Ma nem mennek semerre a főbb nyugat-európai indexek, a német, francia és brit mutatók egy ezreléknél is kevesebbet mozdulnak. Az amerikai határidős indexek viszont a tegnap esti emelkedés után csütörtökön is mintegy fél százalékos pluszban vannak. Ázsiában a tegnapi csúnya esést szép emelkedés követte, főleg Hong Kongban, ahol ez négy százalék volt.
Továbbra is főként Jerome Powell Fed-elnök péntek délutáni beszédére várnak a befektetők. Németországban kissé felfelé módosították a GDP-növekedés adatát, így az mégis pozitív lett. Kína hatalmas támogatásokkal próbálja ösztönözni a gazdaságát, de az ország ingatlanpiaci problémái és a Covid-lezárások miatt ennek sikerében sokan kételkednek. Az olaj ára nem sokat változik ma, de az európai gáz tovább emelkedik.
A BUX index egyértelműen felülteljesítő, 0,8 százalékkal emelkedik, az OTP és a Telekom 1,2, a Richter 0,8, a Mol 0,4 és a 4iG 0,7 százalékos drágulása mellett. Gyorsjelentése után a Rába nem változik (1120 forint).
A gyengülő dollár stabilizálhatta a forintot
Az euró ma 408,30 forint, és pontosan ugyanennyit ér a dollár is, mivel az euró/dollár visszament a paritásra, 1,0000-ra. Az erős dollár eddig nagyban nyomasztotta a forint – és más feltörekvő piaci devizák – árfolyamát, így ez a kis dollárgyengülés is segíthetett a fizetőeszközünknek.
Az MNB már negyedik hete nem változtatott a 10,75 százalékos kamaton a szokásos csütörtöki egyhetes betéti tenderen. Ám jövő héten kamatdöntő ülést tart. Egyes brókercégek már ma a kamat emelését várták, mivel a forint az eddigi rekordszint közelébe gyengült a héten.
Magyar kezekben a magyar részvények
Egyre inkább rajtunk múlik a BÉT-en forgó részvények sorsa. Ugyanis 2010-ben a teljes részvénymennyiség öt százalékát birtokolták a háztartások, és a külföldiek kezében volt a részvények 77 százaléka – írta az Erste Befektetési Zrt. Majd a külföldiek állománya idén júniusra történelmi minimumra, 43 százalékra csökkent, miközben a háztartások állománya rekordmaximumra, 14 százalékra emelkedett. A befektetési alapok is csúcs közelében, 15 százalékon állnak.
Eközben elég komoly piaci csökkenést láthattunk, ami elsősorban az OTP-ben következett be. Szerintünk bizonyos értelemben érdemtelenül – tették hozzá.
A Nike csinálta eddig a legjobb NFT-üzletet
A nagy világmárkák sorban ugranak fel az NFT-vonatra, egyre-másra dobják piacra saját, gyűjthető digitális érmekollekcióikat. Egy statisztika szerint a Nike van messze a többieket megelőzve a csúcson. Ők egy dolgot csináltak másképp, decemberben felvásároltak egy már sikeres NFT-céget, az RTFKT-t – írja a Milk Road. Több mint 185 millió dollár bevételük származott az értékesítésből.
A Tiffany & Co 12,6 millió dollár összbevétellel csak a harmadik. Érdekesség, hogy csak minimális darabszámú, 74 darab NFT-t adtak el, míg mások több ezret. Ők összeálltak egy csúcsprojekttel, a CryptoPunks-al, és egyenként több tízezer dolláros darabáron értékesítették az NFT-ket – amelyekhez azonban nemesfém és drágakő fizikai ékszerek tartoznak. Lásd még itt:
A Visa és a Mastercard kriptóban is verseng
A Mastercard vezérigazgatója, Michael Miebach Linkedin profilján felfedte, hogy a vállalat együttműködik a Binance-szel, hogy lehetővé tegye a kriptovaluták mindennapi költését világszerte több mint 90 millió kártyaelfogadó helyen. A Mastercard már egy ideje dolgozik ezen, de a világ vezető kriptotőzsdéjével való integráció nagy előrelépés lenne.
A projekt Argentínában indul, ahol a nemzeti valuta inflációja 71 százalékos, és az argentin peso (ARS) már régóta szabadrepülésben van – írja a Cryptonomist szaklap. (A Binance-nak és más tőzsdéknek egyébként már van kriptodeviza-alapú bankkártyájuk – a szerk.)
A Mastercard történelmi riválisa, a VISA is lépéseket tesz a kriptopénzek bevezetése felé. Nemrég jelentette be ugyanis, hogy Brazíliában egy új Bitcoin prepaid kártyát vezet be BTC-ben történő készpénz-visszatérítéssel (ez a Ripio Card). A kártya mögött kriptovaluták állnak, amelyeket a Ripio csak a fizetéskor konvertál hagyományos pénzre (fiatra).
Az argentin peso és a forint
Az elmúlt 12 hónapban az ARS közel egyharmadát veszítette el értékének a dollárral szemben. Mellesleg a forint is nagyon hasonlóan teljesített, ahogy a grafikon mutatja.
Az argentin peso szabadesése hosszabb távon azonban nyilvánvalóbb, a négy évvel ezelőttihez képest a dollárral szemben értékének háromnegyedét veszítette el. Ugyanebben az időszakban a Bitcoin 114 százalékkal emelkedett a dollárhoz képest és 1350 százalékkal a pesóhoz képest.
Mit vegyek a MÁP Plusz után?
Mit vegyek a szuperállamkötvény után? – teszi fel a kérdést ismét a Holdblog. Bár a kérdésre még nem ad választ, részletez fontos tudnivalókat, mérlegelendő szempontokat. Például:
- Ma a piaci hozamú állampapíroknak magasabb a hozama, mint a korábban kibocsátott lakossági állampapíroké.
- Egyes lakossági papíroknál azonban a piaci ártól függetlenül garantálják a visszaválthatóságot.
- Az “önmagába történő kamatos kamatfizetés”, a kamat automatikus újrabefektetése a MÁP Plusz-on kívül másutt nem létezik.
- A 2019. 06. 01. után kibocsátott állampapírok adómentesek, de vigyázni kell, mert vannak a piacon korábbiak is.
Lásd korábbi cikkeinket:
- Állampapír-kisokos – te szívesen adakozol a kormánynak, vagy inkább kapnál tőle?
- Vannak, akik már 8,6 százalékos eurókamatot kapnak magyar kötvényeikre
- Visszaváltsam a MÁP Pluszomat? De mit vegyek helyette?
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.