Fracking-állomás valahol az USA-ban (fotó: Wikimedia Commons) |
Az EKB mai kamatdöntő ülése előtt, ahol az eszközvásárlási program jövője a nagy kérdés, kissé emelkednek az európai részvényárak, a Stoxx 600 index 0,1 százalékos pluszban van. Ez részben a német DAX indexnek köszönhető amely pár ponttal 11 ezer fölé tudott kerülni, kilépve a sok hónapon keresztül jellemző 10 200-10 800 pont körüli sávból. A francia index stagnál, a brit pár ponttal esik, a dél-európai tőzsdék, spanyol, portugál, olasz, görög szépen emelkednek.
Itthon a BUX index magasan, 10 300 pont felett kezdett, majd kissé lefelé csorgott, most 0,2 százalékos pluszban van. Az OTP 8100 fölül 8082-re süllyedt, de ez is fél százalékos emelkedés. A Mol 0,2 százalékkal 18 665-re esett, a Richter 0,3 százalékkal 5884-re, a Magyar Telekom 0,3 százalékkal 485-re emelkedett.
A forint kissé gyengült, az euró ára 313,60, fél forinttal több, mint tegnap késő este. Ma inflációs adatot tett közzé a KSH. A dollár is gyengélkedik, az euró/dollár 1,08-ra emelkedett. A török líra pár napja erősödik, miután a török jegybank sajtótájékoztatót tartott és megnyugtatta a kedélyeket, nem zárva ki az újabb kamatemelés lehetőségét. (A török gazdaság kilátásairól az Alapblog írt.)
Az olaj szerény emelkedéssel próbálkozik, a WTI 50 dollár körül billeg, a Brent 53,30. Ennek előzménye, hogy tegnap annak ellenére is nagyot esett, hogy az amerikai készletek a vártnál nagyobb csökkenést mutattak. Az Oilprice.com szerint az amerikai palaolaj-termelők belépésével az olajár-emelkedés megakadhat valahol kevéssel az 50 dolláros szint felett, ez legalábbis az EIA nemzetközi szervezet konklúziója. Az OPEC-megállapodás sikerében is kételkednek. A következő évben 50,66 lehet a WTI és 51,66 dollár a Brent átlagára a szervezet prognózisa szerint. (Az olajpiacról tegnap itt is írtunk.)
Az optimizmus irányába hatott reggel az ázsiai tőzsdéken, hogy a kínai export a várakozásokat jóval felülmúlta. Az EKB-től azt várják a piacok, hogy a márciusban lejáró értékpapír-vásárlási programot újabb 3-6 hónappal meghosszabbítják. Ez jó lehetne a részvény- és kötvénypiacnak.
Tegnap a részvénypiacok hatalmas ralit vágtak le, részben a mai EKB-ülésre várva. Az S&P 500 1,3, a Nasdaq 1,1, a Dow Jones 1,6 százalékkal ment fel. Négy százalék körüli mértékben estek viszont a biotechnológiai indexek, miután Donald Trump kikelt a gyógyszerárakkal kapcsolatban.