11p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Revolutot százezrek használják pénzátutalásra, devizaváltásra vagy internetes vásárlásra, de részvények, árupiaci befektetések és bitcoin, más kriptovaluták is vannak rajta. Milyen feltételekkel? Érdemes ezt a funkciót használni? Biztonságos? Megnéztük a szabályokat, még próbavásárlásokat is csináltunk.

A rövid válaszunk: Érdemes, de inkább csak kisebb összegekkel, a részvény– vagy kriptodeviza-piaccal való ismerkedés, tanulás céljából.

Úgy tudni, százezrek használják már a Revolut alkalmazást Magyarországon, pedig a magyar hatóságok sokat tesznek ennek akadályozására. (Például a kockázatokkal kapcsolatos figyelmeztetések és a Revolutot is korlátozó jogszabályok formájában.)

Kényelem és olcsóság

Nehéz is neki ellenállni, amikor díjak, jutalékok és más terhek nélkül tudsz pénzt küldeni másoknak, ellentétben a hagyományos pénzügyi rendszerrel. A devizádat pedig banki középárfolyamon tudod átváltani.

Új Revolut-kártyák kartonpapír tartójukban.
Új Revolut-kártyák kartonpapír tartójukban.

A Revolut azonban befektetésekre is használható, ami a két számjegyű magyar infláció időszakában egyre fontosabbá válhat. Még ha devizát veszel, akkor is futnod kell a magas euró- vagy dollárinfláció kockázatát. Tehát fontos lenne, hogy a pénzed valamilyen kamatot vagy hozamot is termeljen.

Ezért most azt néztük meg, milyen részvényekbe és kriptodevizákba lehet fektetni a Revoluton, és ehhez milyen plusz szolgáltatásokat adnak. Illetve milyen korlátokkal, biztonsági kockázatokkal kell számolni.

Részvények a Revoluton

A Revoluton is, mint minden brókercégnél, befektetési szolgáltatónál, először értékpapírszámla-szerződést kell kötni. Ez itt relatíve egyszerű művelet, ha nem is pár, de körülbelül másfél tucatnyi kattintással elvégezhető. (A szerződéseket a gyakorlatban szinte senki sem olvassa el.) A “kérelem elbírálása” az alkalmazás szerint 48 óráig is eltarthat, a gyakorlatban pár perc volt.

1. A Revolut értékpapírszámla-nyitása egyszerű. Forrás: Revolut, Canva.com
1. A Revolut értékpapírszámla-nyitása egyszerű. Forrás: Revolut, Canva.com

A rendszerben minimum sok száz, de inkább több ezer részvényt találunk, még az A betűsök sem értek véget száznál, ahol a számolást abbahagytuk. A nagy többség amerikai és kanadai, de találtunk néhány mexikói céget és az USA-ban is bevezetett kínai vállalatot (Alibaba, Tencent).

Az európai tőzsdei nagyvállalatok, mint például az általunk keresett német, francia, svájci autógyártók és gyógyszergyárak viszont fájóan hiányoznak, az OTP-ről vagy a Molról nem is beszélve. Egyedül pár brit papírt találtunk kontinensünkről (BP, Barclay’s), de esetlegesnek tűnik, még a legnagyobbak közül sem minden londoni van meg.

Van Refinitiv-konszenzus is

A részvényekhez sokféle plusz adatot mellékelnek. Így árfolyamgrafikont, egy “reális érték” adatot, pénzügyi kimutatásokat (mérlegeket), híreket, néhány angol nyelvű elemzést. Ami különösen jó, és egyébként nehéz hozzájutni, az a Refinitiv cég elemzői konszenzusa a vételt-eladást javasoló elemzők megoszlásával és a konszenzusos elemzői célárral. (Amit nem túl jó fordítással “elemzői árfolyamcélok” néven találunk, lásd a második ábrát.)

2. A Revolut részvényekkel kapcsolatos adatai. Forrás: Revolut, Canva.com
2. A Revolut részvényekkel kapcsolatos adatai. Forrás: Revolut, Canva.com

Korábban láttunk, sőt év elején még vettünk is árupiaci termékeket a Revolutban, ezek azóta valamilyen okból eltűntek. A Revolut magyar díjtáblázata szerint azonban léteznek, és itt a kereskedés során 1,5 százalékos jutalékkal kell számolnunk.

Mennyibe kerül a részvényezés a Revolutnál?

A gyakorlatban amikor részvény vásárolunk, először dollárt kell váltani, majd azt áttenni, “feltölteni” az értékpapír-számlánkra. (Piaci áras megbízásnál nem elég a fedezetet letétbe helyezni, annál öt százalékkal többet kell. A limitáras megbízásnál ilyen nincs.) Egy további előny, hogy tudunk töredékrészvényeket is vásárolni. Legalábbis sikerült próbaként 0,1 Amazont vennünk, ugyanakkor nem sikerült 0,1 Meta Platforms-t (volt Facebook).

Árfolyamok és grafikonok

A vételért nem számítottak fel díjakat, jutalékokat. Mivel a mobilalkalmazás nem volt valami készséges abban, hogy felvilágosítson a költségekről, eladást színleltünk, hogy mindjárt meg is nézzük, mennyibe fáj. Az értékesítésért 0,91 dollárt, azaz 373 forintot kértek volna. (A vételi és eladási ár viszont pontosan megegyezett a pillanatnyi amerikai tőzsdei árral.)

Más forrás szerint az ingyenes Revolut-csomagban havi egy, a fizetős csomagokban még további néhány részvényügylet díjmentes. Efelett a darabszám felett 0,25 százalékos díjat, de legalább 368 forintot számolnak fel. Ez az információ a hivatalos díjtáblázatból valamiért hiányzik.

Kriptovaluták kriptotőzsdéről

A kriptovalutákat is már régen bevezették a Revolut felületére, 82-félét számoltunk össze belőlük. Jó tudni, hogy a kriptoeszközök megvétele, eladása és tárolása általában nem egyszerű feladat, még kriptotőzsdéken keresztül sem. Egy tipikus folyamat például:

  • Forintot váltunk euróra vagy dollárra.
  • Kiutaljuk egy nagy nemzetközi tőzsdére drága SEPA-átutalással.
  • Ott vásárolunk belőle kriptoeszközt egy bonyolult tőzsdei felületen, amely az átlagembert egy repülőgép műszerfalára emlékeztetheti.
  • Amit azután valamilyen biztonságos (lehetőleg offline és csak hardveres kulccsal hozzáférhető) kriptotárcára küldünk (wallet).
  • Gondoskodunk a titkos hozzáférési kulcsaink megfelelő tárolásáról, ráadásul úgy, hogy örököseink is hozzáférjenek, ha valami történne velünk. (Például banki széf.)

Ez a macera nem olcsó, hosszadalmas (több nap lehet), munkás és némi informatikai alaptudást feltételez.

A Binance tőzsde kezelőfelülete. Forrás: Binance.com
A Binance tőzsde kezelőfelülete. Forrás: Binance.com

Kriptovaluták a Revolutban

Ehhez képest a Revolutban szó szerint pár kattintás az egész, forintban, kényelmesen, gyorsan, de az adott pillanatban érvényes nemzetközi árfolyamhoz képest némi felárral tudunk hozzájutni a kriptóhoz. Ez azonban kétségtelenül hatalmas előny, főleg azoknak, akik most ismerkednek a befektetési világgal.

Ma már nagyon sokféle célú és működésű kriptovaluta létezik, néhányan közülük inkább árupiaci termékként, egyesek fizetőeszközként, de egyre többen inkább egyfajta részvényként viselkednek. Így a Revolut kínálatában szereplő 82-féle kriptovaluta is eléggé különböző “szektorokba” tartozik.

A piac kedvenceit vezetik be?

Úgy tűnik, hogy a kínálat eléggé széles, de logikus módon elsősorban a divatos, keresett kriptovalutákat vezetik be a kötelező főbb kriptókon kívül. (Főbbek alatt főleg nagyobb layer 1 és 2 érméket értünk, mint bitcoin, ether, cardano, polkadot, polygon, solana stb.) Tipikus szektorok:

  • Metaverzum: The Sandbox, Decentraland, Apecoin
  • Gaming (játékok): Axie Infinity, Gala, ImmutableX
  • DeFi (decentralizált pénzügyek): Uniswap, Balancer, Synthetix, YFI stb.
  • Mém-érmék: Dogecoin, Shiba Inu
  • Fájltárolás: Filecoin, Storj
  • NFT-k: Flow, Apecoin
  • Kriptodeviza-rendszerek alapvető infrastruktúrája: Chainlink, The Graph, Biconomy

Mibe kerül a kriptovaluta-vásárlás?

Számításunk szerint itt is, mint a részvényeknél, világpiaci árat számoltak a vételnél, és mínusz 81,5 forint költséget vontak le. (A forintot nem kellett először dollárra váltani, és a kriptók árfolyamát is forintban adják meg.) Ez azonban csak a kis összegű próbavásárlás miatt volt ilyen alacsony, néhány további kattintás után (az “i”, azaz információ jelre) kiderül, hogy valójában 2,5 százalékos díjat alkalmaznak.

3. Kép: A kriptovaluta-kínálat részletei a Revolutban. Forrás: Revolut, Canva.com
3. Kép: A kriptovaluta-kínálat részletei a Revolutban. Forrás: Revolut, Canva.com

Frissítés: Olcsóbb lett, de drága marad a kriptózás a Revoluton

A Revolut 2022. szeptember eleji bejelentése szerint október elejétől – az eddigi 2,5 százalék helyett – 1,99 százalékra csökken a kriptovaluta-műveletek díja. Ugyanakkor bevezetnek egy 0,99 százalékos minimumdíjat (ez akkori árfolyamon mintegy 399 forint). A minimumdíj nem vonatkozik az ismétlődő vásárlásokra és a cashback-ra (pénzvisszatérítésre).

Az online brókercégek, kriptotőzsdék díjai inkább 1-2 ezrelék körül mozognak, így ez a csökkentett díj is nagyon magasnak nevezhető. (Emellett a Revolutos kriptovaluta-vásárlás más kockázati kategóriába tartozik, amint ezt lejjebb kifejtjük.)

A Revolut és a részvénybefektetések biztonsága

Sok szó esett már a sajtóban arról, hogy a Revolut nem bank, de van bankja, amely a litván betétbiztosítási védelem hatálya alá tartozik. (Ami esetleges jogvita esetén elég kellemetlen lehet, de legalább van biztosítás.) De mi a helyzet a részvénybefektetésekkel?

Magyarországon az itteni pénzügyi szolgáltatóknál elhelyezett részvényeket, kötvényeket, befektetési jegyeket, certifikátokat kötelezően a Beva (Befektető-védelmi Alap) biztosítása védi attól, ha eltűnnének. Más európai uniós országokban pedig más hasonló hivatalos szervezetek végzik ugyanezt. És a Revolutnál levő részvények most akkor vajon melyik hatálya alá tartoznak? A magyar? A litván? Vagy a brit?

Belép egy brókercég a képletbe

Egyik sem nyert. A Revolut Trading Ltd. a Resolution Compliance Ltd. képviselője, az utóbbit pedig a brit pénzügyi hatóság, az FCA engedélyezte és szabályozza. De minden jel arra mutat, hogy értékeinket mégsem biztosítja a brit befektetővédelem (FSCS). Harmadik félként egy amerikai brókercéget vonnak be, ez a DriveWealth LLC. A Revolut által aláíratott szabályzat szerint:

A harmadik fél bróker tagja az Értékpapír Befektető Védelmi Társaságnak (Securities Investor Protection Corporation, SIPC). Minden, a harmadik fél brókernél vezetett számlán tartott eszköz jogosult a SIPC által nyújtott védelemre. Ha a harmadik fél bróker fizetésképtelenné válik, akkor az Ön eszközei a SIPC által védettek lehetnek 500 ezer dollár erejéig.

Vagyis a megoldás: Amerikai befektetővédelem vonatkozik rá. Hogy mennyire lenne nehéz vitás ügyben érdekeinket érvényesíteni a tengerentúlon, Európán is kívül, az nehéz kérdés. Nagy értékeket emiatt semmiképp sem tartanánk a Revolut értékpapír-számláján.

A Revolut és a kriptodeviza-befektetések biztonsága

A kriptodevizákra semmiféle befektető-védelem nem vonatkozik, valószínűleg még a Föld semelyik országában sem. Miközben híresek arról is, hogy a hackertámadások mennyire gyakoriak az ágazatban.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Bár a kriptovaluták vásárlása nagyon könnyű az ilyen modern fintech-alkalmazásokkal, itt is csak kisebb összegekkel érdemes játszani, ismerkedni a piaccal. A kriptodevizák egyik lényege ugyanis, hogy magunk őrizhetjük azokat – a saját, lehetőleg offline őrzött titkos kulcsaink birtokában. A biztonsági előírások betartása mellett csak mi férhetünk hozzájuk. Ez a “non-custodial” vagy nem letétkezelői, közvetlen őrzési mód.

Nem adjuk más kezébe, letétjébe a vagyonunkat, bármennyire is macerás ez. Ez a kriptók egyik nagy előnye. Ezzel szemben a Revolut – és más cégek is – “custodial”, letétkezelői rendszerben működnek. Vagyis valójában nem kriptovalutánk lesz, hanem egy arra szóló letéti igazolásunk, ígérvényünk.

A te kulcsod, a te kriptód

A valódi hozzáférés értékeinkhez a másik fél, a Revolut kezében van. Egyébként ugyanúgy, mint a részvényeknél, csak azoknál az (amerikai) befektető-védelem is ott van a háttérben. A kriptóknál meg nincsen, így a saját kezelés mindenképpen érték.

Ha nem a te kulcsod, nem a te kriptodevizád – mondják a kriptodeviza-szakemberek. – A custodial-rendszerben nem kriptód van, hanem egy ígéreted, hogy majd lesz kriptód.

Hasonló alapproblémák, a custodial rendszer tették lehetővé például a veszteségeket a Celsius platformnál is tavasszal. A custodial rendszerben begyűjtött kriptovalutákkal sajátjukként hazardíroztak.

Adózás és DeFi

Egy további ellenérv a Revolut-típusú, letéti őrzésben levő kriptovaluta-vásárlás ellen, hogy így nem tudjuk eszközeinket lekötni (staking, akár DeFi-konstrukciókban, akár az adott valuta protokolljaiban). Bár ez plusz kockázattal jár, egyre inkább elterjedt, és plusz bevételeket jelent a tulajdonosoknak. (Már az Ethereum-blokkláncon is.)

4. Kép: Kriptovaluta-szolgáltatások a Revolutban. Forrás: Revolut, Canva.com
4. Kép: Kriptovaluta-szolgáltatások a Revolutban. Forrás: Revolut, Canva.com

Az adózási megfontolásokkal is érdemes foglalkozni. Az új szabályozás tartalmaz egy adómentes kriptovaluta-keretet, ennél évente értékesíthetünk maximum tíz napon a minimálbér maximum tizedének megfelelő összegű kriptoeszközt. Ez olyan, mintha pont a Revolut-féle alkalmazásokra szabták volna, maximum tízszer húszezer forintos összegekkel lehet tanulni, játszani, kísérletezni.

A részvénybefektetések adózását viszont a Revolutos játszadozás lehet, hogy nagyon megbonyolítja.

Ingyen polkadotot kaphatsz

Van jelenleg két jó kriptodeviza-tanfolyam a Revolut kriptós menüpontjában, amelyeket ha elvégzel, és a kérdéseket megválaszolod, akkor 3-4 ezer forintnyi polkadot (DOT) érmét kapsz. Ezt 20-40 perc alatt meg lehet csinálni. Ha elrontod a válaszokat, könnyűszerrel rögtön újra lehet csinálni egy-egy fejezetet. (Negyedik kép, harmadik oszlop.)

Ezt akkor is érdemes megcsinálni, ha valaki nem akar kriptovalutát adni-venni. Utána akár azonnal meg is lehet tőle szabadulni, és a kis összeg miatt adózás alá sem esik.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16940 16825 17025 -0,62% 0 0 6 974 318 185 HUF 2024-04-19 17:11:47
MOL 2960 2960 3024 -1,99% 0 0 1 727 464 518 HUF 2024-04-19 17:06:03
MTELEKOM 927 920 927 +0,54% 0 0 295 619 891 HUF 2024-04-19 17:05:19
RICHTER 8855 8805 9000 -1,06% 0 0 1 916 017 780 HUF 2024-04-19 17:09:50
OPUS 395 390 400 -0,88% 0 0 89 919 659 HUF 2024-04-19 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Pénzeső: váratlanul nagy osztalék juthat egyes részvényeseknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 19:24
Az Alteo rendkívüli osztalékot fizet.
Részvény / Deviza / Áru Megerősödött a forint? Nézzen rá az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 18:32
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de gyengébben fejezte be a hetet a hétfői kezdésnél.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok oka volt az örömre a budapesti befektetőknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 629,35 pontos, 0,96 százalékos csökkenéssel 65 045,06 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Kulcsfontosságúvá vált az aranytartalék az elmúlt években?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 14:46
Az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került az arany, mint jegybanki tartalékeszköz, a stabilitás szimbóluma. Veres István Attila a Magyar Nemzeti Bank szakcikkében mutatta be az utóbbi évek aranypiaci folyamatait, legfontosabb trendjeit, valamit az MNB aranytartalékának több lépésben történő növelését.
Részvény / Deviza / Áru Eltitkol valamit a Netflix, kamatcsökkentés helyett kamatemelés jöhet
Eidenpenz József | 2024. április 19. 12:18
Rossz a hangulat a tőzsdéken az izraeli válaszcsapás után, de volt rosszabb is a hajnali órákban. A frissebb hírek nyomán megnyugodott többek között a kőolaj, az arany, a bitcoin és az euró/forint árfolyam is, de békéről még nincsen szó. A Netflix azért esett, mert titkosítani kívánja az előfizetők számát, Kína pedig visszavág az USA-nak.
Részvény / Deviza / Áru Legyen erős, ha a forint-euró párharcra néz!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 07:43
A forint veszített értékéből a nemzetközi devizapiacon ma reggel, a tegnap esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG