7p
A bitcoinról beszél az egész világ, főleg az árfolyamról, pedig vannak olyan digitális pénzek, amelyek sokkal inkább használhatók, és egyszer le is taszíthatják a trónjáról. Bemutatjuk a hat legnagyobb értékű, legesélyesebb jelöltet, köztük a sötétet, a digitális ezüstöt és a “bitcoin aranyat”. Lehet, hogy a bitcoin lesz az elásott kincs, és valami más a forgó készpénz?

A bitcoin szerdán hatalmas ugrással megnézte a 11 ezer dollár feletti árfolyamot is – 2012 novemberében, öt éve ennek csak ezredrésze, 11-13 dollár volt –, majd visszaesett tízezer dollár alá. A minden korábbi elképzelést felülmúlóan gyors drágulás után, egy ilyen hektikusan ingadozó eszköz árfolyamában az ilyen visszaesés persze teljesen érthető. De a kiváltó ok lehetett a bitcoin konstrukciós hibája is.

Állítólag az után esett az árfolyam vagy ezer dollárt szinte percek alatt, hogy a nagy érdeklődés miatt fennakadások keletkeztek az egyik bitcoin-szolgáltatónál, a felhasználók egy része nem fért hozzá a számlájához. Ez felerősítette az aggályokat, hogy a bitcoin egyszerűen nincs felkészülve a tömeges felhasználásra.

Kincsképzés és fizetési forgalom

Reformkísérletek már voltak, mint a bitcoin cash bevezetése, amelyet augusztusban választottak le a fő bitcoin-nyilvántartási ágról (blockchain, fork), és sokkal gyorsabb tranzakciós sebességre képes. Ez azonban a fő bitcoin-ágat nem érintette, annak elszámolása maradt a régiben.

Más okok mellett ezért is sokan feltételezik, hogy a bitcoin helyett vagy mellett más alternatív fizetőeszközök is fényes jövő állnak. Vannak, akik szerint a bitcoin, mint afféle arany, egyfajta kincsképző, megtakarító eszköz lehet, és valami más töltheti be a mindennapi fizetési eszköz szerepét, mint ma a számlapénzek.

Több mint két Magyarország

A “kriptodevizák” (rejtjelezési eljárások segítségével nyilvántartott digitális fizetőeszközök) mezőnye ma már több száz féle nevet tartalmaz, és a piac összértéke néhány napja átlépte a 300 milliárd dollárt. Összehasonlításképpen, a magyar államadósság most 26 600 milliárd forint körül van, ez 101 milliárd dollár a jelenlegi árfolyamon. Az egy év alatt megtermelt teljes magyar nemzeti jövedelem is csak 137 milliárd dollár körül van, ezekben a kriptodevizákban tehát elvileg a magyar GDP több mint kétszerese fekszik.

A technika a lényeg, nem a méret?

Ebből a bitcoin (BTC) egy mai adat szerint 156 milliárd dollár, tehát a piacnak csak valamivel több mint a fele. (A Coinmarketcap.com adatai alapján.) De szorgosan loholnak utána mások, amelyek esetleg jobbak is, mint a nagy előd. De sokak szerint nem a bitcoin a lényeg, hanem a technológia, a blokklánc alapú elszámolás használata az üzleti életben, a fizetőeszköz maga másodlagos. Mit tudnak a legerősebbnek látszó, legnagyobb versenyzők?

1. Ethereum

Az ethereum (ETH) következik a bitcoin után másodikként, 39 milliárd dollár összértékkel. Vagy 37. Vagy 42. Az árfolyam ugyanis itt is olyan gyorsan változik, hogy mire leírunk valamit, esetleg már nem is annyi az értéke. Ez a fizetőeszköz is rekordot rekordra halmoz, egy éve még 7-8 dollár volt, most pedig nemrég átlépte az ötszázat (azután ez is visszaesett).

Az ethereum nagy jövő előtt állhat, ugyanis nemcsak fizetőeszköz, hanem sokkal több annál. Fontos szerepe van egy fejlesztés alatt levő új, internetes szerződéskötési, üzletbonyolítási rendszerben, ahol “okos szerződéseken” alapul minden. Nem lenne meglepő, ha idővel háttérbe szorítaná a többi kriptodevizát.

2. Bitcoin cash


A harmadik helyen a már említett bitcoin cash (BCH) áll, a bitcoinból kivált új bitcoin, amellyel sokkal több tranzakciót lehet adott idő alatt lebonyolítani, mint az eredetivel. Vannak, akik szerint emiatt életképesebb, az ára is sokat emelkedett az utóbbi időben. (Erről itt tudhatsz meg többet.)

Az új hírek szerint még tovább finomítanának rajta, még több tranzakcióra készítenék fel, még inkább tömegcikké téve. A jövő évben kétszer is emelnék a “blokkméretet”, ami a kapacitást befolyásolja – írta szerdán a Coindesk.com. A bitcoin cash összértéke 21 milliárd dollárhoz közelít, persze nem csak azért, mert annyira veszik, hanem mert minden korábbi bitcoin-tulajdonos kapott bitcoinja mellé egy ilyet.

3. Ripple

Az alternatívák között a Ripple (XRP) a következő, 8,9 milliárd dollár értékben, amely azonban szintén több, mint egy egyszerű fizetőeszköz. Egy olyan számítógépes pénzküldési, deviza-átváltási rendszer kapcsolódik hozzá, amelynek segítségével bármely más devizát el lehet küldeni bárkinek.

A rendszerben árukat is lehet adni-venni, és nagybankok, vállalatok is támogatják (honlapjuk szerint például American Express, UBS, Santander, RBC). Így nincs kizárva, hogy szintén komoly jövő előtt áll, mint nemzetközi átutalási, áruvásárlási rendszer.

4. Dash

A dash (DASH), eredeti nevén Xcoin nemrég 300-ról 700 dollár fölé ugrott pár hét leforgása alatt. A név jelentése állítólag a “digital cash”, digitális készpénz kifejezésből származik, de nevezték egy időben Darkcoinnak, azaz sötét érmének is.

Ebből lehet következtetni specialitására: más digitális pénzekkel ellentétben a rendszer szándékosan titkosítja a tranzakciót és az abban részt vevők adatait, mint a használt számítógépek IP-címe (internetes azonosítószáma). Ennek ellenére cáfolják, hogy törvényellenes műveletekre alkalmas leginkább.

Nemrég a zimbabwei diktatúrában vált népszerűvé, de állítólag a dél-koreaiak a legszorgosabb felhasználói. Az Investing.com szerint állítólag további előnye, hogy nagyon gyors, a hitelkártyákkal vetekszik a tranzakciók sebessége. Jelenleg 5,4 milliárd dollár lehet az összes dash összértéke.

5. Bitcoin gold

A bitcoin cash-hez hasonlóan a bitcoin gold (BTG) is a fő bitcoin-ágból vált le most ősszel, és a korábbi bitcoin-tulajdonosoknak ilyenjük is automatikusan van. Jelenleg, aki augusztus előtt vásárolt bitcoint, összesen mintegy 9400+1200+260=10 860 dollárral rendelkezik a háromféle bitcoinon keresztül. (BTC+BCH+BTG.)

A bitcoin gold is a bitcoin hiányosságait hivatott kiküszöbölni, de elsősorban a bitcoin keletkeztetése, gyártása (a “bányászat”) területén. Olyan módszert alkalmaznak, amelyet a fő bitcoin-ágnál alkalmazott speciális hardverek helyett újra a normál számítógépek is alkalmazni tudnak. Ismét “decentralizálták” a bitcoin-bányászatot – állítják. Az összérték itt 4,5 milliárd dollár, itt is inkább azért, mert a régi bitcoinok mellé automatikusan járt.

6. Litecoin

Ha a bitcoin a digitális világ aranya, akkor a litecoin (LTC, =“könnyű /lájt/ érme”) az ezüstje – tartja a mondás már évek óta. Az ára nem egészen 4 dollárról 80 dollárra ment fel egy év alatt, mintegy 2250 százalékkal, így a bitcoinnál is jobban drágult. Jelenleg 4,3 milliárd dollárt érnek ezek a “pénzek” összesen. Alapvetően a bitcoin technológiáját használják, apróbb-nagyobb fejlesztésekkel.

Egyik híve a Seekingalpha oldalon azt írja, míg a bitcoin-tranzakciók manapság 5-6 dollárba kerülnek, a litecoin-műveletek csak centekbe. A rendszer sebessége is állítólag 4-8-szorosa a bitcoin-elszámolásoknak. Ráadásul a bitcoin-tranzakciók gyakran késnek, főleg, amikor az árfolyam hirtelen sokat emelkedett. Pszichológiai előnye a litecoin-nak, hogy nem tűnik olyan drágának, nem sok ezer dollárba, csak pár tucatba kerül egyetlen darabja.

Azt még követői sem tartják valószínűnek, hogy a litecoin kiszorítaná a bitcoint, de praktikus előnyei miatt jól használható, és így ígéretes diverzifikációs eszköz lehet – állítják.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18300 18155 18400 0,00% 0 0 4 261 950 645 HUF 2024-09-06 17:11:49
MOL 2644 2640 2670 -0,83% 0 0 829 446 252 HUF 2024-09-06 17:05:13
MTELEKOM 1026 1010 1028 +0,79% 0 0 236 741 348 HUF 2024-09-06 17:09:04
RICHTER 10600 10520 10740 -0,09% 0 0 1 101 777 780 HUF 2024-09-06 17:05:03
OPUS 459 455 460 0,00% 0 0 115 425 484 HUF 2024-09-06 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Botrányos napja volt a forintnak
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:15
Megint vesztett értékéből.
Részvény / Deviza / Áru Álmos péntekkel zárta a hetet a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 72297,19 ponton zárt pénteken, ez 0,16 százalékos csökkenés. A részvénypiac forgalma 7,203 milliárd forint volt.
Részvény / Deviza / Áru Egy forinttal drágább az euró, a Telegram zöld utat ad a cenzúrának
Eidenpenz József | 2024. szeptember 6. 12:33
A részvénypiacok rossz hangulatban várják a kulcsfontosságú amerikai munkaerőpiaci adatot, főleg a technológiai papírok szenvednek. A forint gyengül, a hazai ipar 2022 közepe óta stagnál vagy csökken. Megjárta a Raiffeisen az oroszokkal, nő a pesszimizmus az olajpiacon, a dollár halálhírét hiába keltik.
Részvény / Deviza / Áru Bivalyerős kávét reggelizett a forint, nézze csak az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 07:12
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre a csütörtök esti szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt jó napja a Molnak és a Richternek
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 18:18
Felemásan szerepeltek a vezető részvények. 
Részvény / Deviza / Áru Most vegyünk eurót? Erre tart a forint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 17:29
Egy hajszállal közelebb kerültünk ahhoz, hogy újra 400 forint legyen egy euró.
Részvény / Deviza / Áru Ettől gyengécske a forint, naggyá tennék Amerikát és a DeFit
Eidenpenz József | 2024. szeptember 5. 12:31
A részvénypiacokon nincs túl jó hangulat, bár a heves esések egyelőre nem tértek vissza. Fontos amerikai makrogazdasági adatokra várunk, a hazai hírek nem voltak túl szívderítőek. A forint ennek ellenére jól áll, és az OTP Bank megmentette a BUX-ot is. Új infók jöttek a Trump-féle kriptós vállalkozásról, szigetelőanyag-kiárusítást tart a Masterplast.
Részvény / Deviza / Áru Most aztán igazán érdemes megnéznie, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 07:32
A forint szerdáról csütörtökre se veszítette el a lendületét.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok ok akadt az örömre szerdán a budapesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 19:43
Pirosban zárták a főbb bluechipek a napot.
Részvény / Deviza / Áru Megvillantotta a foga fehérjét a forint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 4. 19:12
Kellemesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG