Ma a várnál gyengébb Google– (Alphabet) eredmény húzta le elsősorban az amerikai részvénypiacot, főleg a technológiai papírokat. A következő nagyágyú az Apple jelentése lesz a ma esti amerikai tőzsdezárás után. A BUX index ma kis mértékben emelkedett, a Richter húzta fel, a Mol meg inkább vissza. A forint gyengült, a 324-et ostromolja az euró.
De akadt sikertörténet is, már ha sikernek tekintjük, hogy a General Electric (GE), amely sokáig csupa rossz hírrel szolgált részvényeseinek, most végre jót is tud prezentálni. De lehet, hogy a jó hír csak az, hogy végre nincs rossz hír. Néhány cikk a tőzsdei sajtóban nem is arról beszél, hogy a vártnál jobb lett az eredménye, hanem hogy nem olyan rossz, mint amitől féltek.
Az eredetileg elektromossággal, energetikával, majd sok minden mással is foglalkozó amerikai óriásholding részvénye ennek nyomán a tőzsdenyitás előtti nem hivatalos kereskedésben 7-8 százalékos pluszban is volt. Ez a tőzsdén már csak 4-5 százalékos, de így is jelentős emelkedés, amivel a részvény ráadásul visszamászott tíz dollár fölé (10,10-10,20 dollárra).
Hazai részvény– és devizaárfolyamok itt láthatók
A GE eredménye 3,5 milliárd dollár volt az első negyedév során, míg az egy évvel korábbi hasonló időszak veszteséget mutatott. A nyereséget most a repülési, olaj– és gáz-, valamint egészségügyi üzletágak hozták össze. A megújuló energiával és áramtermeléssel kapcsolatos üzletágak veszteségét is semlegesíteni tudták. Az egy részvényre jutó eredmény 41 cent volt, az egyszeri tételektől megtisztítva pedig 14 cent, miközben a piac csak 9 centet várt. Az egész évre a vállalat 50-60 centes eredményt prognosztizál. (A teljes jelentés angolul itt olvasható.)
Korábban mintegy két év alatt harmadára esett a társaság részvényeinek árfolyama, miután a cégcsoport óriási adóssághegyet halmozott fel és egyes üzletágai, majd az egész holding veszteségessé vált. Az árfolyamesés október végén gyorsult be néhány újabb kellemetlen bejelentés, mint az osztalék töredékére csökkenése nyomán. A részvény 6,66 dolláros sok éves mélypontról pattant vissza az év végén.
(Grafikon: Stockcharts.com) |
A legújabb kockázat a GE számára a Boeing 737 MAX repülőgépe, amelyhez hajtóműveket szállít. Ezek azok a gépek, amelyek egy afrikai baleset nyomán most erős kereszttűzben vannak. Nem tudni, gyártásuk folytatódik-e majd. A holding egyébként ezt az évet mint az újraindítás (“reset”) évet jelöli meg, és jövőre jelentősebb nyereséget, kiegyensúlyozottabb működést vár. A cégcsoportot átstrukturálnák, egyes üzletágakat eladnának.
Ahogy az a tőzsdén gyakori, a vélemények eltérőek a cég jövőjével kapcsolatban. A részegységek eladását például van, aki üdvözli, mondván, hogy ezzel sikerülhet az adósságokat elfogadható szintre csökkenteni. Más elfogadhatatlannak tartja, azzal érvelve, hogy így a jól teljesítő üzletágak kikerülnek a vállalatcsoportból, és a vacakok maradnak csak meg.
Megosztottak az elemzők
A SeekingAlpha gyűjtése is hasonló megosztottságot tükröz. A Credit Suisse “semlegesnek” értékeli a részvény kilátásait, 11 dolláros célárral. A Gordon Haskett “alulteljesítésre” számít, hét dollár az előrejelzése. A Barclays túlsúlyozásra ajánlja, a célár nem ismeretes. Az RBC túlteljesítést vár a papírtól, amely szerinte 30 százalékkal feljebb, 13 dollárra mehet.
Honlapja szerint a General Electric Magyarországon négy gyárat működtet, egy Globális Üzleti Szolgáltató Központot Budapesten, és összesen “5000+” alkalmazottat foglalkoztat. Azt állítja, ő a legnagyobb amerikai befektető az országban.
Budapesti központ
“A GE Magyarországon digitális beruházásaira, kiterjedt ellátási láncára, valamint az ország kiemelkedő gyártási és digitális képességeire támaszkodva magyarországi üzemeiben korszerű egészségügyi, olaj- és gázipari, légi közlekedési, és energiatermelési berendezéseket és gépeket gyárt, amelyek kiegészülnek a budapesti Globális Szolgáltató Központ és a Digitális Fejlesztési Központ szolgáltatásaival” – írják.
(Fotó: General Electric Magyarország) |