Változatosan szerepelt a forint az elmúlt napokban. A csütörtöki kereskedés valamivel 380 forint feletti euróval indult, ez erősödést jelentett a szerda esti 382 forintos szinthez képest. Ugyanakkor forintgyengülést jelent a hétfő reggeli 379-es jegyzéshez képest.
Szerdán a rosszabb piaci hangulat a forintnak sem tett jót, ezért ment el az euró árfolyama a 382 forintos szintig. Az esti órákban viszont már inkább megfordult az emelkedő trend, így ma reggel 380-381 környékén jár újra az árfolyam - kommentálták a csütörtök reggelig bekövetkezett piaci mozgásokat a KBC Equitas elemzői.
Szerintük fontos tényező a forint jövője szempontjából, hogy szerdán egy bécsi konferencián tartott beszédében Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke jelezte, hogy a következő időszakban akár már nagyobb, 100 bázispontos kamatvágásokat hajthat végre a jegybank, így az irányadó kamatráta 6-7 százalékra csökkenhet az év közepére.
"Látni kell, hogy a korábbi hetekben már több elemző is felvette hasonló forgatókönyv esélyét, így annyira nagy meglepetésnek az utóbbi időszak inflációs adatai után ez már nem számítana" - tették hozzá.
A forint délelőtt újabb irányváltással a negatív tartományba került. Az euró ugyanis "ebéd előtt" megint a 382 forint közelében tartózkodott.
Rosszul fest a valószínűségbarométer
Továbbra is inkább pesszimizmus látható a tőzsdei szereplők várakozásaiból. A CME FedWatch Tool mutató szerint a befektetők január 17-én már csak 57 százalékos valószínűséget adtak annak, hogy a Fed márciusban elkezdi csökkenteni az alapkamatát. Egy héttel korábban még 67, egy hónappal korábban még 71 százalékon állt a valószínűségbarométer.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke csatlakozott amerikai kollégájához, Chris Wallerhez, a Fed kormányzótanácsának tagjához. Azt mondták, túlságosan optimisták azok a várakozások, amelyek szerint hamarosan elindulhatnak a kamatcsökkentések.
Lagarde szerint még nem mondhatjuk ki, hogy az eurózóna gazdaságai legyőzték az inflációt – idézte az Európai Központ bank (EKB) elnökét a Reuters.
Az Equilor piaci összefoglalója Christine Lagarde júniusi kamatvágásra utalt, szerinte az eurózóna kamatszintje valószínűleg elérte a csúcsot, és a nyári hónapokban szóba kerülhet a kamatvágás. Ugyanakkor hozzátette, hogy továbbra is a beérkező adatoktól teszik függővé a döntéseket, és nincs előre rögzített kamatpálya. Emellett óva intett a túlzott piaci optimizmustól, mivel akadályozhatja az inflációs letörésére tett erőfeszítéseket. Klaas Knot, a holland jegybank elnöke rátett erre egy lapáttal. Arról beszélt, hogy a befektetők túlságosan előreszaladtak a kamatcsökkentés beárazásával a várakozásaikban. Az Egyesült Királyságban a vártnál valamivel rosszabb friss inflációs adat szintén hűvös fuvallatként hatott a tőzsdéken. A font kicsit gyengült a dollárral szemben.
Keserű megjegyzéseket tesznek a szakértők
"A jegybankárok továbbra is erősítik a kétségeket a kamatcsökkentésekkel kapcsolatban” – mondta Thierry Wizman, a Macquarie bank devizapiaci stratégája. Szerinte ebben szerepet játszik, hogy az elhúzódó vörös-tengeri konfliktus felveti a lehetőségét a beszállítói láncok szakadozottá válásának, ahogy azt a koronavírus-járvány idején tapasztaltuk. Az év végén a kamatok valószínűleg alacsonyabbak lesznek, mint amekkorák jelenleg, de ez a csökkenés nem lesz egy egyenes vonalú folyamat – idézte a CNBC Thomas Martint, a Global Investment befektetési cég portfóliómenedzserét. Szerinte azok a kollégái, akik agresszíven rájátszottak a kamatok csökkentésére és ezzel párhuzamosan a tőzsdék erősödésére, módosítani fogják portfólióikban a kötvények és a részvények arányát.
Ázsia Amerika után kullogott, majd magához tért
Az ázsiai tőzsdék szerdai mélypontjaik közelében nyitottak csütörtökön, követve amerikai társaik kedvetlen hangulatú kereskedését, főként a kamatcsökkentésekkel kapcsolatos várakozások lehűlése miatt. Az amerikai tőzsdék azért kerültek lejtőre, mert a befektetők egyre pesszimistábban ítélik meg az amerikai Fed kamatcsökkentéseinek kilátásait és a kínai gazdaság lustán kezdte az évet. A Dow Jones Industrial Average szerdán 0,3, az S&P-500 és Nasdaq Composite 0,6-0,6 százalékkal gyengült.
A kínai blue-chipek indexe, a CSI 300 2019 óta nem látott mélypontra esett első körben, a hongkongi Hang Seng Index 14 havi mélységbe került. A szakértők nem sok okot látnak a kínai részvények vásárlására, hacsak azt nem, hogy előbb-utóbb elég olcsóvá válhatnak ahhoz, hogy érdemes legyen az erősödésükre spekulálni. Úgy tűnik, egyesek máris így láthatják a helyzetet, ugyanis a CSI300 a kereskedés végére magához térve 1,4 százalékos pluszt szedett össze. A japán Nikkei index további 0,3 százalékkal tudta megtoldani erősödését, miután részben a Kínából Japánba áramló tőkének köszönhetően szerdán 34 éves csúcsra emelkedett. A külföldi befektetők nettó vásárlókká váltak ezen a piacon az egy évvel korábbi állapothoz képest és tovább erősíthetik pozícióikat a szigetország tőkepiacán – derült ki Oliver Lee, az Eastspring Investment befektetési cég portfóliómenedzserének szavaiból.
Az európai befektetők úgy döntöttek a piacok nyitása után, hogy a pozitív hírre, nevezetesen az ázsiai tőzsdék feltámadására figyelnek. Ennek szellemében a szerdai zsugorodás után csütörtökön több piacon is emelkedéssel indult a kereskedés. Magyar idő szerint 11 óra körül ugyanakkor a londoni FTSE 0,1 százalékos mínuszban volt, ami lényegében stagnálásnak felelt meg. A párizsi CAC 0,3, a frankfurti DAX 0,4 százalékos pluszban volt.
A budapesti tőzsdén sem volt egyértelmű az irány délelőtt. A BUX stagnálást mutatott ekkor. A vezető papírok közül a Magyar Telekom 1 százalékos drágulást ért el, az OTP 0,3 százalékos pluszban volt. Ezzel szemben a Mol 0,1, a Richter 0,5 százalékos veszteséget könyvelhetett el.
Meglepően alacsony a gáz ára
Az árupiacokon belül az olaj árát rángatják a hírek. A kínai gazdaság gyengélkedése nyomást gyakorolt a keresletre, ami lefelé szorítana az árat, míg a OPEC előrejelzése, miszerint a világkereslet egésze növekedni fog, felfelé löki a tőzsdei olajjegyzéseket. Utóbbit erősíti az USA-ban, hogy a fagyos idő akadályozza az olajipar tevékenységét. A Brenttel hordónként 78,30 dolláron, 73,20 dolláron kereskedtek csütörtökön reggel.
A földgázért az európai gáztőzsdén a fagyos idő ellenére kevesebb mint 25 eurót kell adni MWh-ként. Ez 2023. augusztus eleje óta a legalacsonyabb ár. A magyarázat a gáztartalékok magas szintjében keresendő. Franciaországban, Németországban és Olaszországban 80-84 százalékban feltöltöttek a tárolók. Az arany ára az erős évkezdés után a Fed héja hangulatának köszönhetően csökken. Az azonnali piacon kevesebb, mint 2005 dolláros unciánkénti áron kereskedtek a nemesfémmel.
A kriptopiacon a legismertebb szereplők vegyesen teljesítettek.
A Bitcoin 0,1 százalékos árfolyamcsökkenésével párhuzamosan az Ethereum 0,2 százalékos többletet produkált, a Tether azonban nem mutatott változást.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.