Tüntetés Hongkongban (EPA/JEROME FAVRE) |
Veszteséggel zártak szerdán a vezető európai részvényindexek, és a tengerentúlon is eséssel zártak a piacok. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 113,61 ponttal, 0,41 százalékkal, 27 820,41 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutatója 11,78 ponttal, 0,38 százalékkal csökkent, és 3108,4 ponton fejezte be a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite indexe 43,93 ponttal, 0,51 százalékkal esett, és 8526,73 ponton zárt.
Tegnap a magyar piac a trenddel szemben mozgott, és ennek köszönhetően a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 320,12 pontos, 0,73 százalékos emelkedéssel, 43 938,90 ponton, új történelmi csúcson zárt. A csütörtöki kereskedésben már a BÉT is követi a nemzetközi trendeket és gyengült az index, az OTP így is a 14000 forintos szint felett tudott maradni, és a Richter is jól áll, 5880 forinton. A kormányközeli vállalkozók fémjelezte cégek viszont gyengén nyitottak, hiszen az Opus, az Appeninn és a 4iG is közel 3 százalékos mínusszal kezdett.
Lássuk milyen információk mozgathatják a piacokat.
1; Éleződő feszültség az USA és Kína között
A korábbi hetek optimizmusa után most ismét fokozódtak az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktust övező aggodalmak, illetve tovább éleződött a feszültség a két ország között a hongkongi tiltakozókat támogató amerikai törvény elfogadása miatt. Noha felröppentek olyan információk, hogy a kínai fél optimizmusának adott hangot, a befektetők egyre nagyobb része látja ellenben úgy, hogy az idei évben már nem születik meg a két fél közötti kereskedelmi megállapodás.
2; Könnyítéseket kap a Huawei
Az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán ismét elkezdte engedélyek kiadását egyes amerikai termékek exportjához a Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat számára. Ezt a tárca jelentette be szerda este kiadott közleményében. Kiemelte: korlátozott számú amerikai vállalatnak és "csak az amerikai nemzetbiztonságra és az Egyesült Államok külpolitikai érdekeire nem nagy kockázatot jelentő" termékekre ad ki exportengedélyeket.
A tárca nem ismertetett további részleteket: sem az érintett cégek és árucikkek számáról, sem a nevükről. Amerikai lapértesülések szerint mintegy háromszáz exportengedély-kérelmet adtak be, ezeknek körülbelül a felét fogadta be a minisztérium, és a befogadott kérelmeknek is csak az 50 százalékát bírálta el pozitívan.
3; Nem tartott ki sokáig a forint ereje
Az utóbbi időszak árnyalatnyi erősödése után a forint megint lejtőre került és csütörtökön délelőtt az árfolyam a 334-es szinthez közelített. Így egy százalékon belül van történelmi mélypontjától. Úgy tűnt, hogy a keddi MNB kamatdöntést követően a forint némileg össze tudja magát szedni, ez azonban nem lett tartós. A bizonytalanabb nemzetközi környezet a magyar fizetőeszközre sincs jó hatással.
4; Nem adott irányt a Fed jegyzőkönyve
Szerda este jelent meg a legutóbbi Fed kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve. A döntéshozók a korábbiaknál kedvezőbben látták az amerikai gazdasági folyamatokat, mivel sikerült némi előrehaladást elérni a kereskedelmi tárgyalásokon, ugyanakkor a kockázatok továbbra is fennállnak, írta reggeli hírlevelében az Equilor. A következő kamatdöntő ülést december 11-én tartják, és várakozásunk szerint már nem csökkentik tovább a kamatszintet, ezt tükrözik a határidős kamatmegállapodások is. Ugyanakkor Donald Trump továbbra is alacsonyabb kamatokat szeretne, így várhatóan a következő hetekben ismét felerősödik az amerikai elnök felől érkező nyomás a jegybankra.
5;Rendkívüli közgyűlés a CIG Pannoniánál
Rendkívüli közgyűlést hívott össze a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., amelynek napirendjén szerepel többek között az alaptőke módosítása - közölte a társaság a BÉT honlapján szerdán. A tőkeemelést az EMABIT veszteségei indokolják, ugyanis októberben több mint 3 milliárd forintos kezesi biztosításra vonatkozó lehívás érkezett a társasághoz. A probléma az, hogy az ezekre fedezetet nyújtó viszontbiztosításokról kiderült, hogy csalókkal kötötte a CIG Pannonia, és azok hamisak.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) november 8-án helyreállítási terv készítésére kötelezte a nem-élet biztosításokkal foglalkozó CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.-t (CIG EMABIT), a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. leányvállalatát, amelynek biztosítania kell a szavatoló tőke megfelelő szintjét.