Az európai indexek kedden csak pici mínuszt mutatnak, jobbára csak 1-2, egyes országokban 3-4 ezreléket. A tengerentúli határidős indexek is csökkenésben vannak, az ázsiai börzék is vegyes elmozdulást mutattak. Kisebb korrekció volt hétfőn az amerikai tőzsdén, fél százalék alatti indexesésekkel, ennek folytatódását látjuk kedd délelőtt is. A héten azonban még több fontos piacbefolyásoló esemény is várható, amelyekre még visszatérünk.
A BUX is pirosban, 0,4 százalékkal esik, az OTP 0,6, a Mol 0,2, a Richter 0,7 és a Telekom 0,5 százalékos süllyedése mellett. Hétfőn napközben még történelmi csúcsot ütött a BUX, délutánra azonban lecsökkent a plusz. A hétfői emelkedést pedig még az OTP húzta, amely tovább vásárolja saját részvényeit.
Az euró elérte a 396-os szintet is délelőtt, jelenleg azonban már a 395-ös határ alatt mozog, 394,80-on. Ez alig jelent változást hétfő estéhez képest. Közben egyébként kiderült, hogy a múlt év egészében 0,7 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság.
Valami megmozdult az aranynál?
Életjeleket mutat az arany, az árfolyam pár nap alatt 2035 dollár közeléből 2135 közelébe emelkedett. Ebben nagy szerepet játszhatott a dollár gyengülése. Az olaj a közel-keleti konfliktusok ellenére kedd délelőtt is stagnál, az európai földgáz viszont 4,4 százalékkal drágul. Nem túl jó gazdasági adatok érkeztek Kínából, ami az olajárra is kihat.
Fontos szintet tört át az euró
A kormány a korábban már Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter által belengetett, idei évre szóló magasabb hiánycélt hivatalosan is rögzítette.
Tovább gyengült a forint, így áttörte a szintet tegnap, amikor az EURHUF devizapár 395 fölött zárt. Ez most már támaszként funkcionálhat, míg ellenállást a 399,8-as szint jelenthet a devizapárban – írta az Equilor Befektetési Zrt.
2022-es nosztalgiatúra felé tart a forint
Fontos ellenállást tört át tegnap az EURHUF árfolyam a K&H Értékpapír szerint is, így 395 forint fölé mozdult, ezzel közel egyéves csúcsot tudott újra elérni.
Lélektanilag a 400 forintos szint képezhet még fontosabb akadályt, tartósan utoljára 2022-ben járt e felett az EURHUF.
Míg tavaly pedig inkább forinterősödésnek lehettek tanúi a befektetők. Hétfőn a dollár gyengülése ellenére sem tudott érdemi erőt mutatni a magyar deviza, a kamatvágások megkezdése miatt már a forint kamatelőnye is csökkenőben van. Ráadásul sem a Fed, sem az EKB nem kezdte meg még a kamatvágási ciklusát – teszi hozzá a brókercég.
Visszaeshetett az OTP profitja
Az OTP a blue-chip papírok közül utolsóként március 8-án, péntek hajnalban teszi közzé negyedik negyedéves eredményét – írta az Erste Befektetési Zrt.
Az első három negyedévben látott nagyon erős profitot követően visszaesésre számítunk az OTP nyereségességében, de év/év alapon még így is növekedhetett az eredmény.
A negyedik negyedévben 79 milliárd forint egyszeri költség keletkezhetett, elsősorban az 59,5 milliárd forinttal a könyv szerinti érték alatt eladott román leányvállalathoz kapcsolódóan. Növekvő céltartalékképzéssel, működési költségekkel és adóteherrel számolnak a szakértők. Ennek eredményeként a számviteli profit 135,4 milliárd, a korrigált eredmény pedig 214,4 milliárd forint lehetett a negyedévben.
A türelem kamatcsökkentést terem?
Az első kamatcsökkentést, amit Raphael Bostic, az atlantai Fed tagbank vezetője a harmadik negyedévre vár, egy tartás követhet majd – írja az Erste Befektetési Zrt. Ez ugyanis jó lehetőség lehetne arra, hogy felmérjék az első enyhítés gazdaságra gyakorolt hatását. A jegybankár aggódik, hogy a vállalkozások túlbuzgók lennének és a kamatcsökkentést követő keresletrobbanás ismét növelné az árnyomást, ami újabb érv a türelmes lépések mellett.
Jerome Powell Fed-elnök a hét közepén kongresszusi meghallgatáson vesz részt, ahol a képviselők monetáris politika állapotáról kérdezik majd. Az EKB csütörtöki kamatdöntő ülésén érdekes lehet, hogy a jegybank szóba hozza-e a júniusi kamatvágás lehetőségét. Pénteken pedig az USA munkaerőpiaci adataira koncentrálhat leginkább a piac.
Forintban is történelmi csúcson a bitcoin
A bitcoin 24 órás ársávja 63 297 és 68 762 dollár között volt a Coingecko szerint, vagyis csak mintegy 240 dollár hiányzott ahhoz, hogy történelmi rekordot döntsön. Ám minden idők legmagasabb árfolyamszintjén van már az euróval és az angol fonttal szemben is – valamint természetesen számos más gyengébb feltörekvő piaci devizával szemben, mint a forint is. Most egyébként csak 67 200 dollár, de ez is 2,5 százalékos emelkedés egy nap alatt.
A piacon rengetegen biztosra veszik, hogy az árfolyam napokon vagy órákon belül dollárban is rekordot dönt. A bitcointulajdonosok 98-99 százaléka már nyerőben van a statisztikák szerint. A “félelem és kapzsiság index” 90-en áll, az előző árfolyamrekord környékén láttunk utoljára ilyet. Az eufórikus hangulatban azonban nő a valószínűsége a korrekciónak is.
Szabályozzák a bitcoin-kereskedelmet Magyarországon?
Már társadalmi egyeztetésen az NGM törvényjavaslata a kriptoeszközök törvényi szabályozására az európai uniós Mica rendelet alapján – írja a Magyar Bitcoin Egyesület a Facebookon. A javaslat tartalmazza a kriptoeszközök Magyarországon történő kibocsátására, kereskedési bevezetésére, a Magyarország területén végzett kriptoeszköz-szolgáltatások szabályozására vonatkozó szabályokat. A tervezet a pénzügyi intézményrendszerben helyezi el a kriptoeszközök szabályozását.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.