(Fotó: Eidenpenz József) |
Az európai átlagnál jobban teljesített a magyar részvénypiac szerdán, de mínuszban, a BUX index 0,7 százalékkal ment le. Leginkább a Richter esett, 1,6 százalékkal, a Mol az emelkedő olajár ellenére is fél százalékkal olcsóbb lett. Az OTP 0,2 százalékkal esett és kissé 6000 forint alá csúszott, de a nap nagy részében e határ felett tartózkodott.
A Magyar Telekom folytatja egy forintonkénti minimozgásait, amelyekkel nem tart sehová. A forint stabil volt, 310,5-ig is lement az euró ára, de később 311,30-ig ment vissza. Egy nagyjából megfelel az utóbbi pár nap szintjének.
Ijedtség Japánban
Hajnalban Japánban töröltek egy kötvényaukciót, ami megijeszthetett sok befektetőt, mert ha a japán lakosság abbahagyja a kötvények vásárlását, nehéz lesz finanszírozni a gigantikus államadósságot. Esett is a Nikkei 3,1 százalékot, és más tőzsdéket is magával húzott. Európában is mínuszokkal indult a nap, ami nap közben javult, egyes indexek pluszba is tudtak menni, mert az olaj ára magához tért.
Míg az utóbbi hetekben sokszor az olaj mozgatta a részvénypiacot, most ez a kapcsolat lazult, átmeneti javulás után ismét estek az indexek. Ennek fő oka az lehetett, hogy rossz makroadatok láttak napvilágot az USA-ban, főleg a beszerzési menedzserindex lombozta le a kedélyeket.
Kinek a gyenge dollár, kinek a gyenge euró lenne jó
Erre jókorát esett a dollár, az euróval szemben 1,0920 környékéről 1,1050-re ment fel. Ez jó hír az amerikai exportőröknek, de az erősödő euró rossz hír az európaiaknak, így nem csoda, hogy lefelé nyomta az európai tőzsdeindexeket. Kontinensünk főbb indexei végül másfél-két százalékos mínuszban végeztek, az USA-ban este hat után kicsivel 0,6 százalékos esésben volt az S&P 500 és egy százalékos mínuszban a Nasdaq.
A dollár erősödése is sokat adhatott hozzá az olaj drágulásához, de az alapozta meg, hogy ismét spekuláció indult meg a nagy olajtermelők esetleges megegyezéséről. Este hatkor már hat százalék körüli mértékben drágult a kőolaj, a WTI a 32, a Brent a 35 dollárhoz közelített. Más nyersanyagok is drágultak, főleg a gyengülő dollár miatt, az arany egy százalékkal, az ezüst 2,5 százalékkal ment fel. Az Arca Gold Bugs aranybánya-index (HUI) hat százalékkal lőtt ki.
Aggodalmak a bankszektorban
A bankszektor rosszul teljesített, a Deutsche Bank például hat százalékos zuhanást élt át, a Raiffeisen hét százalékosat, a Bank of America négy százalékosat. Sokan attól tartanak, hogy az olajkitermelőknek adott hitelek fognak a pénzintézeteknek komoly érvágást okozni, de a globális gazdasági lassulás is rosszat tesz a banki nyereségeknek.
A Volkswagen eladásai rosszabbul alakultak a vártnál, emiatt a papír ismét átlag feletti mértékben, 2,3 százalékkal esett, és egy időben megközelítette a 101 eurós árat is. Utoljára novemberben volt ilyen olcsó a részvény. A Novo Nordisk dán gyógyszergyártó hét százalékkal zuhant a vártnál gyengébb eredmények után.