Nincs olyan nap, hogy ne lennének nagyobb ingadozások a DAX-ban – írja a német Handelsblatt.com. A mai, általuk hullámvasútnak nevezett árfolyam-alakulást azzal magyarázták, hogy délelőtt a görög problémák nyomasztották a befektetőket, a délután folyamán viszont az euró gyengülése derítette őket jobb kedvre.
Végül 1,3 százalékkal emelkedett az index. De a gyenge amerikai makroadatok és a Fed bizonytalan idejű kamatemelése is lehúzza a piacot szerintük.
A lengyelek és a románok is jobbak voltak
A Budapesti Értéktőzsde indexe 0,6 százalékos mínuszban végzett, eközben a Mol 2,0, az OTP 0,3, a Magyar Telekom 0,2 százalékkal esett, a Richter 0,2 százalékkal emelkedni tudott. Fekete Ákos, az OTP Bank treasury üzletkötője szerint gyenge nap volt a BÉT-en, ami az 5,2 milliárd forintos részvényforgalomból is látszik. (További árfolyamok a grafikonra kattintva.)
A régiót is alulteljesítettük, a lengyel és román index is jobban végzett, a forint is rosszabbul állt. (Az euró/forint 30,9,20 is volt este.) A Mol áltagon alluli teljesítésének nem volt jól látható oka, új hír nem érkezett. Fekete Ákos szerint a 15 000 forintos árfolyam felett nagyon sokan realizálták a nyereségüket, azok közül, akik korábban olcsón bevásároltak.
Sokan megutálhatták már a Molt
A részvény korábban ugyanis nagyon sokáig nyomott áron forgott, annak ellenére, hogy a megítélése nem volt rossz. A mélypontja 2009-ben 8500 forint körül volt, azóta még az állampapírok is majdnem hoztak annyit. Sokan egyszerűen elunhatták a részvényt, elegük lett belőle, és az első jó alkalommal, nagyobb felpattanásnál szabadulni akartak tőle.
Ebből viszont az is következik, hogy ha ezek az eladók elfogynak, még jó befektetés lehet az olajpapírból– véli a szakember. Az OTP kicsivel hatezer forint alatt forgott, az utóbbi időben jó hírek jöttek felőle, de nagy elmozdulásra már nem érdemes számítani.
Az orosz rubel jótékony hatása
Pozitívak voltak mostanában az orosz-ukrán fejlemények, de igazából az orosz rubel erősödése az, ami pozitívan hathat a Richterre. A Magyar Telekomot mostanában a különadó csökkenéséről és annak elmaradásáról jövő hírek, találgatások mozgatták, most az is eléggé leült, kevéssé mozdult. A korábbi felvásárlási várakozások Fekete szerint nem aktuálisak, amíg a különadók sorsa el nem dől, addig vélhetően nem lesz ilyen lépés.
Miért szenved a forint?
Ismét jól szerepelt az Állami Nyomda, amely már jó ideje megy felfelé, úgy tűnik, még sokáig a befektetők kedvence marad. Május 21-étől forog majd osztalékszelvény nélkül – mondta a szakember.
Miért szenved ennyire a magyar forint? – tettük fel a kérdést. A fizetőeszközünk a lengyel zlotynál és a román lejnél is rosszabbul teljesített ma, sőt a török líra erősödni is tudott. Fekete szerint nem kell nagyon nagy gyengülésre számítani, inkább a 305-310 forintos sávban mozoghat a az euró.
Kamatcsökkentés=forintgyengülés?
Tény, hogy a forintnak mostanában nem tett jót a görög válság, amely ráadásul elhúzódhat, hiszen többféle törlesztési határidő jár le júniusban, és az utolsó, négymilliárd eurós részletre biztosan nincsen fedezet. Itthon várható még kamatvágás, ami szintén nem segíti a forintot. A Fed esetleges kamatemelésének kitolódása pedig csak valószínűbbé teszi a hazai kamatemeléseket. (További árfolyamok a grafikonra kattintva.)
Remekelt a Danubius
Kifejezetten erős negyedéves gyorsjelentést közölt a Danubius – írja a KBC Equitas. Bár az orosz-ukrán eseményeket megérzi a szállodalánc, erre korábban már felhívták a figyelmet, és a bevételeket ennek ellenére is sikerült tovább növelni. Az év eleje azonban a szezonálisan gyengébbek közé tartozik, így kevésbé mérvadó. A menedzsment várakozásai 2015-re biztatóak.
A brókercég fenntartja korábbi véleményét, miszerint a vállalat papírjai „továbbra is jelentősen a reálisan feltételezhető értékük alatt forognak”. A csúcsra futó eredménytermelés mellett „a Danubius értékes, papíronként 7550 forintos ingatlanvagyonára egyre több figyelem szegeződhet majd a jövőben, ami az árfolyamot is felfele mozdíthatja ki a 6000 forintos ellenállásoknál” – írják.
Hullámvasúton az olaj is
„A vártnál gyengébb eredmény az FHB-tól” – ez volt az Erste reggeli hírlevelének címe. „Az FHB pénteken zárás után tette közzé I. negyedéves eredményét. Az adózás utáni veszteség 3,8 milliárd forintot tett ki, szemben az általunk várt 2,3 milliárdos mínusszal és az egy évvel ezelőtti 1,15 milliárd forintos plusszal” - írják. (A jelentésről itt írtunk még.)
Az amerikai típusú kőolaj (WTI) kezdetben szépen emelkedett, majd valamelyest visszaesett arra a hírre, hogy a Goldman Sachs csökkentette az árra vonatkozó előrejelzéseit a 2016-2020-as évekre. Igaz, a 2015-ös átlagos árra készített kalkulációit meg éppen megemelte, a Brent esetében 52-ről 58-ra, a WTI-nél 42-ről 48-ra – tudósított a Reuters.
Ez lesz a forinttal
Az EUR/HUF néhány napja a 200 napos mozgóátlagról fordult le és továbbra is a meredeken emelkedő trendcsatornában tartózkodik - írja az Erste. "A trendcsatorna alsó élének érintésére napokon belül sor kerülhet, ahonnan ismét felfelé rugaszkodhat majd el az árfolyam. Az újabb emelkedő periódus során viszont ismét a 200 napos mozgóátlagot lesz majd érdemes figyelni 308-as árfolyam környékén." A szakzsargont lefordítva a brókercég alapvetően gyengülő forintra számít.