A Luxemburgi Értéktőzsde honlapjának közleményei szerint a Fotex július végén rendkívüli közgyűlést tartott, amelyen a társaság a hollandiai Capellenből a „L-2661 Luxembourg, 42, rue de la Vallée” címre tette át székhelyét. Az angol nyelvű írás lényegében egy mondat, nem indokolták a lépést.
Minden út Luxemburgba vezet
Augusztus másodikán azt is bejelentették, hogy a Fotex Ingatlanfejlesztő és Karbantartó Kft. eladta 12 466 475 darab Fotex-részvényét a Blackburn International Luxembourg nevű cégnek, még július 19-én. (Az összes részvény 70 723 650 darab, így ez 17,63 százaléknyi részesedés.) Ez után az Ingatlanfejlesztő Kft. tulajdonában nem maradt részvény.
Eddig is az egyik Blackburn-cég volt a Fotex-csoport fő tulajdonosa, a részvények nyilván családon belül maradtak, csak átcsoportosítják azokat egy luxemburgi cégbe. Tavasszal, még Pesten jelentették be ugyanis, hogy „...április 6-án a Blackburn International Luxembourg megvette a Blackburn International Inc. 11 982 321 darab Fotex-részvényből álló részvénycsomagját. Várszegi Gábor úr, a Fotex Igazgatótanácsának elnöke közvetlenül ellenőrzi a vállalatot”.
Fotexed van? Tanulj meg angolul!
Augusztus végén azt pedig tették közzé Luxemburgban, hogy a cégcsoport holland leányvállalata, az FN2 B.V. megvásárolt egy 6445 négyzetméteres amszterdami irodaépületet 51 parkolóhellyel. Hozzátették, hogy az irodák hosszú távra bérbe vannak adva, egyéb részletet azonban nem közöltek.
A Fotex honapján a tavaszi kivezetés óta, április közepével megszűntek a hivatalos közlemények, az erre szolgáló kozzetetelek.hu hivatalos PSZÁF-oldalon sem jelennek meg ilyenek, gyakorlatilag csak a Luxemburgi Tőzsde honlapjának angol nyelvű, szűkszavú közleményeiből lehet tájékozódni a társaságról. Úgy tűnik, hogy a külföldre telepített holding teljesen kikerült a magyar jog hatálya alól. (Ami az itthoni jogbizonytalanság és recesszió fényében, a társaság szempontjából egyelőre inkább bölcs lépésnek tűnik, a megmaradt részvényesek számára azonban nem kedvező.)
Mélyrepülésben a részvényárfolyam
A Luxemburgi Értéktőzsdén egyébként a hazai kivezetés óta nem ment jól a részvénynek, a Bloomberg adatai szerint márciusban még 1,1 euró is volt egy papír, ez a nyár közepére 45 centre is lesüllyedt. Ez 312, illetve 127 forint, miközben a részvény március 26-án 241 forinton távozott Budapestről (egységesen 283 forintos euróval számolva). Legutóbbi ára 53 cent, 150 forint volt, ami csak 62 százaléka az utolsó hazai árnak. (Ha egyébként valaki azt szeretné tudni, hogy a BÉT-ről milyen árfolyam mellett távozott a papír, nehéz dolga van, mert a tőzsde régi rossz szokása a kivezetés után minden, a kivezetett papírokra vonatkozó utalást, linket eltüntetni a honlapról.)
„...egyértelmű, hogy mindenki, aki suttyomban, a kisbefektetők kifizetése nélkül (amire eddig nem nagyon volt lehetőség) el akarja hagyni a BÉT-et, anélkül, hogy ajánlatot kellene tennie a kisebbségi részvényeseknek, mit kell, hogy tegyen: az igazgatóság határozata alapján bevezetik a papírt egy másik, nagyhírű tőzsdére, mondjuk a zimbabweire...” – írta márciusban Zsiday Viktor befektetésialap-kezelő és a Plotinus Nyrt. tulajdonos-vezérigazgatója blogjában, a vonatkozó jogszabályokat bírálva.
A részvény tőzsdei pályafutásáról itt írtunk>>>>>.
(A szerző rendelkezik Fotex-részvénnyel.)