8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A deviza- és olajpiacon a nyugtalanság az úr. Ez látszik abból, hogy a dollár emelkedő pályán van, ugyanakkor az ilyenkor "szokásos" forintesés elmaradt. A zloty viszont gyengült. 

A nemzetközi piacokon bizonytalanság uralkodott el. Ez pedig jellemzően a biztonságos menedéknek tartott eszközök, elsősorban a dollár erősödésével jár. Ez történt most is.

Árfolyamok és grafikonok

A valutapiacokon a dollár „visszavágott” a kétszázalékos decemberi gyengüléséért és az egyéves értékvesztéséért, amire utoljára 2020-ban volt példa. Kéthetes csúcsra erősödött a fontosabb valutákkal szemben.

Ezt elsősorban az magyarázhatja, hogy a 2023 végi kockázatkedvelő hangulatot a rizikó kerülése váltotta fel. Ez a váltás az év kezdetén meglehetősen világosan jelentkezett – idézte a Reuters Ray Attrill, az Ausztrál Nemzeti Bank FX-stratégájának véleményét.

Az elemzők szerint a kockázatkerülés megjelenése mögött geopolitikai aggodalmak is lehetnek. Az év első fontos eseménye ezen a téren a Hamász második emberének likvidálása volt Libanonban.

Népszerű termék a dollár a piacokon. Fotó: Depositphotos
Népszerű termék a dollár a piacokon. Fotó: Depositphotos

A szakértők úgy gondolják, hogy 2024 olyan év lesz, amelyben a befektetők fél szeme folyamatosan a geopolitikai fejleményeken lesz. Szerda délelőtt a dollár 0,8 százalélékos pluszban volt az euróhoz képest a január 1-jén látott szintekhez képest. 

Ha a piacokon felerősödik a kockázatkerülés, akkor a befektetők gyakran elfordulnak a veszélyes, törékenyebb feltörekvő piaci devizáktól, köztük a forinttól. Ebből a a szempontból azonban kivételes árfolyammozgások jellemzik a mostani – köztük a szerda délelőtti – kereskedést. 

A forint egyébként ebben a környezetben kifejezetten erős tudott maradni, és 381 közelébe jutott az euró az erősödő dollár ellenére is, ami jó hír a forint ereje szempontjából – derül ki a KBC Equitas piaci kommentárjából

A forint ráadásul úgy tudott stabil maradni, illetve minimális pluszt összeszedni ezen a héten, hogy az egyik legfontosabb régiós társa, a lengyel zloty 0,5 százalékkal gyengült az euróval szemben.

A többi régiós deviza közül az esetleges csehországi euróbevezetés miatt fókuszba került korona stagnált, ahogy a román lej is. 

Zsebre teszik 2023-as hasznukat a befektetők, az év csak a jövő héten kezdődhet

A tőzsdéken mintha még nem kezdődött volna el az új év, az indexek a 2023 végére elért erősödésük után az USA-ban és Ázsiában is gyengültek az év első kereskedési napjain. Az Egyesült Államok tőzsdéit a napokban várható makroadatok fogják mozgatni addig, amíg nem kezdődik el a vállalatok éves jelentéseinek közzététele – mondta John Stoltzfus, az Oppenheimer Asset Management vagyonkezelő stratégája a MarketWatch tudósítása szerint. Ez csak január második hetének végén várható.

Ezt megelőzően amerikai idő szerint szerdán délután megjelenik a Fed decemberi kamatdöntésének jegyzőkönyve, ami betekintést nyújt az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény döntéshozóinak gondolkodásába. A másik információ, ami hatást gyakorolhat a részvényárfolyamokra, a pénteki foglalkoztatási adat lesz, ami jelezheti, milyen hatással van a Fed szigorú kamatpolitikája az USA vállalataira.

Stoltzfus abból indul ki, hogy a nagy hegymeneteket követően általában megállnak a befektetők a vásárlásban, szusszannak egyet és zsebre teszik a begyűjtött haszon egy részét. Ezzel együtt úgy véli, hogy az S&P-500 tőzsdeindex 2024-ben tovább folytatja a 2023-ban megkezdett erősödését. Az év végére a mutató 5200-ra mehet fel, ami 9,7 százalékos növekedést jelentene 12 hónap alatt.

Az Oppenheimer elemzőjéhez hasonlóan vélekednek az AFP-nek nyilatkozó szakértők is. A befektetőket elsősorban az aggasztja, hogy a jó évzárás nyomán olyan túlvásárolt körülmények alakultak ki, ami az új év elején visszaesést eredményez – mondta Dennis DeBusschere, a 22V Research kutatóintézet munkatársa.

Ez a hangulat érthető. Az ázsiai tőzsdék ennek szellemében január 3-án követték amerikai társaikat, amelyek csökkenéssel indították 2024-et. A japán börzén szünnap volt, ám a többi mutató – a jelentősebbek és a kevésbé fajsúlyosak egyaránt – a lejtő felé vették az irányt. A kivétel a sanghaji tőzsde volt, amelynek vezető indexe 0,06 százalékkal emelkedett. Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója a CNN-nek adott interjújában azt mondta, optimistán várja a következő hónapok fejleményeit. A Fed irányításával az amerikai gazdaság „soft landinggel” zárhatja le a magas inflációra válaszul adott kamatemelések periódusát. Magyarán, várhatóan nem lesz recesszió az elnökválasztás évében. A befektetők figyelmét nem kerüli el, hogy a pekingi vezetés a népnevelés jegyében – a játékfüggőség visszaszorítására hivatkozva – szigorítani akarja a videójátékok forgalmazását. Ez hatással lehet a technológiai cégek teljesítményére.

Rossz hírt kapott az Apple

Az USA-ban az év első kereskedési napján az S&P-500 0,6, a Nasdaq Composite 1,6 százalékot veszített az értékéből, a Dow Jones picit erősödött. A technológiai cégek piacát a Barclays bank elemzése mozgatta meg, amely szerint az Apple telefonjai iránt várhatóan viszonylag gyenge lesz a kereslet 2024-ben. A hír alaposan megtépázta az amerikai vállalat beszállítóit – derült ki a CNBC összefoglalójából. A tajvani TSMC részvényei két, a Foxconn papírjai 1,33 százalékkal gyengültek. Még az Apple versenytársai, a Samsung és az LG Elecronics sem tudták elkerülni az értékvesztést.

A szakértők egy része értetlenül áll a Barclays elemzése előtt. Mint mondják, 200-300 millió iPhone vár arra, hogy a következő hónapokban 5G-képes változatra cseréljék. Az amerikai bank csak annyit javasolt az ügyfeleinek, hogy súlyozzák alul az Apple részvényeit a portfóliójukban és papíronként 161-ről 160 dollárra rontotta a célárát. Mindenesetre az Apple 3,58 százalékos mínusszal zárta az új év első kereskedési napját.

Az európai tőzsdék vegyesen nyitottak szerdán minimális elmozdulásokkal a keddi záróárukhoz képest – írta magyar idő szerda reggel a CNBC. 

A londoni irányadó mutató stagnálást mutatott délelőtt, a frankfurti DAX szerdán 11 óra körül 0,4, a párizsi CAC pedig 0,8 százalékos mínusznál tartott. A budapesti irányadó index, a BUX sem találta az irányt, alig változott a mutató a keddi záráshoz képest. Az indexnek egyedül a Richter tudott támaszt adni, a gyógyszerpapír 2 százalékos drágulást ért el. A Magyar Telekom árfolyama stagnált, ugyanakkor az OTP 0,4, a Mol 1 százalékkal gyengült. 

Az olajpiac nyugtalan

A nemzetközi devizapiachoz hasonlóan a bizonytalanság határozza meg az olaj kereskedését is, amiben közvetlenül okozhatnak zavarokat a felforrósodott közel-keleti – ezen belül a vörös-tengeri – konfliktusok. A Brent és a WTI is több mint 1 százalékkal drágult, miután Irán hadihajót küldött a Vörös-tengerre. Ez válasz volt arra, hogy az amerikai haditengerészet elsüllyesztette a jemeni húti lázadók több csónakját, amelyek kalóztámadást indítottak egy konténerszállító hajó ellen.

A Brent jegyzése január 3-án reggel hordónként 75,9 dollár, a WTI-é 70,3 dollár körül alakult. A földgáz ára Európában 32 euró/MWh alá csökkent 2024 elején. Ez négy hónapja a legalacsonyabb ár, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a gáztározók a tél közepén még 80-90 százalékban tele vannak. Az év harmadik napjának elején 31 euró alatt mozgott az ár, ám a hét végére lehűlést jósoltak a meteorológusok, ami növelheti a fűtésigáz-felhasználást. Az aranyért minimális erősödés után 2062 dollárt kellett adni az év első napjaiban.

Fontosabb hírek a tőzsdei cégek világából

Az equiloros elemzők a tőzsdén jegyzett vállalatokról szóló keddi hírek közül az alábbiakat emelték ki. 

  • Várt feletti értékesítés a Teslánál. Az autógyártó 2023 utolsó negyedévében 484,5 ezer autót szállított le, ezzel felülteljesítette az elemzők által várt 477 ezer darabot. A teljes tavalyi évben 1,8 millió autót szállított le a cég. Ezzel ugyan már a második évben végzett a BYD mögött, amely több mint hárommillió nem konvencionális meghajtású autót állított elő, ugyanakkor a Tesla csak tisztán elektromos autókat gyárt, míg a BYD hibrideket is. A csak elektromos gyártmányokat tekintve továbbra is a Tesla vezet. A cég január 24-én teszi közzé az eredményeit a negyedik negyedévre. A gyenge részvénypiaci hangulatban minimális csökkenéssel fejezte be a napot tegnap a Tesla, és piaczárás után további 0,2 százalékos csökkenést mutattak a társaság papírjai.
  • A Rivian a vártnál kevesebb járművet szállított le a negyedik negyedévben. Az elektromos kisteherautókat és SUV-kat gyártó cég 13 972 darab járművet szállított le, amely elmaradt a Bloomberg elemzői konszenzusától, amely 14 100 feletti darabszámot várt. A leszállított mennyiség ráadásul csökkent a harmadik negyedévhez viszonyítva, több mint 10 százalékkal. Bár az autógyártó a termelési volument tudta növelni, a leszállított darabszámban látható gyengélkedés a szállítói láncok akadozásaira és a kereslet gyengeségére utal. A Rivian részvényárfolyama több mint 10 százalékkal esett a hír hatására.
  • Felminősítette a Moderna részvényét az Oppenheimer. A befektetési bank elemzője ajánlását felülteljesítőre módosította, célárfolyamát pedig 142 dollárra emelte. Az elemző szerint a cég 2026-ig öt sikeres termékbevezetést érhet el, miközben jelenleg az egyetlen kereskedelmi forgalomban kapható terméke a Covid elleni vakcinája. A Moderna tegnap 13 százalékkal erősödött a hír hatására, 112,5 dollárig.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17710 17400 17795 +2,79% 0 0 10 989 203 785 HUF 2024-04-26 17:13:31
MOL 3004 2992 3028 +0,20% 0 0 1 533 831 664 HUF 2024-04-26 17:05:18
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 0 0 411 836 570 HUF 2024-04-26 17:05:04
RICHTER 9200 9070 9245 +1,38% 0 0 1 705 691 035 HUF 2024-04-26 17:07:36
OPUS 391 384 398 +1,03% 0 0 124 789 584 HUF 2024-04-26 17:05:22
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már hajnalban sorba áll, ha ránéz a forintárfolyamra
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 18:03
Vegyesen alakult pénteken a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben, a heti eredménye azonban pozitív.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt fék a BUX-on
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 17:32
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:47
A közgyűlésen bemutatott 2023. évi üzleti beszámoló alapján a Tőzsde eredményes évet zárt: az összbevétel 4,4 milliárd, az EBITDA 1 362 millió, a nettó eredmény 5,8 milliárd forintot tett ki, ami 2008 óta a legeredményesebb tőzsdei évet jelenti. A társaság 606 millió forint összegben fizet osztalékot, részvényenként 112 forintot.
Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG