6p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A forintzuhanás és a csúcsinfláció sokaknak okoz fejtörést, a devizában történő megtakarítás ismét vonzóvá vált. A most kapható, euróra szóló P€MÁP jelenlegi kamata szerény, de jövőre alaposan megugorhat. Ahogy a korábban kibocsátott papírok egy részénél már most is nyolc százalék felett van a kamat.

A forint drasztikus leértékelődése miatt sok befektető töri a fejét azon, hogy euróban vagy más devizában takarékoskodjon-e. Ugyanakkor az egyre feljebb kúszó forintos állampapírkamatok, hozamok közepette az is kérdés, az euróra mit lehet kapni. A bankokban például 0,01-0,1 százalékos a jellemző eurókamat, azaz szinte nulla.

Az EKB hosszú idő óta csütörtökön végre kamatot emelhet, de ez várhatóan nem változtat sokat a helyzeten. Eközben ráadásul az euró inflációja is magas, az egész eurózónában júniusban éves szinten 8,6 százalék volt.

Euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com
Euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com

A forintnál talán kicsit jobb a helyzet, a 11,7 százalékos inflációra várhatóan 7-9 százalékos kamat jut. Ne felejtsük azonban, hogy az egyik adat, a pénzromlás a múltra, a másik, a meghirdetett kamat a jövőre vonatkozik. A következő egy évre pedig az infláció csökkenését várják. Ráadásul vannak inflációkövető kötvényeink is, amelyek most ugyan csak 6,6 százalékot fizetnek, de a legközelebbi kamatuk már jóval magasabb, két számjegyű is lehet.

A forintos állampapírokról itt írtunk:

Euró, te drága

További érv a forint mellett, hogy az euró most drága. A piacok többnyire hullámokban, periodikusan mozognak, a nagy gyengülést sokszor nagy erősödés követi. (Az árfolyamok gyakran visszatérnek egyfajta átlaghoz.) Vagyis ha most vesz valaki (drágán) eurót, lehet, hogy a következő egy-két évben nem sokat nyer az árfolyamon, vagy még kicsit veszít is.

Mindezért sok szakember érvel amellett, hogy forintos állampapírokat érdemes még most is tartani, nem eurósat. Ám van egy eszköz, amely némileg zavarja ezt a képet: a PEMÁP vagy P€MÁP, azaz Prémium Magyar Állampapír, az euróinflációt követő magyar lakossági kötvény.

Az 5-6 éves PEMÁP-ok kamatprémiuma az euróinfláció felett. Adatok forrása: allampapir.hu
Az 5-6 éves PEMÁP-ok kamatprémiuma az euróinfláció felett. Adatok forrása: allampapir.hu

Egyre zsugorodik a kamatfelár

Első pillantásra látszik ugyan, hogy ez (a 2028/Y kötvény) többet fizet, mint a bankok, de azért ez sem tűnik egy leányálomnak a maga 2,85 százalékával az 8,6 százalékos euróinflációhoz képest. Csakhogy ezt még a tavalyi 2,6 százalékos éves átlagos pénzromlási adatból számolták. Így az idei, egészen biztosan jóval magasabb infláció alapján sokkal magasabb lesz a következő kamata. De csak jövő augusztus 23-tól, mert jókora késleltetést építettek a kötvénybe, ahogy korábban egyébként más magyar infláció-követő papíroknál is. Lásd:

Mekkora lesz a PEMÁP-ok kamata jövőre?

A vitustáncot járó energiaárak és devizaárfolyamok (lásd euró/dollár) miatt nehéz megjósolni, mekkora lesz idén az infláció. De az Európai Bizottság a napokban 7,6 százalékkal számolt – írta az N-Tv.de. Ez 7,85 százalékos kötvénykamatot eredményezne. A 2023-es év egészében pedig 4,0 százalékot várnak.

A 3-4 éves PEMÁP-ok kamatprémiuma az euróinfláció felett (jelenleg nem kapható ilyen). Adatok forrása: allampapir.hu
A 3-4 éves PEMÁP-ok kamatprémiuma az euróinfláció felett (jelenleg nem kapható ilyen). Adatok forrása: allampapir.hu

A bankok bankja, az EKB pedig júniusban 2022-re 6,8, 2023-ra 3,5 százalékot prognosztizált. (Nem lenne meglepő, ha ezt felfelé módosítanák már ezen a héten.) Így az euróinfláció-követő magyar kötvénytől is egy évig hét százalék, esetleg nyolc, utána pedig négy százalék körüli kamat várható.

Van már 8,6 százalékos eurókamat

Akárhogy is, a lényeg az, hogy követi az inflációt. Ha az euró értékének romlása magasabb lesz, a kamat is magasabb lesz. Ha alacsonyabb, akkor ugyan csökken a kamat, de az eurónk is kevesebbet veszít az értékéből. A korábban kibocsátott PEMÁP-ok egy része egyébként már most is kellemes, 6,0-8,6 százalékos eurókamatot fizet.

Vagy mert magasabb volt a kamatprémiuma, vagy mert nem egy naptári évhez kötötték annak idején a kifizetést. Egyes korábbi sorozatoknál félévente, a márciusi és a szeptemberi inflációs adat alapján változik a kamat.

Forgalomban levő PEMÁP-ok kamata. Már csak egy kapható. Forrás: allampapir.hu
Forgalomban levő PEMÁP-ok kamata. Már csak egy kapható. Forrás: allampapir.hu

Merre tovább, forint?

A kamatnál is fontosabb kérdés lehet persze az is, sikerül-e a következő években a forintnak erősödnie, vagy sem. Ami viszont rengeteg tényezőtől függ. Az MNB a jelek szerint már kevésbé képes az árfolyamot befolyásolni, mint korábban, a költségvetés helyzetén és a nemzetközi hangulaton is sok múlhat. Ilyen faktorok a teljesség igénye nélkül:

  • Jönnek-e újra az EU-s pénzek Magyarországra, vagy hosszabb távon visszatartják azokat?
  • A szárnyaló olaj- és gázárak mekkora költségvetési problémákat okoznak nálunk? (Valamint mekkora bevétel jön végül a kata-adózás kiheréléséből és a rezsicsökkentés részleges amputálásából?)
  • Az orosz-ukrán háború kockázatai.
  • Mekkora lesz a kamatkülönbözet a hazai és európai állampapírok hozama között?
  • Mennyi jön még a kormány piacidegen, nem befektetőbarát megszorításaiból, különadóiból, ársapkáiból és ezek meddig maradnak fenn?
  • Általában, eléggé szigorú lesz-e a hazai költségvetés? (Most úgy látszik, igen.)
  • A külkereskedelmi és a fizetési mérleg hiánya mennyire száll el? (Nagyon csökkennek-e a devizatartalékaink?)
  • A nemzetközi dollárerősödés, az eurógyengülés tart-e még tovább?
  • Megfordul-e vagy erősödik a nemzetközi tőkepiacokon az utóbbi hónapokban kialakult kockázatkerülő hangulat?

Elképzelhető tehát, hogy a forint tovább gyengül majd, mint ahogy tette az utóbbi 10-12 évben. De az is, hogy – a kormány gazdaságstabilizáló megszorításainak, a magas hazai kamatszintnek vagy a javuló nemzetközi befektetői klímának a hatására – megerősödik. Ahogy az a lengyel zlotyval és a cseh koronával már megtörtént. Friss devizaárfolyamok:

Árfolyam

Eurót euróból, vagy eurót forintból?

Akinek eurója van, főleg, ha kiadásai is lesznek euróban, annak már csak az átváltási és tranzakciós költségek miatt is érdemesebb lehet euróban megtakarítania. Akinek forintja van, és várhatóan a jövőben is forintban fogja költeni a pénzét, annak viszont a devizára váltás 1-3 százalékra tehető ráfordításaival is számolnia kell. (Plusz azzal, hogy ezt valamikor a jövőben nagy valószínűséggel vissza is kell váltania forintra.) Ez elviheti az első fél-egy év kamatait is.

Kirándulás a rizikó erdejébe

Elvileg persze számos más verzió van még. Megoszthatjuk a pénzünket devizák, fix és változó kamatozású állampapírok között is. (A három és öt éves, nem lakossági forint államkötvények referenciahozama már átlépte az évi tíz százalékot is.) Lehet forintért devizakötvény-alapokat vásárolni. Lehet legalább pénzünk egy részéből kockázatosabb befektetéseket, például részvényalapokat venni.

Megint mások, a jelenlegi helyzetben elég sokan az ingatlanokra, az aranyra, esetleg a bitcoinra esküsznek, mint inflációálló befektetésekre. Az inflációkövető kötvények elsősorban azoknak valók, akik nyugodtan szeretnének aludni, nem akarnak kockázatot vállalni.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Szeretne háromhavonta kamatot kapni? Jön az új lehetőség!
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 15:16
Lezárja a 2028/P és 2029/N sorozatú Bónusz Magyar Állampapírok értékesítését az Államadósság Kezelő Központ. Az új 2028/R és 2030/N sorozatok továbbra is a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek hozama feletti kamatot fizetnek majd, 1,25 százalék kamatprémiummal, az első kamatperiódusban évi 7,25 százalékot.
Állampapír / Kötvény Kibukott az inflációkövető kötvény két nagy hibája
Eidenpenz József | 2025. február 21. 05:42
A PMÁP, amelyből jókora összegek szabadulnak fel mostanában, csak nagy késéssel követi a pénzromlást, így emelkedő inflációs környezetben kifejezetten kedvezőtlen tud lenni. A jelenlegi alacsony kamatprémiuma miatt még stagnálás esetén sem túl kedvező, eleve alacsony reálkamat van a konstrukcióba beprogramozva. Igazán jó jelentősen eső inflációnál lenne, de erre most kevés esély látszik. Mi marad helyette?
Állampapír / Kötvény Mégis van pénzük a magyaroknak? Érdekes adatok érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 14:08
Nagy Márton beszédes számokat közölt.
Állampapír / Kötvény Mibe fektesse a pénzét a visszahívott OTP kötvények után?  Itt van néhány jó tipp!
Privátbankár.hu | 2025. február 7. 12:57
Az OTP kötvényvisszahívása után a befektetők új lehetőségeket keresnek.
Állampapír / Kötvény Kihívásokkal kénytelenek szembenézni az állampapír-tulajdonosok
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 09:13
A következő hetekben dől majd el, hogy a 2021-24-ben kiépített lakossági állampapír penetrációt sikerül-e tartósan megtartani, vagy valóban csak az elmúlt időben kimagasló infláció miatt megugró hozamok meglovagolását látjuk az állampapír-portfoliókban
Állampapír / Kötvény Apu, mi a szösz az az állampapír-portfólió?
Eidenpenz József | 2025. február 2. 06:32
A felszabaduló megtakarításaik befektetésén töprengőknek nem könnyű a választás, mibe fektessenek, de gyakran ajánlják nekik, hogy állítsanak össze állampapír-portfóliót. De mi is tulajdonképpen a portfólió, azon belül miféle jószág az állampapír-portfólió, és miért jó az nekünk? Konkrétan milyen verziók között választhatunk?
Állampapír / Kötvény Állampapír-kamatok: ezt mindenképpen tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. január 24. 14:01
2025-ben 1700 milliárd forint kamatkifizetés érkezik a lakossági állampapírok után. Megmutatjuk, hogyan használhatjuk fel költséghatékonyan az összeget.
Állampapír / Kötvény Rástartoltak a bankok az állampapír-tulajdonosok pénzére, de nem bontják ki az igazság minden részletét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 11:55
Rövid távú lekötésre viszonylag magas kamatot kínál már most is néhány pénzintézet. A kiugró szám azonban ne tévesszen meg senkit, ebből a kamatból jelentős mennyiségű forrásadót kell levonni, és az idő előtti feltörés is sokba kerülhet annak, aki ezt választja.
Állampapír / Kötvény Mit tegyünk, ha nem jön jobb inflációkövető kötvény?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 05:44
Ha nem érkezik jobb inflációkövető kötvény az állampapírunk lejáratáig, kamatfizetéséig, akkor is van mentsvár, vannak más változó kamatozású kötvények. Ezek hozama kedvező esetben sokkal többet tehet hozzá az inflációhoz, mint a jelenlegi inflációkövető papíroké. Új papírokra azonban mindenképpen számíthatunk.
Állampapír / Kötvény Mégis érdemes állampapírban hagyni a nagy kamatzuhanás után is a pénzeket?
Privátbankár.hu | 2025. január 20. 14:27
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában. Annak apropóján, hogy ezekben a napokban kezdenek kifutni a nagy 2023-as inflációt követő állampapír-kamatok, s lesznek helyettük a már csak a 2024-es 3,7 százalékhoz igazodók. Az adás első részében ugyanakkor egy másik fontos aktualitásra is jutott idő. Nevezetesen annak kivesézésére, hogy milyen intézkedések várhatók a második ciklusát hivatalosan elkezdő új amerikai elnöktől, azoknak milyen hatása lehet a világgazdaságra és a magyar gazdaságra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG