6p

A mai újabb jegybanki kamatemelés után a hazai fizetőeszköz csak átmenetileg tudott erősödni. Pedig még a Kormányinfón is pozitív kilátásokat festett az uniós pénzekkel kapcsolatban Gulyás Gergely. Aminek hatására a blue chipek többsége – a Magyar Telekom kivételével – kilőtt, a legnagyobb mértékben az OTP Bank, amely 4 százalék feletti pluszban is járt.

A gyorsjelentések tükrében zajlik az iránykeresés a tengerentúli részvényindexekben – olvasható a Raiffeisen Bank ma reggeli visszatekintésében. Amit mi sem mutat jobban, minthogy szerdán 0,3 százalékos csökkenés és 1,6 százalékos emelkedés között ingadoztak a főbb amerikai indexek. Végül a Dow Jones és az S&P enyhe pluszban, ezzel szemben a Nasdaq hajszálnyi mínuszban zárt.

Csütörtökön azonban már a tőzsdék már masszívabb erősödést produkáltak. Az elsőként kinyitott ázsiai börzék közül a sanghaji 0,58, a hongkongi 1,65, míg a tokiói 1,75 százalékkal ment magasabbra az egy nappal korábbi záróértékénél. Az európaiak közül pedig a frankfurti DAX és a párizsi CAC-40 délhez közeledve csaknem 2-2, míg a londoni FTSE 1 százalékos pluszban tartózkodott.

Ám a BUX-index mindenkit lekörözött, miután majdnem 3,5 százalékkal állt feljebb, mint ahol a szerdán befejezte. A szárnyaláshoz a legnagyobb mértékben a négy blue-chip közül három is hozzájárult, az OTP Bank 4, a Mol részvénye 3,5, míg a Richteré 3 százalék feletti pluszig is eljutott, csak a Magyar Telekom csúfította az összképet a maga 3 százalékot közelítő esésével.

A trióval szembeni kedvező hangulatnak az ágyazott meg, hogy a Budapesti Értéktőzsde nyitásával egy időben kezdődött kormányülésen Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyarországgal szembeni uniós jogállamisági eljárás kapcsán azt mondta, semmi akadálya nincs a helyreállítási alapról való megállapodás aláírásának, emiatt nem is számol azzal, hogy nem kapjuk meg az EU-s pénzeket.

Ha már Mol: a vállalat tegnapi bejelentése egy 22 millió euró értékű, 10 megawatt kapacitású zöldhidrogén beruházásról szól, melyet a Dunai Finomító területén hajtanak végre. A beruházással 16 százalékkal csökken a Mol széndioxid-kibocsátása 2023-tól.

A Richter-befektetők meg annak örülhetnek, hogy a Kanadai Egészségügyi Hatóság engedélyezte a magyar gyógyszercég Vraylar nevű készítményét az I. típusú biporális betegség és skizofrénia kezelésére a felnőttek esetében. Az értékesítést a Richter partnere, az AbbVie végzi majd, Kanadában a felnőtt lakosság hozzávetőleg 2,2 százaléka tapasztalt élete során legalább egyszer az I. típusú bipoláris betegség tüneteit, míg a skizofrénia 300 ezer embert érinthet.

Ma jó napjuk van. Fotó: MTI/Róka László
Ma jó napjuk van. Fotó: MTI/Róka László

Ebből a bejelentésből a forint alig profitált, az euróval szembeni árfolyam például csak egy egységgel állt magasabban, mint egy nappal korábban, a 377-es szint alatt. Pedig még az is fűthette volna az árfolyamát, hogy a Magyar Nemzeti Bank ma megint kamatot emelt, ezúttal az egyhetes betétek rátáján srófolt 30 bázispontot.

Figyelmeztető ugyanakkor, hogy a globális kötvénypiacok minden idők legrosszabb hónapját zárják – ahogy arról az Equilor Befektetési Zrt. beszámolt. Az egyre erősödő kamatemelési várakozások eredményeként a Bloomberg Global Aggregate Total Return Index 4,9 százalékot esett áprilisban; és a kereskedők a trend további folytatódására számítanak – egészen addig, amíg nem látszik a jegybankok kamatemelési ciklusának vége. A kötvénypiaci volatilitás is magas maradhat, amíg a növekedési aggodalmak nem csökkennek; a bizonytalanság előreláthatólag megmarad a következő hónapokban is.

Már megszokhattuk, hogy az olajárak is mindig említésre méltóak. Amelyek ezúttal stagnálnak. Az északi-tengeri könnyűolaj, a WTI 102, míg az észak-európai Brent 105 dollár felett tanyázik.

„A kínálat továbbra is szűk, emellett az EIA (vagyis a Nemzetközi Energetikai Ügynökség – a szerk.) adatai alapján múlt héten 692 ezerrel nőttek az amerikai olajkészletek, amely elmaradt a várakozásoktól. A befektetők továbbra is feszülten figyelhetik, hogy az EU bevezeti-e az orosz olajembargót, azonban Németország egyelőre úgy tűnik nem támogatná a teljes szigorítás meglépését” – hívta fel a figyelmet a KBC Equitas mai elemzése.

Ami a makrogazdasági körülményeket illeti, cseppet sem szívderítő, hogy a Deutsche Bank 5-6 százalékos amerikai kamatszintet és szárnyaló inflációt vár. A bank a frissen megjelent – Equilor Befektetési Zrt. által citált – elemzésében a 80-as évek óta nem látott, agresszív kamatemelést vizionál az Egyesült Államokban, mondván, csak így fékezhető meg az infláció. Emiatt jövő év végére mély recesszió várható, a munkanélküliségi ráta több százalékkal emelkedhet. Az elemzés szerint a semleges kamatszint (nagyjából 2,5 százalék) nem lesz elég az infláció megfékezésére, ennél jóval magasabbra, 5-6 százalék közé kell emelni a kamatot, mivel az inflációs várakozások már felépültek az amerikai gazdaságban. Minél gyorsabb, és minél határozottabb lesz a Fed fellépése, annál kisebb hosszú távú károkat okoz az amerikai gazdaságban.

Ezek a borús kilátások egyelőre mikroszinten nem érezhetők, amit három cég eredményeivel is szemléltethetünk.

Árfolyam

A Facebook részvényei a tegnapi tőzsdezárás utáni kereskedésben kilőttek, több mint 18 százalékkal drágultak, miután a társaság közzétette, hogy platformjának havi aktív felhasználóinak a száma éves bázison 3 százalékkal, 2,94 milliárd, a napi aktív usereké pedig 4 százalékkal, 1,96 milliárdra nőtt. A csoport alkalmazásainak használata összességében 6 százalékkal bővült a napi aktív és a havi aktív felhasználók körében is. A menedzsment az idei évre vonatkozó költségekre vonatkozó előrejelzését a korábbi 90-95 milliárd dolláros sávból 87-92 milliárd dollárra csökkentette.

A Ford pedig azt az örömteliként értékelhető hírt kürtölte világgá, hogy jelentősen nőtt az általa leszállított autók mennyisége az idén. A vállalat pénzügyi igazgatója elmondta, hogy a társaság jó úton halad, hogy sikeresen teljesítse az idei évre kitűzött pénzügyi céljait, melyet segít a jelenleg tapasztalható erős kereslet, valamint az árazási környezet. A teljes évre vonatkozóan 10-15 százalékkal több autót gyárthatnak le, mint egy évvel korábban.

Bár a Boeing védelmi üzletágának bevétele 24 százalékkal esett vissza, ezt részben ellensúlyozta, hogy a kereskedelmi részlege 2, míg a globális szolgáltatási 15 százalékkal bővült. A menedzsment szerint jó úton haladnak afelé, hogy pozitív cash-flow-val zárják az évet. A problémásan indult 737 Max gépeket üzembe helyezték, és felpörgött a gyártásuk, a 777-9-es modellek gyártását viszont szüneteltetik 2023-ben. A gyenge eredmény okaiként a globális ellátási lánc problémáit, az emelkedő költségeket, illetve az orosz-ukrán háború miatti tartalékképzést említették. A légi utasforgalom becslések szerint csak 2023-ban érheti el a 2019-es szintet.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25320 24960 25370 +1,28% 0 0 9 352 418 600 HUF 2025-04-01 17:14:07
MOL 3024 2934 3030 +3,21% 0 0 2 319 562 678 HUF 2025-04-01 17:10:21
MTELEKOM 1574 1534 1648 -3,20% 0 0 3 152 179 628 HUF 2025-04-01 17:09:58
RICHTER 10480 10310 10490 +2,14% 0 0 1 810 559 450 HUF 2025-04-01 17:05:48
OPUS 546 540 553 -0,55% 0 0 130 879 036 HUF 2025-04-01 17:07:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
Részvény / Deviza / Áru Igazi vérengzés volt hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:57
Van, aki még olcsón megúszta, de a többség hatalmasat bukott.
Részvény / Deviza / Áru Európa felé fordulnak a befektetők, hála Trump intézkedéseinek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 13:04
Csökken az amerikai és német államkötvények hozama közötti különbség.
Részvény / Deviza / Áru Meglepően jól áll a forint, de ez semmi az aranyhoz képest
Csabai Károly | 2025. március 31. 12:26
A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.
Részvény / Deviza / Áru Keresi az erőt a forint, mint vándor az ösvényt – de nem találja
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:01
Nem túl acélosan indítja a hetet a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG