a Dow Jones ipari átlagé is egy százalékot. Tegnap még úgy tűnt, az utóbbi hetekben megviselt internetes gigászok megint húzóerővé váltak, talán a Facebook gyorsjelentése óta, amely a problémák ellenére jó bevételeket és nyereséget mutatott.
Csakhogy hajnalban jelentett az Apple, és az eredményei jók, de a kilátásokat, terveket rontotta. A részvény öt százalék körüli mínuszban van a nem hivatalos kereskededési rendszerekben, kissé bizonytalanná téve a folytatást.
A forintnak elvileg ünnepnapokon is van árfolyama, bár kérdés, ez mennyire mérvadó a magyar kereskedők szabadnapja mellett. A euró ára mindenesetre éppen 321,80, a tegnap estinél egy forinttal van lejjebb. De a hét elején jellemzően 324,50-325,0 forint között járt az európai közös pénz ára.
Az ezüst ára ma négy százalékkal, 14,80 dollárra ugrott, de lehet, hogy ez részben már a tegnapi napnak köszönhető. Az arany ugyanis már csütörtökön megugrott, nagyjából 1216-ről 1236 dollárra (1,65 százalék). Az ezüst gyakran az arannyal megegyező irányba mozdul, de erősebben.
A bizonytalan tőzsdei klíma, az eső árfolyamok már októberben is okoztak némi élénkülést a nemesfémek piacán, a mostani megugrást talán a vártnál magasabb infláció okozhatja. A VIX index, amely az S&P 500 indexre kötött származékos üzletek volatilitását mutatja (félelem-indexnek is szokták nevezni) ma öt százalékkal esett, de így is viszonylag magas, 18,3 pont az értéke. Ez mutatja, hogy a piac továbbra is eléggé ideges.