7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bizonytalanság tűnik biztosnak a piacokon, ez pedig főként annak köszönhető, hogy nem látszik a jövőben várható kamatpálya. 

Változatosan szerepelt a forint az elmúlt napokban. A csütörtöki kereskedés valamivel 380 forint feletti euróval indult, ez erősödést jelentett a szerda esti 382 forintos szinthez képest. Ugyanakkor forintgyengülést jelent a hétfő reggeli 379-es jegyzéshez képest. 

Szerdán a rosszabb piaci hangulat a forintnak sem tett jót, ezért ment el az euró árfolyama a 382 forintos szintig. Az esti órákban viszont már inkább megfordult az emelkedő trend, így ma reggel 380-381 környékén jár újra az árfolyam - kommentálták a csütörtök reggelig bekövetkezett piaci mozgásokat a KBC Equitas elemzői.

Szerintük fontos tényező a forint jövője szempontjából, hogy szerdán egy bécsi konferencián tartott beszédében Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke jelezte, hogy a következő időszakban akár már nagyobb, 100 bázispontos kamatvágásokat hajthat végre a jegybank, így az irányadó kamatráta 6-7 százalékra csökkenhet az év közepére.

Hogyan alakult az euró árfolyama? Fotó: Pixabay
Hogyan alakult az euró árfolyama? Fotó: Pixabay

"Látni kell, hogy a korábbi hetekben már több elemző is felvette hasonló forgatókönyv esélyét, így annyira nagy meglepetésnek az utóbbi időszak inflációs adatai után ez már nem számítana" - tették hozzá.

A forint délelőtt újabb irányváltással a negatív tartományba került. Az euró ugyanis "ebéd előtt" megint a 382 forint közelében tartózkodott. 

Árfolyamok és grafikonok

Rosszul fest a valószínűségbarométer

Továbbra is inkább pesszimizmus látható a tőzsdei szereplők várakozásaiból. A CME FedWatch Tool mutató szerint a befektetők január 17-én már csak 57 százalékos valószínűséget adtak annak, hogy a Fed márciusban elkezdi csökkenteni az alapkamatát. Egy héttel korábban még 67, egy hónappal korábban még 71 százalékon állt a valószínűségbarométer.

Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke csatlakozott amerikai kollégájához, Chris Wallerhez, a Fed kormányzótanácsának tagjához. Azt mondták, túlságosan optimisták azok a várakozások, amelyek szerint hamarosan elindulhatnak a kamatcsökkentések.

Lagarde szerint még nem mondhatjuk ki, hogy az eurózóna gazdaságai legyőzték az inflációt – idézte az Európai Központ bank (EKB) elnökét a Reuters.

Az Equilor piaci összefoglalója Christine Lagarde júniusi kamatvágásra utalt, szerinte az eurózóna kamatszintje valószínűleg elérte a csúcsot, és a nyári hónapokban szóba kerülhet a kamatvágás. Ugyanakkor hozzátette, hogy továbbra is a beérkező adatoktól teszik függővé a döntéseket, és nincs előre rögzített kamatpálya. Emellett óva intett a túlzott piaci optimizmustól, mivel akadályozhatja az inflációs letörésére tett erőfeszítéseket. Klaas Knot, a holland jegybank elnöke rátett erre egy lapáttal. Arról beszélt, hogy a befektetők túlságosan előreszaladtak a kamatcsökkentés beárazásával a várakozásaikban. Az Egyesült Királyságban a vártnál valamivel rosszabb friss inflációs adat szintén hűvös fuvallatként hatott a tőzsdéken. A font kicsit gyengült a dollárral szemben.

Keserű megjegyzéseket tesznek a szakértők

"A jegybankárok továbbra is erősítik a kétségeket a kamatcsökkentésekkel kapcsolatban” – mondta Thierry Wizman, a Macquarie bank devizapiaci stratégája. Szerinte ebben szerepet játszik, hogy az elhúzódó vörös-tengeri konfliktus felveti a lehetőségét a beszállítói láncok szakadozottá válásának, ahogy azt a koronavírus-járvány idején tapasztaltuk. Az év végén a kamatok valószínűleg alacsonyabbak lesznek, mint amekkorák jelenleg, de ez a csökkenés nem lesz egy egyenes vonalú folyamat – idézte a CNBC Thomas Martint, a Global Investment befektetési cég portfóliómenedzserét. Szerinte azok a kollégái, akik agresszíven rájátszottak a kamatok csökkentésére és ezzel párhuzamosan a tőzsdék erősödésére, módosítani fogják portfólióikban a kötvények és a részvények arányát.

Ázsia Amerika után kullogott, majd magához tért

Az ázsiai tőzsdék szerdai mélypontjaik közelében nyitottak csütörtökön, követve amerikai társaik kedvetlen hangulatú kereskedését, főként a kamatcsökkentésekkel kapcsolatos várakozások lehűlése miatt. Az amerikai tőzsdék azért kerültek lejtőre, mert a befektetők egyre pesszimistábban ítélik meg az amerikai Fed kamatcsökkentéseinek kilátásait és a kínai gazdaság lustán kezdte az évet. A Dow Jones Industrial Average szerdán 0,3, az S&P-500 és Nasdaq Composite 0,6-0,6 százalékkal gyengült.

Az eladók kerültek többségbe. Fotó: Pixabay
Az eladók kerültek többségbe. Fotó: Pixabay

A kínai blue-chipek indexe, a CSI 300 2019 óta nem látott mélypontra esett első körben, a hongkongi Hang Seng Index 14 havi mélységbe került. A szakértők nem sok okot látnak a kínai részvények vásárlására, hacsak azt nem, hogy előbb-utóbb elég olcsóvá válhatnak ahhoz, hogy érdemes legyen az erősödésükre spekulálni. Úgy tűnik, egyesek máris így láthatják a helyzetet, ugyanis a CSI300 a kereskedés végére magához térve 1,4 százalékos pluszt szedett össze. A japán Nikkei index további 0,3 százalékkal tudta megtoldani erősödését, miután részben a Kínából Japánba áramló tőkének köszönhetően szerdán 34 éves csúcsra emelkedett. A külföldi befektetők nettó vásárlókká váltak ezen a piacon az egy évvel korábbi állapothoz képest és tovább erősíthetik pozícióikat a szigetország tőkepiacán – derült ki Oliver Lee, az Eastspring Investment befektetési cég portfóliómenedzserének szavaiból.

Az európai befektetők úgy döntöttek a piacok nyitása után, hogy a pozitív hírre, nevezetesen az ázsiai tőzsdék feltámadására figyelnek. Ennek szellemében a szerdai zsugorodás után csütörtökön több piacon is emelkedéssel indult a kereskedés. Magyar idő szerint 11 óra körül ugyanakkor a londoni FTSE 0,1 százalékos mínuszban volt, ami lényegében stagnálásnak felelt meg. A párizsi CAC 0,3, a frankfurti DAX 0,4 százalékos pluszban volt.

A budapesti tőzsdén sem volt egyértelmű az irány délelőtt. A BUX stagnálást mutatott ekkor. A vezető papírok közül a Magyar Telekom 1 százalékos drágulást ért el, az OTP 0,3 százalékos pluszban volt. Ezzel szemben a Mol 0,1, a Richter 0,5 százalékos veszteséget könyvelhetett el.

Meglepően alacsony a gáz ára

Az árupiacokon belül az olaj árát rángatják a hírek. A kínai gazdaság gyengélkedése nyomást gyakorolt a keresletre, ami lefelé szorítana az árat, míg a OPEC előrejelzése, miszerint a világkereslet egésze növekedni fog, felfelé löki a tőzsdei olajjegyzéseket. Utóbbit erősíti az USA-ban, hogy a fagyos idő akadályozza az olajipar tevékenységét. A Brenttel hordónként 78,30 dolláron, 73,20 dolláron kereskedtek csütörtökön reggel.

A földgázért az európai gáztőzsdén a fagyos idő ellenére kevesebb mint 25 eurót kell adni MWh-ként. Ez 2023. augusztus eleje óta a legalacsonyabb ár. A magyarázat a gáztartalékok magas szintjében keresendő. Franciaországban, Németországban és Olaszországban 80-84 százalékban feltöltöttek a tárolók. Az arany ára az erős évkezdés után a Fed héja hangulatának köszönhetően csökken. Az azonnali piacon kevesebb, mint 2005 dolláros unciánkénti áron kereskedtek a nemesfémmel.

A kriptopiacon a legismertebb szereplők vegyesen teljesítettek.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A Bitcoin 0,1 százalékos árfolyamcsökkenésével párhuzamosan az Ethereum 0,2 százalékos többletet produkált, a Tether azonban nem mutatott változást.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21690 21530 21750 +0,42% 21690 21720 1 271 850 440 HUF 2024-11-22 09:57:06
MOL 2684 2682 2690 +0,30% 2684 2688 97 171 384 HUF 2024-11-22 09:59:03
MTELEKOM 1242 1234 1254 +1,14% 1240 1242 622 911 396 HUF 2024-11-22 09:59:15
RICHTER 10860 10820 10900 +0,46% 10820 10860 57 690 710 HUF 2024-11-22 09:59:15
OPUS 511 508 513 +0,20% 510 511 8 557 694 HUF 2024-11-22 09:56:03
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG