Kedden biztatóan alakultak világszerte a tőzsdeindexek, hiszen az európai és tengerentúli piacokon is jelentős erősödést láttunk. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 543,68 ponttal, 2,11 százalékkal 26 ezer 306,84 pontra emelkedett. Az S&P 500-as mutatója 60 ponttal, 1,96 százalékkal nőtt és 3126,59 ponton zárta a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 173,38 ponttal, 1,78 százalékkal erősödött és 9899,40 ponton zárt.
Szerdán viszont óvatosabban nyitottak a piacok, igaz, az enyhe mínuszok után a délelőtt folyamán már kisebb pluszokat mutatnak a vezető európai részvényindexek. A BUX ezzel ellentétesen mozog, hiszen kisebb plusz után a keddi zárószintjéig csorgott vissza.
A napvilágra kerülő hírek időnként meglehetősen borúsak, míg más információk kitörő optimizmust váltanak ki a befektetőkből, így a mai óvatos kereskedés ellenére továbbra is erős kilengések várhatóak a tőzsdéken.
Továbbra is sok a beteg, Pekingben korlátozások léptek életbe
Az utóbbi hónapokban a koronavírus terjedése kulcskérdés volt gazdasági szempontból is. Szerencsére Európában úgy tűnik, lecsengőben van a járvány, a világ más részein viszont továbbra is óriási gondot jelent. Tegnap minden eddiginél több esetet regisztráltak világszerte, a járvány viszont a fejlődő országokban tombol leginkább, így például Brazíliában.
Nehézséget okozhat, hogy Kínában úgy tűnik a második hullámmal kell szembenézni, ezért Pekingben bezárták az iskolákat, hogy megakadályozzák a vírus terjedését. Az új fertőzöttek száma ugyan nem túl magas, 106, ám úgy tűnik, hogy a pekingi nagybani piacról indult fertőzés már a fővároson kívül két másik megyére is átterjedhetett.
Óvatosságra int az amerikai jegybank elnöke
Kedden tartották az amerikai jegybankelnök kongresszusi meghallgatását, Jerome Powell elmondta, hogy a fellendülés hosszabb időt fog igénybe venni. Azt is elmondta, hogy a Fed szerint a második negyedév visszaesése nagy valószínűséggel rekordméretű lesz. Powell jelezte azt is, hogy további gazdaságélénkítő programra lenne szükség.
Nagyon gyengén teljesített a japán export
Meredeken és már a 18. egymást követő hónapban csökkent Japán kivitele májusban, ahogy az Egyesült Államokba irányuló autóexport zuhant, tovább erősítve azokat a várakozásokat, miszerint az eddig gondoltnál is mélyebb lesz a recesszió a világ harmadik legnagyobb gazdaságában.
Az új koronavírus által okozott világjárvány súlyos csapást mért az exportorientált gazdaságra. Japán a világ második legnagyobb autóexportőr országa. Az autók iránti globális kereslet megcsappanása, a vállalati beruházások visszafogása és a Kínával folyó kereskedés gyengesége egyaránt fékezi a japán gazdaságot.
A japán pénzügyminisztérium szerdán közzétett előzetes adatai szerint éves összevetésben 28,3 százalékkal, 4,18 ezermilliárd jenre (39 milliárd dollárra) csökkent az export. A pénzügyi világválság csúcsa, 2009 szeptembere óta nem volt ilyen nagy a visszaesés üteme, és már a harmadik egymást követő hónapban volt két számjegyű. Elemzők jobb adatra, 17,9 százalékos csökkenésre számítottak az áprilisi 21,9 százalékos visszaesés után.
Tovább veszi saját részvényeit az OTP
Kedden számoltunk be arról, hogy az OTP Bank jelentős mennyiségű saját részvényt vásárolt az elmúlt napokban. A pénzintézet szerdai közleménye szerint kedden is jelentős mennyiségű, 155 ezer darab részvényt vásároltak.