5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Éves átlagban pedig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 7,5-9,8 százalékos fogyasztóiár-indexet vár, miközben a potenciális gazdasági növekedés az eddig várt 6 százalék helyett csak 2,5-4,5 százalék lehet. Ezek a széles sávok is jelzik az orosz-ukrán háború okozta bizonytalanságot.

Mint arról beszámoltunk, az MNB monetáris tanácsa 100 bázisponttal, 4,4 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Ennél nagyobb mértékű szigorításra utoljára csak 2008 októberében, a pénzügyi válság kirobbanását követően került sor, akkor 300 bázispont erejéig. Ami visszaigazolja, milyen rendkívüli helyzetbe taszította a világot a február 24-én kitört orosz-ukrán háború.

Virág Barnabás szavaiból arra lehet következtetni, a vártnál tovább kell együtt élnünk a magasabb kamatokkal. Fotó: MTI
Virág Barnabás szavaiból arra lehet következtetni, a vártnál tovább kell együtt élnünk a magasabb kamatokkal. Fotó: MTI

Értelemszerűen a Monetáris Tanács kamatdöntését követő sajtótájékoztatóját is azzal kezdte Virág Barnabás monetáris politikáért felelős alelnök, hogy az orosz-ukrán háború a szokásosnál nagyságrendileg nagyobb kockázatot okoz a makrogazdasági kilátásokban

A nyersanyagköltségek jelentős emelkedése, a külső piacok lassabb bővülése, illetve a bizonytalanság magasabb szintje miatt a magyar gazdaság idei növekedése jóval alacsonyabb lehet a február 24-e előtt vártnál. Míg azt megelőzően az MNB a 6 százalékos GDP-bővülést sem zárta ki, addig a most elkészült friss Inflációs jelentésében a 2,5-4,5 százalék közötti sávba vitte vissza a prognózisát (a teljes jelentést csütörtökön hozzák nyilvánosságra).

A hazai gazdaság növekedés szerkezete a lakosság felé tolódik el, vagyis a magánszemélyeik költései lehetnek a fő húzóerők, ám azok dinamikája is elmaradhat a korábban várttól. Összességében a háború hatása mind a három fő tényező, a lakossági fogyasztás mellett a vállalati beruházások és az export növekedését lassíthatja az MNB szerint. De Virág Barnabás szerint ennek az elveszített növekedésnek a nagy része 2023-ban visszanyerhető, ebben a jellemzően a feldolgozóiparban kiépült új kapacitások termőre fordulása is segíthet.

Még ennél is jobban rontotta a jegybank a másik lényeges makrogazdasági mutatóra korábban adott előrejelzését. Eszerint az éves átlagos infláció 4,7-5,1 százalék helyett 7,5-9,8 százalék lehet.

Hiába hatottak ugyanis mérséklően a kormányzati intézkedések (nevezetesen az árstopok – benzin, élelmiszer), ezeknél erőteljesebben emelték az árakat a kínálati sokkok.

Az MNB új inflációs előrejelzéséből már következik, hogy a fogyasztóiár-index a februári, már amúgy is 15 éves csúcsot jelentő rekordszintnél a következő hónapokban még magasabb lehet, márciusban már 8,5-9 százalék, s az ellátási láncok ismételt megszakadása, az erőteljesen emelkedő élelmiszer- és energiaárak miatt az azt következő hónapokban átlépheti a 10 százalékot – mutatott rá Virág Barnabás. Aki által prezentált grafikonból azt lehetett leolvasni, hogy a pénzromlás májust követően akár a 11 százalékot is elérheti.

Csak az év második felében kezdhet csökkenni az infláció, a 2-4 százalékos úgynevezett toleranciasávba 2023 második felében térhet vissza, a 3 százalékos jegybanki célra pedig 2024 első felében szállhat le – közölte az MNB alelnöke.

Tegyük hozzá: a jelenlegi ismeretekből kiindulva. Hiszen nem tudni, meddig tart a háború, az mennyire eszkalálódik majd – mind a GDP-re, mind az inflációra adott előrejelzések szokásosnál szélesebb sávja ezt a nagyfokú bizonytalanságot tükrözi.

Persze a mostani inflációs prognózisok teljesüléséhez is az MNB-nek következetes, szigorító antiinflációs politikát kell folytatnia Virág Barnabás szerint. Aki nyomatékosította, hogy a tartós kínálati hatások miatt emelkedő másodkörös inflációs kockázatok kezelése érdekében a szigorúbb monetáris kondíciók hosszabb ideig történő fenntartása indokolt. Magyarul, a vártnál tovább kell együtt élnünk a magasabb kamatokkal. Amelyek szintje ráadásul a mostani szinteket is meghaladhatja – lehet következtetni az alelnök azon szavaiból, melyek szerint a korábbinál nagyobb lépéssel folytatódik az alapkamat-emelési ciklus. 

Lapunk azon kérdésére, ez a nagyobb lépés azt jelenti-e, hogy a 100 bázispontnál magasabb kamatemelésre is sor kerülhet, Virág Barnabás kitérően válaszolt. Azt mondta, „következetes monetáris politikát folytatunk, minden alkalommal olyan döntést hozunk, amely az árstabilitást (vagyis a 3 százalékos inflációt – a szerk.) képes biztosítani”. 

Ugyanakkor az alelnök azt is kihangsúlyozta, nem változott az a szándékuk, hogy az alapkamatot fokozatosan a rövid távú piaci mozgások befolyásolására hivatott, tavaly novemberben irányadónak kikiáltott egyhetes betéti kamattal egy szintre hozzák. Utóbbi jelenleg 5,85 százalék, azaz szerdától 1,45 százalékpontos lesz a kamatolló a két ráta között. Ám szinte biztosra vehető, hogy az MNB igazgatósága a következő, csütörtöki ülésén az egyhetes betéti kamatot is megemeli

Ennek ágyazott meg most a Monetáris Tanács azzal, hogy a kamatfolyosó felső szélét 7,4 százalékra vitte fel. Más kérdés, hogy az egyhetes betéti kamat emelése várhatóan 100 bázisponttal kisebb lesz, ellenkező esetben ugyanis a két ráta közötti különbség szűkítését kitűző jegybanki cél teljesülése sérelmet szenvedhet.

Mindenesetre úgy tűnik, az MNB most telibe találta a piac által várt kamatemelés mértékét. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a forint árfolyama a 100 bázispontos szigorítás napvilágra kerülését, majd a jegybanki alelnök sajtótájékoztatóját követően is stabil maradt, sőt még enyhén erősödött is, az euróval szemben például a 371-es szint felé mozdult. Ezt az Equilor Befektetési Zrt. annak is betudja, hogy nem igazolódott be egyes piaci szereplők félelme, miszerint a hitelkamatok ezúttal nem változnak. Valamint annak, hogy a Monetáris Tanács a közleményében meglehetősen héja üzeneteket küldött. Mindazonáltal e brókercégnél továbbra is azt gondolják, ahhoz, hogy a forint az euróval szemben tartósan a 370-es szint alá menjen, valamilyen előrelépésre lenne szükség az orosz-ukrán tárgyalásokon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG