Fotó: EPA / David Chang |
Vegyesen zártak az amerikai tőzsdék hétfőn, csak a Dow Jones tudott emelkedni, de az is csupán hajszállal, 0,1 százalékkal, ezzel szemben az S&P 500 és a Nasdaq enyhén csökkent. Hasonló volt az összkép kedd reggel Ázsiában, ahol a japán és a hongkongi börze volt pluszban, a kínai viszont mínuszban. Ezzel szemben Európában már egyértelmű, méghozzá negatív volt a hangulat, valamennyi főbb tőzsdebarométer a negatív tartományban tartózkodott, mint ahogy a BUX is. Az olajárak viszont hathetes csúcsra ugrottak arra az eshetőségre, hogy az OPEC mérsékli a folyékony arany kitermelését. Az igazi arany viszont kéthetes mélypontra esett amiatt, hogy a befektetők kevésbé látják kockázatosnak a pénz- és tőkepiaci lehetőségeket.
A forint az augusztusi inflációs adatok publikálását követően gyengült, az euróval szembeni árfolyama ismét a 331-es szint fölé került. Kérdés, emellett mi mozgathatja még ma a piacokat?
1. Brexit
Tegnap véget ért a brit parlament mostani ülésszaka, kedd hajnalra pedig a brit alsóház elutasította az előrehozott választások kiírását kezdeményező törvénytervezetet. Ezzel meghiúsulni látszik Boris Johnson terve, miszerint mindenképpen kivezetné az EU-ból az Egyesült Királyságot, szinte biztosra vehető, hogy csak október 14-én üléseznek újra a szigetország honatyái, s október 19-éig kellene megszavazniuk egy új Brexit-megállapodást. Ha ez nem sikerül, Boris Johnsonnak a határidő újbóli halasztását kell kérnie. Kérdés, mit lép erre a miniszterelnök, hiszen az október 31-ei uniós kilépési határidő három hónappal, 2020. január 31-éig való meghosszabbítása politikai vereséggel érne fel a számára. A történtek hatására a font gyengült, mind az euróval, mind az amerikai dollárral szemben.
2. A vártnál magasabb infláció Kínában
A fogyasztói árak éves szinten 2,8 százalékkal emelkedtek a világ legnépesebb országában, elsősorban az élelmiszerárak drágulása és a kedvezőtlen időjárás miatt. Ugyanakkor a termelői árak 0,8 százalékkal estek vissza, egyebek mellett a nyersanyagárak csökkenésének köszönhetően, de az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi feszültségek is visszafogták a keresletet.
3. Az USA és Kína a jövő héten egyeztet
Erről Donald Trump beszélt egy Észak-Karolinában tartott gyűlésen, leszögezve, hogy a kínai fél szeretne minél előbb megegyezni. Korábban Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter még azt közölte, hogy októberben kerül sor a következő tárgyalási fordulóra, amelynek egyik központi témája a kínai devizapiaci beavatkozás lesz. Igaz, Trump bejelentését egyelőre nem erősítették meg kínai részről.
4. Profit warning a Deutsche Banknál
A német hitelintézet menedzsmentje a gazdasági környezet romlására hivatkozva metszette vissza a bevételi várakozásait, a korábbi 26,6 milliárd euróról 24 milliárdra. Az alacsony kamatkörnyezet mellett az egyre bizonytalanabb gazdasági lassulás is rontja a bank kilátásait – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. A negatív hírek ellenére a Deutsche-részvények a tőzsdenyitást követően még drágultak, azután azonban 1 százalék körüli mértékben estek.
5. Bóvli minősítést kapott a Ford
A Moody’s Investors Services arra hivatkozva nem ajánlja az amerikai autógyártó részvényeinek vételét, hogy a vállalat pénzárama és profitmarzsai elmaradtak a várakozásához képest, s a közeljövőben sem várható, hogy javulni fognak. A leminősítés hatására több mint 3 százalékos mínuszban nyithatnak a Ford-papírok.
6. Kivárás a forint piacán
A hazai fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama továbbra is a 328-332-es tartományon belül mozoghat, a ma délelőtt megjelenő inflációs adatok hatására éppen 331 fölé került. Nagyobb elmozdulásra azonban az Equilornál csütörtök délutánig nem számítanak, akkor válnak ismertté az Európai Központi Bank kamatdöntő ülésének határozatai.