6p

Lassan, de biztosan tovább kúszik az olaj, de a Molnak inkább a bejelentett osztalék adott szárnyakat. A forint kissé esik, ahogy az OTP is. Gyanúsan sok kriptodevizát vásárolnak rubelért. Elon Musk megünnepelte az első német Teslát.

A tegnapi amerikai emelkedés és a reggeli jó ázsiai hangulat után Európában is pluszban kezdtek az indexek, de azután lefelé indultak el. Késő délelőtt a német és francia mutató 0,2 százalékkal lejjebb, a brit ugyanennyivel feljebb állt. Az amerikai határidős indexek 0,3 százalék körüli mínuszban vannak.

Továbbra is patthelyzet nyomai fedezhetők fel a háborúban, enyhülésének nincs jele, a bombázások folytatódnak. Most közeli belarusz támadástól tartanak. Eközben Joe Biden elnök Európába látogat, tarsolyában új szankciócsomaggal, amelyet az EU-val az agresszor ellen készítenek. Az Egyesült Királyságban is magas inflációs adatot publikáltak. A részvényárakat sokak szerint a kötvényekből menekülő tőke tartja meg, a kötvényhozamok sokat emelkedtek.

Itthon a BUX indexet egyértelműen a Mol húzza, amelynek a közzétett magas osztalékjavaslat tett jót. Több mint öt százalékkal 2790-re ment eddig, miközben az OTP 0,7 százalékkal esik, a Richter 0,6 százalékkal emelkedik. Az utóbbi napok emelkedése után az Opus 2,9 százalékkal lefelé korrigál.

Árfolyam

A forint tegnap a kamatemelés előtt és után sokat erősödött, ma azonban megint kissé gyengül. Az euró ma 371,60, a dollárért 337,90-et kérnek.

Az EUR/HUF nagyon hosszú távon. Tradingview.com
Az EUR/HUF nagyon hosszú távon. Tradingview.com

Nem tud tovább erősödni a forint?

A tegnapi kamatemelés ellenére egyelőre komoly gondot okoz a 370 forintos támaszszint letörése az euró/forint árfolyam számára – írja a KBC Equitas.

A régiós devizáknál hasonló tendenciát figyelhetünk meg, a gyors erősödést követően megakadtak az árfolyamok, így nem tudnak tovább erősödni.

Mi lesz a nagy kamatemelés után?

Tegnap az MNB 100 bázisponttal (egy százalékponttal) emelte a kamatot, az elemzői várakozásoknak megfelelően. Közzétették inflációs jelentésüket is, emelve az inflációs várakozást és csökkentve a növekedésre vonatkozót.

Az elemzői reakciók vegyesek:

  • Ez csak szimbolikus értékű, mert az irányadó kamatszintet az egyhetes jegybanki betét 5,85 százalékos kamata jelenti. Nagyon nehéz helyzetben van most minden jegybank, az inflációs megugrásra nem nyújtanak hatékony megoldást a monetáris politika tradicionális eszközei mondta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
  • Meglehetősen héja üzeneteket küldött a jegybank, a korábbinál gyorsabb monetáris szigorításra van szükség, és azok hosszabb ideig történő fenntartása indokolt foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt.

Busás osztalékot fizet a Mol

A Mol közel 242 milliárd forint osztalék kifizetését javasolja a közgyűlésnek, ami mintegy 300 forint lesz részvényenként. (Ebből 100 forint a tavalyi nyereség utáni normál osztalék, 200 forint pedig “rendkívüli”). Ezzel a mai részvényár-emelkedés után 10,75 százalékos éves osztalékhozam adódna. Vagyis egy 10,75 százalékos kamatú kötvénynek megfelelő megtérülés lenne, ha az osztalék a jövőben sem változna. (De persze fog.)

A BUX lemaradt, mint a borravaló

Tegnap az S&P500 index végrehajtotta a bravúrt, újra a 200 napos mozgóátlag fölé emelkedett – írta az Erste Befektetési Zrt. Ha az európai indexeket nézzük, akkor a DAX és a WIG kicsit jobban, míg a BUX index nagyon le van maradva.

Az idei várható P/E ráta alapján az öt éves átlag környékén vannak az amerikai indexek, míg a prágai kevesebb, mint tíz százalékkal van alatta, a DAX és a varsói mutató viszont már közelíti a húsz százalékot. Viszont a budapesti indexnek mintegy 50 százalékot kellene emelkednie ahhoz, hogy elérje azt a szintet.

Megint drágul az olaj, a nikkel

A hányatott sorsú, részben orosz termelésű nikkel több napos zuhanás után ismét emelkedésbe váltott, ma 14 százalékkal 32 340 dollárra ugrott. Az olaj is két százalékkal erősödik ismét, a Brent 118,0 dollár, a WTI 111,40. Kisebb mértékben drágul az alumínium, a réz, az arany és az ezüst is.

Kriptodevizákkal kerülik ki az oroszok a szankciókat?

Az EKB vezetője, Christine Lagarde aggodalmának adott hangot, hogy a kriptodevizák veszélyeztetik a Nyugat által az orosz kormány ellen Ukrajna inváziója miatt bevezetett szankciók sikerét. Csütörtökön új szankciócsomagot készülnek bejelenteni Oroszország ellen, ennek bejelentése adhatta az apropót.

Forint és bitcoin. Fotó: E. J.
Forint és bitcoin. Fotó: E. J.

Lagarde szerint a rubelt stabil érmékre, majd a stabil érméket más digitális eszközökre konvertálják. A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) szerint szokatlan növekedést figyeltek meg a rubelt érintő kriptovaluta-tranzakciók volumenében, amelyek 2021 óta a legmagasabb szinten állnak.

Jön a digitális euró?

Lagarde nem emelte ki az orosz kormányt, ehelyett azt hangsúlyozta, hogy nagyrészt orosz cégek és magánszemélyek használnak digitális eszközöket. Lagarde megragadta az alkalmat, hogy népszerűsítse az EKB által hamarosan bevezetni tervezett központi banki digitális valuta (CBDC), a digitális euró előnyeit – írja a DailyCoin.

A jegybankelnöki nyilatkozatok alapján az MNB is pártolná egy magyar CBDC létrehozását, miközben – az EU eddigi álláspontjával ellentétben – tiltaná a kriptodevizákat. Eközben mindenképpen a világ pénzügyi rendszerének nagy átalakulása várható. Erről itt írtunk:

Elon Musk Berlinben táncolt tegnap

Végre egy jó hír: a Tesla vezére, Elon Musk az első “Made in Germany”, azaz német gyártmányú Tesla mellett táncolt tegnap Berlin mellett (lásd az N-Tv.de videóját). A gyár rekordidő alatt felépült, a környezetvédők tiltakozásai és jogi ellenlépései ellenére. Az első autók már gördülnek le a futószalagról. A gyorsaság miatt a német kancellár, Olaf Scholz is örömét fejezte ki, főleg mivel a német bürokráciát közben sok kritika érte.

Új akkumulátorgyárat jelentettek be

Az elektromosautó-konkurencia sem alszik. A Stellantis és a Mercedes-Benz autókonszernek, valamint a Total olajipari csoport közös vegyesvállalata, az Automotive Cells Company (ACC) bejelentette harmadik akkumulátorcella-gyárát. Ezt Olaszországban állítják majd üzembe. A cég és az olasz hatóságok közötti megállapodás értelmében az Opel anyavállalatának, a Stellantis-nek a Termoliban található gyárát alakítják át ehhez.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26660 26500 26700 +0,95% 26640 26670 1 538 079 520 HUF 2025-04-29 11:13:31
MOL 3028 3004 3038 +0,40% 3024 3028 246 945 874 HUF 2025-04-29 11:10:21
MTELEKOM 1712 1708 1726 -0,23% 1712 1716 409 665 046 HUF 2025-04-29 11:09:34
RICHTER 10910 10910 10970 -0,64% 10910 10940 131 199 570 HUF 2025-04-29 11:13:59
OPUS 560 551 567 -0,53% 560 561 60 149 254 HUF 2025-04-29 11:03:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Újabb iránymutatást kaphat a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 06:33
A kamatdöntés előtt némi pluszt termelt a magyar deviza. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, mekkora osztalékot fizet a BÉT
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 19:53
A Budapesti Értéktőzsde Nyrt. éves rendes közgyűlésén 5,8 milliárd forint nettó eredményről számolt be a 2024. évi üzleti beszámolójában.
Részvény / Deviza / Áru Kisütött a nap a forint felett, öröm látni az árfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 18:42
Erősödött hétfőn a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Unalomba fulladt a nap Budapesten, de a rekord így is összejött
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 18:19
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 20,73 pontos, 0,02 százalékos emelkedéssel, 92 985,05 ponton, új történelmi csúcson zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A csúcsról jött üzenet a magyar befektetőknek és a szabályozónak
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 15:12
A Privátbankár.hu Klasszis díjátadóján hazai befektetési alapkezelők vezetői és a tőzsde vezérhelyettese adtak helyzetképet a hazai befektetési piacról – arról, milyen makrogazdasági és szabályozási tényezők befolyásolják a szektort, milyen lehetőségekkel és kihívásokkal szembesülnek a piaci szereplők 2025-ben.
Részvény / Deviza / Áru Fontos változásokat hoz egy törvénymódosítás: ez rengeteg magyart érint
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 14:31
Az Országgyűlés napokon belül elfogadhatja.
Részvény / Deviza / Áru Tele a kotta, a forintot beküldték a parkolóba
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 12:01
A nagy amerikai technológiai cégek tőzsdei gyorsjelentéseiben is makroadatokban bővelkedő hét kezdődött április 28-án, a befektetők kezét továbbra is az üzleti környezet bizonytalansága köti meg.
Részvény / Deviza / Áru Indul a hét a pesti tőzsdén – tovább tart a rali?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 08:51
Iránykereséssel indulhat a kereskedés hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint. A BUX 1817,01 pontos, 1,99 százalékos emelkedéssel 92 964,32 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Ügyesen kezdte a hetet a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 07:21
Legalábbis az euróval és a dollárral szemben kissé erősödött.
Részvény / Deviza / Áru Örömtáncot járnak a lengyelek, van rá okuk
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 12:38
A lengyel tőzsde WIG indexe olyan számot produkált húsvét után, amely ihletet adott az ország vezető politikusainak Lengyelország fényezésére. Ami azt illeti sok nulla van a matek végén. Egyébként a magyar tőzsdemutatóra sem lehet panasz. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG