A feltörekvő piaci devizák többsége erősödött a gyengébb dollárral szemben, a részvények pedig emelkedtek, a kockázatvállalási kedv globális növekedésével, miután a már kijött gyorsjelentésekben szereplő erős amerikai vállalati nyereségek egyik napról a másikra jó hangulatot hoztak a Wall Streeten, emellett Nagy-Britanniában fordulat következett be a pénzügyi politikában, mivel az új pénzügyminiszter, Jeremy Hunt megváltoztatta a vitatott költségvetési intézkedésekre vonatkozó irányt, lemondva a kormány költségvetési lazító lépéseinek nagy részéről. A fordulat a brit és amerikai kötvények piacát is segítette, és érezhetően csökkentette a menedékek, így a dollár iránti keresletet, megszüntetve az brit eszközhöz kapcsolódó eddigi felfordulást.
Nemzetközi tőzsde
Jelentős emelkedéssel indult a keddi kereskedés az európai tőzsdéken, valamennyi fontosabb index mutatója erősen zöldben állt, majd dél körül az FTSE100 0,56; a DAX 1,16; a CAC40 0,6; az FTSE MIB 1,5; IBEX35 0,77; míg a Stoxx600 0,43 százalékkal emelkedik. Nagy emelkedéssel zártak tegnap a tengerentúli indexek is: a Dow Jones index 1,86 százalékot, az S&P 500 index 2,65 százalékot, míg a Nadsaq Composite 3,43 százalékot emelkedett a tegnapi kereskedés során. Az ázsiai tőzsdéken is tart a jó hangulat. A Nikkei 1,42 százalékot, a Hang Seng 1,71 százalékot emelkedett, míg a Shanghai Composite 0,13 százalékot esett zárásra.
A jó tőzsdei hangulat ellenére Marko Kolanovic, a JP Morgan optimista részvénypiaci stratégája óvatosabbá vált. A mostanáig az amerikai részvénypiacok gyors visszapattanásában bízó, tavaly az év legjobb részvénystratégájának választott Kolanovic szerint a sorozatos jegybanki szigorító lépések, és a vártnál tovább tartó geopolitikai konfliktusok miatt a befektetőknek most érdemes csökkenteniük a részvénykitettségeiket, és érdemes 2023-ig kivárniuk az új pozíciók felvételével: elismeri hogy az S&P 500 index év végére várt 4800-as célára túlságosan optimistának bizonyult – foglalta össze az Equilor.
Credit Suisse
A Credit Suisse megválhat az amerikai alapkezelőjétől. A svájci nagybank új stratégiájának október 27-ei bejelentése előtt újabb részletek derültek ki a bank vezetőinek következő lépéseiről: háttérinformációk szerint valószínűleg távoznia kell a befektetési bank első emberének, Christian Messinernek, és már elkezdték keresni a lehetséges vevőket az amerikai alapkezelői tevékenységükre. Továbbá valószínűleg Abu Dhabi és Szaúd-Arábia tőkealapjai léphetnek be pénzügyi befektetőként a befektetési banki tevékenység mögé, miután a vagyonkezeléshez nem szorosan kapcsolódó tevékenységeket leválasztották és értékesítették. A Credit Suisse részvényárfolyama 8,7 százalékot emelkedett a pénteki amerikai kereskedésben - áll az Equilor hírlevelében.
Bank of America
Gyorsjelentés után emelkedett a Bank of America részvénye. A bank árbevétele 8 százalékkal 24,6 milliárd dollárra nőtt, ezzel közel 1 milliárd dollárral megelőzte az elemzői várakozásokat. Az adózott eredményt csökkentette a vártnál enyhén magasabb céltartalékolás, így év/év alapon 9 százalék volt a visszaesés, ugyanakkor a Wall Street konszenzusát így is több mint 100 millió dollárral előzte. Az EPS 81 centen alakult, ami 4 centes felülteljesítést jelent. A részvény árfolyama 6,1 százalékot emelkedett a tegnapi kereskedés során.
Goldman Sachs
Jelentős átszervezés előtt állhat a Goldman Sachs. Az amerikai bank a Reuters értesülései szerint azt tervezi, hogy különböző üzletágait három divízióba vonja össze egy jelentős átszervezés keretében. Az egyik egységben a befektetési banki tevékenység és a kereskedés, a másikban a vagyonkezelés, a harmadikban pedig a lakossági banki tevékenység lesz. A részvény árfolyama 2,2 százalékot emelkedett a tegnapi kereskedés során.
Foxconn
A Foxconn elnöke Liu Young-way kedden azt nyilatkozta, hogy reméli, hogy egy nap autókat fog gyártani a Tesla számára. A tajvani technológiai óriás, a világ legnagyobb szerződéses elektronikai gyártója, amely leginkább az Apple iPhone-ok összeszereléséről ismert, az elektromos járművek gyártását az üzleti tevékenységének diverzifikálására irányuló stratégiája keretében növelni kívánja. A Tesla vezérigazgatója, Elon Musk ebben a hónapban sokakat feldühített Tajvanon, amikor azt javasolta, hogy a Kína és Tajvan közötti feszültséget úgy lehetne megoldani, ha Pekingnek átadnák Tajvan bizonyos mértékű ellenőrzését. Liu elmondta, hogy a Foxconn nem a saját autómárkák értékesítésével foglalkozik, hanem azt szeretné, ha ügyfelei sok elektromos autót adnának el, amelyeket Tajvanon gyártanak majd. A Foxconn részvényei kedden 1,4 százalékos csökkenéssel zártak, alulteljesítve az irányadó TWII indexet, amely 1,2 százalékkal erősödött. Részvényei idén 0,5 százalékot estek, így piaci értéke 45,5 milliárd dollár.
BYD – Tesla
A BYD, Kína legnagyobb elektromosautó-gyártója azt közölte, hogy a harmadik negyedévben a nettó profit valószínűleg több mint négyszeresére nőtt, mivel a világ legnagyobb autópiacán tovább növelte értékesítési előnyét a Tesla-val szemben. Miután idén kivette a benzinüzemű járműveket a termékpalettájáról, a BYD minden más autógyártónál jobban ki tudta használni a kínai kormány és a helyi kormányzatok által az elektromos autókra kínált ösztönzőket. Az erőteljes eladások és a többi elektromos autóval foglalkozó versenytársnál szélesebb termékválaszték lehetővé tette, hogy a Warren Buffett, Berkshire Hathaway tulajdonában lévő vállalat jelentősen csökkentse az egy járműre jutó költségeket. A BYD részvényei megugrottak: Hongkongban jegyzett részvényei kedden 6 százalékkal emelkedtek, így az autógyártó piaci kapitalizációja mintegy 93 milliárd dollárra nőtt, ami nem sokkal marad el a General Motors és a Ford együttes piaci értékétől. Shenzhenben jegyzett részvényei 5 százalékkal emelkedtek.
Deviza
Az eurót délben 0,16 százalékkal jegyzik erősebben 0,9850 dolláron a tegnapi záráshoz képest.
Úgy tűnik, keddre kifulladt a forint hétfői erősödése, a déli órákban 413,170 forintot kértek egy euróért, 1 forinttal többet a tegnapi záróértékénél, míg a dollárért 419,4 forintot kellett fizetni, 1,4 forinttal kevesebbet a tegnap késő délutáni áránál. A forint tegnap látványos erőre kapott és 411-ig erősödött az euróval szemben a pénteki rendkívüli szigort elhozó MNB lépések után, miközben a régió oldalazott, így egyértelműen a specifikus jegybanki intervenciók pozitív irányú beárazódását lehet látni a reakciókban.
Olaj
A WTI nyersolaj ára 0,92 százalékkal emelkedett hordónként 86,24 dollárra, a Brent ára pedig 0,89 százalékkal állt magasabban a nemzetközi kereskedelemben az európai kereskedés kezdetén hordónként 92,43 dolláron, amely délre 91,6 dollárra mérséklődött.
A Biden-kormányzat további 10-15 millió hordó olaj felszabadításának lehetőségét mérlegeli a stratégiai tartalékokból, hogy kiegyensúlyozza a piacokat és megakadályozza a benzinárak további emelkedését – közölte a Bloomberg. A stratégiai kőolajkészlet felszabadítása a tavasszal megkezdett 180 millió hordós program legújabb részlete lenne. A tél beállta előtt az Egyesült Államokban a legalacsonyabb szezonális dízelkészletekkel rendelkeznek az 1982-ig visszamenő adatok szerint. A Fehér Ház arra törekszik, hogy enyhítse az infláció egyik legnyilvánvalóbb jelét jelentő, növekvő költségeket.
Gáz
A gáz ára az Európában irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén továbbra is csökkenő tendenciát mutat. Ilyen alacsony utoljára június közepén volt a gázár.
Arany
Az arany ára kedden 0,33 emelkedik, unciánként 1655,33 dollárra, mivel a gyengébb dollár növeli az arany vonzerejét a tengerentúli vevők számára, bár az amerikai jegybank közelgő kamatemeléséből eredő kockázatok korlátozzák a további nyereséget. Az arany idén eddig közel 10 százalékot esett, mivel az agresszív amerikai kamatemelés növelte a nem hozamtermelő eszköz tartásának alternatív költségét, és növelte a dollár és a kötvényhozamok árfolyamát.
Réz
A réz ára kedden csökkent, mivel Kína eltökéltsége, hogy ragaszkodik a szigorú covid-szabályokhoz, veszélyezteti a gazdasági növekedést és csökkenti a fémek iránti keresletet. A Shanghai Futures Exchange novemberi, legtöbbet kereskedett rézkontraktusa 0,9 százalékkal alacsonyabban, tonnánként 62 650 jüanon (8714,82 dollár) zárt, míg a londoni fémtőzsdén a három hónapos réz CMCU3 ára 0,5 százalékkal, tonnánként 7527 dollárra csökkent a reggeli órákban.
Hazai tőzsdehírek
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 12:26 perckor 40 345 ponton, 1,23 százalékos pluszban állt a tegnapi záráshoz képest.
Masterplast
Túljegyzéssel zárult a Masterplast részvényjegyzése. A Masterplast 4100 forintos áron csaknem 2,25 millió új részvény kibocsátásáról döntött, amelynek során több mint 9,2 milliárd forint tőkét von be; az eredetileg felajánlott 2 millió részvényre mintegy 2,6 millió részvényjegyzési igényt adtak le lakossági és intézményi befektetők – közölte az építőipari anyagokat gyártó társaság kedden. A Masterplast 8-10 milliárd forint közötti összegben tervezett forrást bevonni a lakossági és az intézményi befektetőktől 2 millió, túljegyzés esetén maximum 2,3 millió új részvény értékesítésével a 4000-4400 forintos ársávban. Végül csaknem 30 százalékos túljegyzés mellett több mint 10,6 milliárd forint összegű jegyzési ajánlat érkezett a meghirdetett ársávban. A társaság igazgatótanácsa a két főtulajdonos 50 százalék + 1 szavazati arányának megtartása mellett 2 249 352 új részvény kibocsátásáról döntött. A részvények kibocsátási árát a beérkezett intézményi ajánlatok alapján, minden befektető számára egységesen 4100 forintban határozták meg. Ezek alapján a Masterplast 9,22 milliárd forint értékű tőkeemelést hajt végre, amiből a lakosság 2,27 milliárd, az intézményi befektetők mintegy 6,95 milliárd forint értékben jutnak új részvényekhez. A beérkezett ajánlatok csaknem 30 százalékkal haladták meg a felkínált mennyiséget, amelyből 12,5 százalékos túljegyzést fogadott el a társaság igazgatótanácsa. A közlemény szerint az új részvényeket várhatóan november 2-án vezetik be a Budapesti Értéktőzsdére. A Masterplast Nyrt. részvényei 4135 forinton zártak hétfőn, az elmúlt egy évben 2700 és 4580 forint között kereskedtek a vele.
4iG
Új szoftverfejlesztő céggel bővült a 4iG Nyrt. portfóliója, miután megszerezte az INNObyte Zrt. 100 százalékos tulajdonrészét. A 4iG közölte, hogy valamennyi részvénye adásvétele tárgyában 2022. év 10. hónap 14. napján megkötött részvény adásvételi szerződések zárása megtörtént, ekként a 4iG vált az INNObyte Zrt. egyedüli részvényesévé. A vétel előzménye, hogy 2020. szeptemberben a 4iG vételi ajánlatot tett az INNObyte Zrt. és leányvállalata, az Innoware Kft. többségi tulajdonának megszerzésére, amit a tulajdonosok el is fogadtak, így 2020 októberében a 4iG 70 százalékos, többségi tulajdont szerzett az INNObyte Zrt.-ben. Az akvizícióval a 4iG Nyrt. célja az volt, hogy bővítse fejlesztési erőforrásainak és kompetenciáinak szinergiáit, a fintech, az ipar 4.0, a mesterséges intelligencia-fejlesztés és blockchain területeken tovább erősítse piaci jelenlétét.
Az aktuális árfolyamokat az alábbi linken tekintheti meg:
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.