6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma reggel járt 400 alatt is az euró árfolyama, aminek a szokásos okok, mint a dollárár, gázár mellett nemzetközi, Lengyelországból eredő indoka is lehet. A héten több fontos gyorsjelentés érkezik itthon, és választás, inflációs adat jön az USA-ban. Átalakult az Ethereum reformmenetrendje.

A pénteki csodás nap után Európában ma is kellemes emelkedés látható, de nem mindenütt. Elsősorban Németországban, ahol 0,9 százalékkal emelkedik a DAX index, miközben a francia és a brit inkább stagnál. Jó még a hangulat Hollandiában, Svédországban, Ausztriában és Olaszországban is. Az USA határidős indexei is 0,4 százalékkal mennek fel.

A piacot két fő hír érte, az egyik a német ipari termelés, amely a vártnál sokkal jobban nőtt szeptemberben, 0,6 százalékkal 0,2 helyett. (Augusztusban még jelentős csökkenést mértek.) A másik viszont rossz hír, a kínai zérócovid-politika lazítását várták sokan, de a legújabb hírek szerint ez nem következik be. Erősen visszaesett a kínai külkereskedelem is. Hong Kongban, Japánban és Koreában ennek ellenére szépen emelkedtek az indexek.

Sok fontos esemény jön a héten

A BUX index 1,3 százalékkal emelkedett, az OTP 0,8, a Mol 0,4, a Richter 1,8, a Telekom 0,7 százalékos drágulása mellett. Az Opus 11 százalékos pluszban van, egy bejelentés szerint az MKB Magántőkealap 15 millió euróval beszáll az egyik leányvállalatába.

Árfolyam

A héten két nagyon fontos esemény mindenképpen jön még az USA-ban, a keddi félidei választás, valamint csütörtökön az októberi inflációs adat. Itthon pedig a magyar cégek gyorsjelentései lesznek érdekesek. Kedden reggel a Richter, este a magyar Telekom jelent, csütörtök reggel pedig az OTP várható. (A Mol már jelentett.)

400 alatt is járt az euró

Az euró/forint reggel 398,80-ig esett, most 401,5 az árfolyam. Eléggé egybeesett ez a dollár mai mélypontjával, amikor az euróval szemben elérte az 1,0000-át, azaz a paritást. Egyes elemzők a magas, 18 százalékos magyar jegybanki effektív kamat hatását emelik ki.

Euró/forint, heti gyertyák. Forrás: Tradingview.com, További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Euró/forint, heti gyertyák. Forrás: Tradingview.com, További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az euró szeptember 20-a körül járt utoljára 400 alatt. A dollár most 402 forint, de reggel volt 399,50 is. Jó hatással lehetett a forintra az is, hogy az európai gázár négy százalékkal 110 euróra esett ma. Az olaj ára csak minimális mértékben csökken, a Brent 98,40 dollár.

A hatóság erősítette a devizánkat?

Pozitívan reagálhattak a befektetők, hogy az Integritás Hatóság vezetőségét megválasztották itthon, ezzel újabb lépést tett Magyarország az Európai Uniós pénzek megszerzése felé – írta a KBC Equitas.

Továbbá a piaci hangulat javulása mellett a dollár is gyengülésnek indult, ez adhatott egy nagyobb löketett a régiós devizáknak, közte a forintnak is.

Meglepő helyről kapott segítséget a forint

Teljesen máshonnét is kapott segítséget a forint az Erste Befektetési Zrt. szerint. A hét végén ugyanis megszólaltak a lengyel politikusok. Andrzej Duda és Jaroslaw Kaczynski is arról beszélt, hogy már kellő engedményeket tettek az EU-nak, így már igazán megindulhatna a 35,4 milliárd eurónyi helyreállítási alapból származó pénz folyósítása az ország felé.

Ujjal mutogattak Magyarországra, hogy nem fognak annyi engedményt tenni az EU felé, mint mi. Eddig csak a magyar kormány mondta ki azt, hogy mindent megtesznek az uniós pénzek folyósításáért.

Tíz euró=4000 forint. Fotó: Király Béla Privátbankár/mfor.hu
Tíz euró=4000 forint. Fotó: Király Béla Privátbankár/mfor.hu
Megadóztatják a sajátrészvény-visszavásárlásokat

Tavaly augusztusban Joe Biden amerikai elnök inflációcsökkentő törvénycsomagjának egy kis szakasza felkeltette a befektetők figyelmét. Ez a sajátrészvény-visszavásárlásokra egy százalékos adót vezetett be. De mivel az adókulcs alacsony volt, az volt a konszenzus, hogy ez nem fogja visszatartani a vállalatokat a részvény-visszavásárlásoktól. Az aggodalom legfeljebb annyi volt, hogy felmerül az adó jövőbeni emelésének lehetősége.

Kanadában azonban a szövetségi kormány múlt csütörtökön a részvény-visszavásárlásokra vonatkozó két százalékos adó bevezetését tervezte, igaz, csak 2024-ben vezetnék be. De ez figyelmeztetés az észak-amerikai befektetőknek.

Az adók soha nem csökkennek. Csak emelkednek írta az Investing.com.

A részvény-visszavásárlási aktivitás egyébként magas, az S&P 500 indexben levő vállalatok tavaly 881 milliárd dollárt költöttek erre. Ami közel 70 százalékos növekedés 2020-hoz képest.

Duplázódtak az élelmiszerárak

Az élelmiszerárak 99, az ingatlanárak 85, a közlekedési költségek 117 százalékkal drágultak tavaly október óta. Az infláció durva megugrása már 2021 óta súlyos problémát jelent a gazdaságnak, következménye az elmúlt évtized laza monetáris politikájának és a nemzeti deviza meggyengülésének – írja az Alapblog.

Láthatóan az infláció megfékezésének fő eszköze már nem a kamatszint, hanem a deviza stabilan tartása, amit az elmúlt három hónapban sikerült megvalósítani.

A helyzet azonban tartósan biztos nem fenntartható, amit jól jelez a fizetési mérleg egyre nagyobb hiánya. Mindenképp változtatni kell majd a monetáris politikán teszik hozzá.

Ja, és mindez Törökországban.

Kilőtt a Solana, de vissza is esett

A múlt héten alapvetően szépen alakult a kriptovaluták árfolyama, de a hétvégén elromlott a hangulat. Ma három százalék körüli a mínusz, a bitcoin ezzel 20 730, az ether 1570 dollár körül jár.

A nagyobb sztorik között volt, hogy a Google Cloud validátor lesz a Solana rendszerben, illetve más területeken is támogatja azt. Így a solana (SOL) érme 15 százalékkal ugrott meg rövid idő alatt, de később visszacsúszott a korábbi szintre.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Itt az új Ethereum-menetrend

Az Ethereum-rendszer alapítója, Vitalik Buterin publikálta a második számú kriptovaluta továbbfejlesztéséről szóló menetrend (roadmap) új változatát. Az eddig öt lépcsőből álló tervből – The Merge, The Surge, The Verge, The Purge és The Splurge – az első lépcső megvalósult szeptemberben. Most mégis megint öt lépcső van hátra, immár egy hat elemű listán, mert a harmadik helyre újként beszúrták a The Scourge nevűt. (Jelentése “veszedelem, csapás, ostorozás”.)

Az új fejlesztési szakasz célja, hogy “biztosítsa a megbízható és hitelesen semleges tranzakciókat”, valamint elkerülje a centralizációt, a cenzúrát és az úgynevezett MEV kockázatait. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a rendszer adminisztrációját végző bányászok köztudottan a saját hasznukra optimalizálják az Ethereum-tranzakciókat, megelőzve, hátrányba hozva a többi piaci szereplőt.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27720 27600 27950 -0,75% 0 0 6 783 657 490 HUF 2025-07-14 17:05:22
MOL 3014 2996 3038 -0,53% 0 0 1 674 618 998 HUF 2025-07-14 17:08:15
MTELEKOM 1790 1772 1790 +0,45% 0 0 385 570 838 HUF 2025-07-14 17:05:59
RICHTER 10150 10140 10250 -0,49% 0 0 692 084 240 HUF 2025-07-14 17:05:03
OPUS 597 592 598 -0,33% 0 0 78 453 491 HUF 2025-07-14 17:08:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Felvásárolhatják az egykori olajipari óriást – már meg is van, kik közül kerülhet ki a befutó
Gajda Mihály | 2025. július 14. 18:58
A BP részvényárfolyama az elmúlt években látványosan alulteljesítette legfőbb versenytársait. Bár egykor az egyik legmeghatározóbb olajipari vállalatnak számított, az elmúlt húsz év nem alakult kedvezően a cég számára. Nemrég a vállalat új vezérigazgatója egy utolsó próbálkozásként radikális stratégiaiváltást jelentett be, amely rövid időre ugyan pozitív hatással volt a részvényárfolyamra, ám ezt hamar felülírta a kereskedelmi háborús feszültségek és a zuhanó olajárak hatása.
Részvény / Deviza / Áru Átlépett egy határt a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 18:38
Ismét 400 forint felett az euróárfolyam.
Részvény / Deviza / Áru Trump bejelentését Budapesten is megszenvedték
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 466,57 pontos, 0,47 százalékos csökkenéssel, 99 454,88 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nem jöttek biztató számok Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 16:02
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Nem jöttek jó hírek a BUX-ról
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 14:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,76 pontos nyitás után csökkent hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Fájhat a szerbek feje – Trumphoz fordultak
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 13:42
A szerb olajcég orosz többségi tulajdonú.
Részvény / Deviza / Áru Budapest, London, Párizs – tőzsdei hírek röviden
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:59
A BUX emelkedéssel nyitott.
Részvény / Deviza / Áru 120 ezer dollár fölött a bitcoin
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:12
Történelmi csúcs.
Részvény / Deviza / Áru A forint ma is dacol a túlerővel
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 07:17
Vegyesen alakult a forint árfolyama reggel.
Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG