Európában nincs határozott irány a tőzsdéken, a német és francia index lényegében stagnál, a brit kissé esik. A szerdai emelkedés után az amerikai határidős indexek csütörtökön újra pluszban vannak. A piacoknak inkább segített Jerome Powell amerikai jegybankelnök szerdai beszéde.
Februárban a kínai export a vártnál jóval nagyobb ütemben, 7,1 százalékkal bővült éves szinten. Az amerikai munkaerőpiaci adat (ADP) némileg elmaradt az elemzői becslésektől. Folyatódik a gyorsjelentési szezon is, ma a Costco és a Kroger amerikai kiskereskedelmi láncok számai jönnek.
A BÉT-en a BUX index 0,2 százalékos emelkedését a Molnak és a Richternek köszönhetjük, amelyek 0,8 százalékkal drágultak. Az OTP viszont 0,4 százalékos esésével visszahúzó erő. Az euró 394,70, ami 80 fillérrel van az előző esti érték felett, pénteken hazai inflációs adat érkezik. Erősödik a jen egy japán jegybanki nyilatkozat nyomán.
Ismét csúcson az arany, szünetet tart a bitcoin
Az arany újabb és újabb csúcsokra ér, ma 2158 dollárnál jár, a rekordokat főleg a dollárgyengüléssel, illetve a kötvényhozamok csökkenésével magyarázzák. A legutóbbi csúcsdöntés nem sokkal az amerikai jegybankelnök beszéde után következett be.
Az iparban is fontos területeken használt ezüst viszont lemaradó. A bitcoin áremelkedése pedig a keddi csúcsdöntés óta megakadt, legfrissebb árfolyama 66 800 dollár volt.
Alacsony maradhat a földgáz ára?
Az EIA adatai szerint az Egyesült Államokban a forgalomba hozott földgáz éves termelése 4,7 százalékkal rekordszintre emelkedett 2023-ban, 41,3 billió köblábra. A földgáztermelés 2006 óta 113 százalékkal, 2017 óta pedig 41 százalékkal emelkedett a hatalmas amerikai fracking-boom (a kőzetrepesztéses technika) következtében. Ami átformálta a globális árképzést is – írja a Wolf Street.
Február 20-án a földgáz határidős ügyletek ára 1,53 dollárra zuhant, ezzel csak egy hajszállal maradt el az 1990-es évek eleje óta elért történelmi mélyponttól. (Reálértékben, azaz inflációval korrigálva viszont nyilván már régen új és új rekordok dőlnek – a szerk.) A folyamat történelminek látszik, erről tanúskodnak az alábbi “mérföldkövek”:
- 2009-ben az amerikai földgáz ára összeomlott a frackingből eredő túltermelés és a cseppfolyósföldgáz-exportterminálok hiánya miatt.
- 2011-ben az USA lett a világ legnagyobb földgáztermelője, az árak az összeomlott szintek mentén ingadoztak.
- 2016-ban a földgáz lett az USA-ban a domináns energiahordozó, megelőzve a szenet.
- 2016-ban üzembe helyezték az első LNG-exportterminált, és megkezdődött a nagyszabású LNG-export.
- 2023-ban a földgáz részaránya újabb rekordra, 42,7 százalékra emelkedett az USA-ban termelt villamos energia teljes mennyiségén belül.
- 2023-ban az USA először vált a világ legnagyobb cseppfolyósított földgáz (LNG) exportőrévé, megelőzve Katart és Ausztráliát.
OTP, Telekom, Mol hírek
Péntek hajnalban teszi közzé 2023 negyedik negyedéves jelentését a tőzsdei nagybank. A Mol március 14-én tart tájékoztatót az elemzőknek az új hosszútávú stratégiájával kapcsolatban. Részleteket egyelőre nem lehet tudni, a cég átfogó terveket készített a következő évekre – írta az Erste Befektetési Zrt.
A Magyar Telekom pedig április 16-án tartja éves rendes közgyűlését. A napirenden a szokásos pontok szerepelnek. A társaság 32,9 millió darab saját részvény bevonásával leszállítaná alaptőkéjét.
Izgalmas délutánunk lehet
Kamatdöntést tart csütörtök délután az Európai Központi Bank, amit 14:15-kor tesznek közzé, és 14:45-kor kezdődik a sajtótájékoztató. Kamatmódosítás ugyan nem várható, de a jegybanki kommunikációra “kiemelten érdemes figyelni” – írta az Equilor Befektetési Zrt. Elképzelhető, hogy az ülésen megkezdődnek az egyeztetések a kamatvágási ciklus megindításának optimális időpontjáról. Emellett a közleményből megismerhetjük a friss makrogazdasági előrejelzéseket is.
Szerdán Jerome Powell amerikai jegybankelnök a bizottsági meghallgatáson elmondta, hogy az infláció továbbra is a jegybanki célok felett van, de jelentősen mérséklődött, és a folyamat a munkanélküliség érdemi növekedése nélkül következett be. Így sikerülhet megvalósítani a soft-landinget. Megismételte, hogy ha a gazdasági folyamatok a vártnak megfelelően alakulnak, az idén megkezdődhet a kamatvágás. Megjelent a Bézs könyv is, melyből kiderült, hogy a legtöbb régióban a gazdasági aktivitás javult, és a növekedési kilátások is pozitívak.
A nőket célozza meg a kriptóóriás
A Binance kriptotőzsde a nemzetközi nőnap alkalmából “prémium illatszermárkát jelentetett meg” Crypto néven – közölte a cég.
Üzenetet hordoz a nők számára: nem szabad kimaradniuk a pénzügyeket átalakító digitális és kriptóforradalomból, nélkülük az átalakulás nem lehet teljes.
A kezdeményezése elsődleges célja, hogy bátorítsa a nőket a kriptovaluták világának felfedezésére. A GWI adatszolgáltató szerint a nők részvétele a kriptós iparágban jóval alacsonyabb, mint a férfiaké, minden korcsoportban. Ez a különbség azt a régóta fennálló nemi egyensúlytalanságot tükrözi, amely az egész pénzügyi szektort jellemzi.
A chipháború már folyik
Az amerikai kormány nyomást gyakorol szövetségeseire, köztük Hollandiára, Németországra, Dél-Koreára és Japánra, hogy tovább szigorítsák Kína félvezető-technológiához való hozzáférését. A Biden-kormányzat legújabb törekvésének célja, hogy betömje az eddigi exportkorlátozásokban lévő lyukakat, és hátráltassa Kínát saját chipgyártásának fejlesztése terén – írja a Bloomberg.
Például sürgetik Hollandiát, hogy az ASML Holdingot akadályozza meg a kínai ügyfelek által vásárolt érzékeny chipgyártó berendezések szervizelésében. A japán cégek pedig korlátozzák a chipgyártás szempontjából kritikus fontosságú speciális vegyi anyagok Kínába irányuló exportját.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.