Továbbra is 395 forint környékén táncikál az euró, a dollár pedig 367 forint alatt mozog. Ez nem jelent számottevő elmozdulást az utóbbi napokhoz képest.
Lezárult ugyanakkor egy negyedév, amely a forint szempontjából mínuszos lett. Az idén a magyar deviza az euróval szemben 3, a dollárhoz képest majdnem 6 százalékkal gyengült. Ez a produkció a régiós devizák versenyében az utolsó helyre elég. A lengyel zloty viszi a prímet, ugyanis az euróhoz képest 1 százalékos pluszt hozott össze, a dollárhoz viszonyítva alig több mint 1 százalékos gyengülést könyvelhetett el. A forintnál csak picivel tudott jobbat a cseh korona: 2,5, illetve 5 százalékkal került lejjebb a két kulcsdevizához mérten.
Gyenge európai tőzsdenyitást jósoltak az elemzők a halvány ázsiai kereskedés és ezt megelőzően az amerikai tőkepiacok némi zsugorodása után – írta a Bloomberg. Az óvatosság mögött az lehet, hogy a befektetők erős makrogazdasági adatokra számítanak, miközben az olaj drágul, azaz a mostani piaci folyamatok támaszt adnak az inflációnak. Ez azzal járhat, hogy az amerikai alapkamat továbbra is magas maradhat.
Budapest zöldben
Az Euro Stoxx-50 tőzsdeindex határidős jegyzései nem nagyon mozogtak a tőzsdenyitás előtt, miközben az amerikai tőzsdezárás utáni kereskedésben folytatódott a jegyzések lemorzsolódása. Ezt megelőzően az S&P-500 0,7 százalékkal gyengült. Az európai tőzsdék többsége végül a pozitív tartományban nyitott április 3-án. A jelentősebb indexek közül a londoni FTSE kezdte mínuszban a napot és kora délelőtt ott is maradt. A párizsi CAC stagnált, a frankfurti DAX minimális, 0,1 százalékos erősödést ért el.
Budapesten a vevők kerültek többségbe szerda délelőtt, ennek köszönhetően az irányadó index, a BUX 0,5 százalékkal emelkedett. A blue chipek közül az OTP 0,8, a Mol 0,7, a Richter 0,2 százalékkal erősödött, a Magyar Telekom ugyanakkor 0,1 százalékos mínuszban volt 11 óra körül.
Összességében a tőkepiacok az idei első negyedéves erősödése megtorpanni látszik a második negyedév kezdetén. Tokiótól New Yorkig továbbra is azon studíroznak a befektetők és az elemzők, hogy mit várhatnak az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedtől. Azaz mikor és hányszor csökkenhet végre a jelenleg 5,25-5,5 százalékos sávban tartózkodó - amerikai alapkamat.
Óvatos kockázatkezelési környezetet vár április 5-éig Jun Rong Yeap, a szingapúri IG Asia Pte pénzügyi tanácsadó cég elemzője. Akkor jelenik meg az Egyesült Államokban a foglalkoztatottak kereseti adatairól szóló beszámoló, ami a „jó hír is rossz” hangulatát hozhatja. Ezzel arra céloz, hogy a fizetések emelkedése ugyan öröm a munkavállalóknak, ám erősíti az inflációs nyomást, ami késlelteti a hitelköltségek csökkenését. A szakértők átlagosan 65 bázispontos kamatcsökkentés jósolnak 2024-re, ami kevesebb a Fed legutóbbi utalásaiban szereplő 75 bázispontnál. A jegybank elnöke, Jerome Powell talán világosabbá teheti a képet. A San Franciscó-i Fed elnöke, Mary Daly és clevelandi kollégája, Loretta Mester arról beszéltek, hogy a Fed háromszor vághat alapkamatán az idei évben.
Küszöbön az olajdöntés
Az olajpiacon belül a Brent ára hordónként 89, a WTI-é 85 dollár körül stabilizálódott a hét eleji emelkedést követően, amit az amerikai készletek csökkenéséről szóló hír idézett elő az OPEC+ tanácskozása előtt. Az utóbbitól azt várják az elemzők, hogy a kibővült kartell szereplői megerősítik a korábban elhatározott kitermelési korlátozásaikat.
A gáz ára az április elejéhez képest enyhe időjárás és a norvég szállítások megugrása nyomán a 26 euró/MWh-s szint alá csökkent a hollandiai gáztőzsdén. Az arany tovább drágult, majd napközben a 2280 dolláros szint alatt látszott stabilizálódni az unciánkénti ára.
A kriptós piacok főszereplői pluszt értek el: a bitcoinos jegyzés bő 1, az Ethereumé 0,9 százalékkal került feljebb, ugyanakkor a Tether mindössze 0,05 pluszt "termelt", azaz gyakorlatilag stagnált.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.