Kedden csúnya eséssel végeztek a tőzsdék, az USA-ban a Nasdaq 2,9 százalékkal zuhant, a Dow Jones ipari átlag 1,6-al. Fő okként az amerikai költségvetés és a Fed monetáris politikája körüli bizonytalanságokat, az emelkedő kötvényhozamokat jelölte meg a nemzetközi sajtó. Szerda reggel Ázsiában is sok volt a mínusz, az európai kereskedésben viszont már határozottan konszolidáció jelei láthatók.
A német DAX, a francia CAC és a londoni FTSE 100 indexek egyaránt 0,8-0,9 százalékos emelkedésben vannak délelőtt. Az amerikai határidős indexkontraktusok értéke is hasonló mértékű pluszt mutat, így ma jól indulhat a tőzsdenap ott is.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal emelkedik, ami alulteljesítés ugyan, de tegnap meg éppen sokkal jobban teljesített indexünk az európai átlagnál. Az OTP fél százalékkal megy fel, a Mol stagnál, a Richter kissé süllyed. Közbeszerzésekről számolt be az Opus, a részvény ma 1,6 százalékkal emelkedett, de alacsony forgalom mellett. A 4iG nem változik, a Telekom ára valamelyest esik.
A forint ma alig mozog, viszonylag magas szinten maradt az euró, 359,20 az ára.
6 ok, amiért ilyen gyenge a forint
Nehéz megmondani, miért gyengélkedik a forint annak ellenére, hogy az MNB néhány hónappal ezelőtt forinterősítő hatású kamatemelési ciklusba kezdett. A környékbeli devizák nem csatlakoztak a gyengüléshez, vagy nem ilyen mértékben. Számos tényező együttes hatására alkulhatott ki a forint alulteljesítése:
- Az amerikai államkötvényhozamok emelkedése, az emiatt bekövetkezett rossz nemzetközi tőkepiaci hangulat, a kockázatkerülés.
- A hétvégi német választások eredménye, ami nem kedvez a jelenlegi magyar kormányzatnak.
- Magyarország nagy összegű külföldi hitelfelvételei (dollár, euró).
- A magas infláció, az MNB múlt heti inflációs jelentése.
- A múlt heti kamatcsökkentés alatta maradt a vártnak.
- Az Európai Unióval való vita, külföldi forrásaink várható drasztikus visszaesése.
Amint a grafikonon látható, az alulteljesítés azonban egy hónap leforgása alatt nem volt nagy, pár százalék a környékbeli devizákhoz képest.
Pénzhez jut az Evergrande, de…
A bajba jutott kínai Evergrande 1,5 milliárd dollárért eladta a Shengjing Bankban levő részesedését egy állami vagyonkezelő társaságnak. Az Evergrande részvényei ma 17 százalékot emelkedtek – közölte a Reuters. Ennek ellenére valószínűsítik, hogy ma el fog mulasztani egy újabb határidőt, és nem fog kifizetni egy esedékes kötvénykamatot. Mégpedig 47,5 millió dollárt kellene fizetnie a 9,5 százalékos, 2024. márciusi lejáratú dolláros kötvényére.
A szóban forgó bank egyben a cég legnagyobb hitelezője, és azt követeli, hogy a befolyó pénzből a vele szemben fennálló tartozást rendezzék. A hírügynökség szerint így félő, hogy az Evergrande, Kína egykor legfelkapottabb ingatlanfejlesztője előtérbe helyezi a belföldi hitelezőket az offshore kötvénytulajdonosokkal szemben.
Ez elgondolkodtatta a globális befektetőket, hogy nagy veszteségeket kell-e lenyelniük, amikor a 30 napos türelmi időszakok véget érnek a szeptember 23-án és szeptember 29-én esedékes kamatkifizetésekre – írta a hírügynökség.
Enyhül a brit energiaválság
Boris Johnson szerint az Egyesült Királyságban kialakult üzemanyag-válság enyhül – írta a Bloomberg. A miniszterelnök ellenállt az ipar követeléseinek, hogy több vízumot adjon ki a külföldi kamionosoknak, az ország ellátási láncaiban kialakult zűrzavar enyhítése érdekében.
A tőzsdei árakban is látható enyhülés, a Brent olaj visszapattant 80 dollárról, az amerikai földgáz pedig a hat dolláros szintről, és ma mindkettő kisebb, egy százalék alatti mínuszban van. Ehhez hozzájárulhatott az amerikai olajkészletek váratlan megugrásáról szóló adat is.
Kriptodevizát és kriptopénztárcát tervez a Revolut?
A népszerű brit fintech-alkalmazás, amely állítólag Magyarországon már legalább félmillió felhasználóval rendelkezik, és itteni bankot indít, saját kriptodevizát tervez, amely a Binance Coin-hoz (BNB) hasonlóan kedvezményeket, bónuszokat adna a felhasználóknak – írta a Coindesk a céghez közel álló forrásokra hivatkozva. A tervezett rendszert a Nexo és a Wirex nevű kriptó-szolgáltatásokhoz is hasonlítják.
A Revolut már régebben bevezette a kriptodevizák kereskedelmét felhasználói, köztük a magyarok számára. Ebből jelentős nyeresége származott azóta. A napokban megjelent hírek szerint saját kriptodeviza-pénztárca bevezetését is tervezi, várhatóan jövő év elején.
Megszűnt a részvénypiac egyik hajtóereje?
Az európai részvénypiacoknak idén jelentős hátszelet adott az eredményvárakozások folyamatos emelkedése – írta az Erste Befektetési Zrt. A STOXX Europe 600 index előretekintő P/E értékeltsége így az év eleje óta folyamatosan csökkent az emelkedő árfolyamok ellenére is.
A Citigroup európai (az Egyesült Királyság nélkül) eredményvárakozásokat mérő indexe, az úgynevezett Earnings Revision Index alapján a múlt héten megtört a kedvező tendencia és összességében már csak minimális eredményvárakozás-emelés volt megfigyelhető. Így elképzelhető, hogy a következő hetekben már romlanak a várakozások – írták.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.