6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az okok nem újkeletűek, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendkívül laza monetáris politikája miatt a befektetők nem keresik a hazai fizetőeszközt, amikor pénzeiket próbálják biztonságosabb eszközökbe tenni az olyan vészjósló fejlemények miatt, mint például a Kínából terjedő koronavírus. Ez utóbbi hat ki most elsősorban a pénz- és tőkepiacokra, emellett eltörpül a mai EKB-kamatdöntés, illetve a folytatódó gyorsjelentési szezon.

Kezdjük a számunkra legfontosabbal: a forint az euróval szemben 337,4-es szinten új történelmi mélypontra zuhant. Erről a Reuters megkérdezte az MNB-t, de az nem kívánt kommentálni, ami következetes magatartás, lévén, hogy eddig már sokszor kifejtette, hogy nincs árfolyamcélja, alapvetően az infláció határozza meg a lépéseit.

Mindenesetre a Société Generale már a 350 forintos euróárfolyamot sem tartja elképzelhetetlennek, ami felgyorsíthatja a forinteladásokat, ennek következtében az önbeteljesítő jóslat valóra válhat.

A külföldi piacok közül az európai tőzsdéket enyhe negatív hangulat jellemezte szerdán, ami átragadt a tengerentúlra is, az amerikai börzék közül az S&P 500 és a Dow Jones is az előző napi záróértékén fejezte be a napot, csak a Nasdaq emelkedett, de az is mindössze 0,1 százalékkal. A ma elsőként kinyitott ázsiai piacok a koronavírus terjedése miatt jelentős mínuszokat halmoztak fel, a leginkább érintett Kína sanghaji börzéjének barométere közel 3 százalékost. Emiatt az európai indexek is fél százalék körüli csökkenéssel indították a napot, s a határidős jegyzések alapján ugyanez vár az amerikaiakra is.

Érdekes, hogy az effajta helyzetekből menedékeszköz-szerepe miatt általában profitáló arany is gyengült, ami azonban inkább a mai EKB-döntés miatti kivárásnak tudható be. Az olajárakat viszont már egyértelműen a koronavírus nyomta le, másfél százalék körüli mínuszuk mögött a kereslet emiatti csökkenése állhat.

Lássuk részletesebben, mi befolyásolhatja ma a pénz- és tőkepiacok mozgását.

Terjed a koronavírus

A kínai Hupej tartományban már 17 halálos áldozata van a járványnak, a fertőzöttek számát 570 körülire teszik, de ez egy reggeli adat, ami tovább emelkedhet. Az európai befektetőket már azok az előrejelzések nyomasztják, melyek szerint a vírus az öreg kontinensen is hamarosan megjelenik. A helyzetet jelentősen súlyosbítja, hogy Kínában most kezdőik a Holdújév, amikor rengeteg ember kel útra, ezzel kedvező körülményeket biztosítva a továbbterjedésnek – figyelmeztet a KBC Equitas elemzése.

Zöld jelzés a Brexitnek

A brit parlament ugyanis áldását adta az Egyesült Királyság EU-ból történő kilépésének törvénytervezetére, amellyel megnyílt az út azelőtt, hogy a britek jövő pénteken rendezetten kiléphessenek az unióból, és megkezdődhessenek a további tárgyalások, egyebek mellett a kereskedelemről.

Kamatdöntő ülést tart az EKB

Amely akkor is mindig figyelemre méltó, ha az Equilor Befektetési Zrt. szerint ezúttal nem várható a monetáris kondíciók változása: az alapkamat 0, a betéti kamatszint -0,5 százalékon maradhat. Érdekes lehet viszont az EKB új stratégiája. Nevezetesen, hogy újraértékeli-e az uniós jegybank az inflációs célját, illetve, hogy milyen álláspontra helyezkedik a klímaváltozással és a kriptovalutákkal kapcsolatban.

Trump most Európát fenyegeti büntetővámmal

Pontosabban az öreg kontinens autóiparára vetne ki 25 százalékos sápot, amennyiben a novemberi választás előtt nem jönne létre az Egyesült Államok és az EU között egy kereskedelmi megállapodás. Az amerikai elnök szerint most nehezebb kereskedni és tárgyalni az EU-val, mint Kínával, ezért figyelmeztette Brüsszelt a megegyezés szükségességére. Az egyeztetések megkezdődtek az Európai Bizottság elnökével, ugyanakkor az EU az agrárszektorát nem szeretné megnyitni az amerikai áruk előtt, míg az Egyesült Államok a közbeszerzések piacával tenné ugyanezt

Vállalati gyorsjelentések

Netflix negyedéves eredményei ugyan felülmúlták a várakozásokat, részvényeinek árfolyama mégis mínuszba került, amelyben közrejátszhatott a cég változatlanul gyenge cash-flow termelése és a mérsékeltebb előfizető prognózis.

Johnson & Johnson papírjai is gyengültek, azt követően, hogy az amerikai egészségügyi óriás az előző évinél alacsonyabb eredménnyel zárta az előző negyedévét, ráadásul számos bírósági idézést kapott a baba hintőporai által okozott mellékhatások miatt.

Az IBM részvényeinél viszont 3 százalékos erősödéssel honorálták a befektetők a cég felhőszolgáltatás iüzletágának jó teljesítményét.

Ma folytatódik a gyorsjelentési szezon, délután, az amerikai tőzsdei nyitás előtt például a Procter&Gamble és az American Airlines, nyitás után pedig az Intel teszi közzé előző negyedéves gazdálkodásának főbb mutatóit.

Tőzsdére kerülhet a Lufthansa-leány

Masszív pluszban nyitottak ma a Lufthansa-részvények azokra a sajtóértesülésekre, amelyek szerint a német cég a tőzsdére viheti a repülőgép-karbantartással foglalkozó Technik üzletágát, így vonva be extra forrást. A drágulás annak ellenére következett be, hogy a hírt nem erősítették meg.

Versenytársai akadtak az OTP-nek Romániában

Román lapértesülések szerint a Garanti Bank megvételéért öten is harcba szállnak, az OTP mellett az Intesa, a Raiffeisen, a Banca Transilvania és a J.C. Flowers befektetési alap. Mindegyiküknek már van érdekeltsége a román piacon, a Banca Transilvania a piacvezető, az osztrákok az ötödikek. Az OTP pedig a tizedik legnagyobb szereplő. A vételár 350-400 millió euró között lehet, ez az eladósorba került bank tőkéjének 1,1-1,3-szorosa. A prémium árazást magyarázhatja, hogy a bank hitelportfóliójának minősége átlag feletti, nettó kamatbevétele és profitja dinamikusan növekedett az elmúlt években, tőkearányos megtérülési mutatója is 10 körül alakult – hívja fel a figyelmet az Equilor.

Esik a Telekom és a 4iG

A hazai távközlési óriás papírjai 1, a Jászai Gellért több mint 40 százalékos tulajdonában lévő és általa irányított informatikai óriásé 3 százalékkal gyengült, amit – látva a többi papír árfolyammozgását – jó eséllyel az MNB velük szembeni, bennfentesség miatti fellépése válthatott ki.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24000 23650 24240 +0,59% 0 0 14 854 291 330 HUF 2025-01-22 17:06:25
MOL 2900 2872 2914 +0,69% 0 0 1 919 198 048 HUF 2025-01-22 17:05:05
MTELEKOM 1402 1380 1414 +1,59% 0 0 796 924 398 HUF 2025-01-22 17:05:00
RICHTER 10660 10600 10740 +0,38% 0 0 1 824 829 290 HUF 2025-01-22 17:12:31
OPUS 527 522 529 0,00% 0 0 105 327 088 HUF 2025-01-22 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint szépen megtolták a pesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 611,59 pontos, 0,72 százalékos emelkedéssel 85 643,97 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Ismét váratlan dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 18:46
Megint sikerült erősödnie.  
Részvény / Deviza / Áru Mennyit kaszált Trump a napokban? Meddig sávozik még a forint?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 12:29
A részvényindexek optimizmusról árulkodnak, a BUX is visszatért az emelkedő pályára. A forint viszont sávban mozog, és ez egy darabig így is maradhat. Árat emel a Netflix, robbanás előtt állhat az ezüst. Trump kedvez a tech-óriásoknak, parkolópályán állnak a kriptók, az elnök játssza az ártatlant.
Részvény / Deviza / Áru Gyenge a forint, de gyújtósnak talán még jó lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 07:18
Gyengült a forint árfolyama szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Mennyire tud örülni a forint az új amerikai elnöknek?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:49
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Jöhet a 420 forintos euró, de nem olyan gyorsan, mint gondolná
Eidenpenz József | 2025. január 21. 18:07
A forint sokat gyengült, de részben rendkívüli tényezők, mint a dollárerősödés miatt. Ezért megfordulhat a trend és következhet egy emelkedő szakasz is. A magyar gazdaság a lakossági fogyasztás miatt indulhat be, de csak az év vége felé, Trump ígéreteinek egy része pedig valószínűleg meg sem fog valósulni. Körkép az idei kilátásokról.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump döntése a pesti parketten is érződött
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 17:52
Alulteljesítő volt a BÉT. 
Részvény / Deviza / Áru Trumptól a forint is kapott egy nagy szívességet
Csabai Károly | 2025. január 21. 12:37
A dollár gyengülését kihasználva a hazai fizetőeszköz az euróval szemben is erősödött, kedden dél körül a 411,5-ös szint körül cirkált. A budapesti tőzsde viszont bukóban állt, miután valamennyi blue chip olcsóbbodott. Ráadásul az árupiaci termékeknek sincs napjuk, a nemesfémek, az olajfajták és a kriptoeszközök árfolyama is esik, egyedül a gázárak tudtak emelkedni.
Részvény / Deviza / Áru Lekevertek egy sallert az iPhone-oknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:06
Rosszul alakultak a dolgok az Apple számára a kínai piacon. 
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump máris elérte, amit akart
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 09:10
Zűrzavart hoztak a tőkepiacokon Trump zűrzavaros nyilatkozatai. Beiktatása első napján ő fújta a szelet a tőzsdék hullámzásához.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG