5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éves átlagban pedig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 7,5-9,8 százalékos fogyasztóiár-indexet vár, miközben a potenciális gazdasági növekedés az eddig várt 6 százalék helyett csak 2,5-4,5 százalék lehet. Ezek a széles sávok is jelzik az orosz-ukrán háború okozta bizonytalanságot.

Mint arról beszámoltunk, az MNB monetáris tanácsa 100 bázisponttal, 4,4 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot. Ennél nagyobb mértékű szigorításra utoljára csak 2008 októberében, a pénzügyi válság kirobbanását követően került sor, akkor 300 bázispont erejéig. Ami visszaigazolja, milyen rendkívüli helyzetbe taszította a világot a február 24-én kitört orosz-ukrán háború.

Virág Barnabás szavaiból arra lehet következtetni, a vártnál tovább kell együtt élnünk a magasabb kamatokkal. Fotó: MTI
Virág Barnabás szavaiból arra lehet következtetni, a vártnál tovább kell együtt élnünk a magasabb kamatokkal. Fotó: MTI

Értelemszerűen a Monetáris Tanács kamatdöntését követő sajtótájékoztatóját is azzal kezdte Virág Barnabás monetáris politikáért felelős alelnök, hogy az orosz-ukrán háború a szokásosnál nagyságrendileg nagyobb kockázatot okoz a makrogazdasági kilátásokban

A nyersanyagköltségek jelentős emelkedése, a külső piacok lassabb bővülése, illetve a bizonytalanság magasabb szintje miatt a magyar gazdaság idei növekedése jóval alacsonyabb lehet a február 24-e előtt vártnál. Míg azt megelőzően az MNB a 6 százalékos GDP-bővülést sem zárta ki, addig a most elkészült friss Inflációs jelentésében a 2,5-4,5 százalék közötti sávba vitte vissza a prognózisát (a teljes jelentést csütörtökön hozzák nyilvánosságra).

A hazai gazdaság növekedés szerkezete a lakosság felé tolódik el, vagyis a magánszemélyeik költései lehetnek a fő húzóerők, ám azok dinamikája is elmaradhat a korábban várttól. Összességében a háború hatása mind a három fő tényező, a lakossági fogyasztás mellett a vállalati beruházások és az export növekedését lassíthatja az MNB szerint. De Virág Barnabás szerint ennek az elveszített növekedésnek a nagy része 2023-ban visszanyerhető, ebben a jellemzően a feldolgozóiparban kiépült új kapacitások termőre fordulása is segíthet.

Még ennél is jobban rontotta a jegybank a másik lényeges makrogazdasági mutatóra korábban adott előrejelzését. Eszerint az éves átlagos infláció 4,7-5,1 százalék helyett 7,5-9,8 százalék lehet.

Hiába hatottak ugyanis mérséklően a kormányzati intézkedések (nevezetesen az árstopok – benzin, élelmiszer), ezeknél erőteljesebben emelték az árakat a kínálati sokkok.

Az MNB új inflációs előrejelzéséből már következik, hogy a fogyasztóiár-index a februári, már amúgy is 15 éves csúcsot jelentő rekordszintnél a következő hónapokban még magasabb lehet, márciusban már 8,5-9 százalék, s az ellátási láncok ismételt megszakadása, az erőteljesen emelkedő élelmiszer- és energiaárak miatt az azt következő hónapokban átlépheti a 10 százalékot – mutatott rá Virág Barnabás. Aki által prezentált grafikonból azt lehetett leolvasni, hogy a pénzromlás májust követően akár a 11 százalékot is elérheti.

Csak az év második felében kezdhet csökkenni az infláció, a 2-4 százalékos úgynevezett toleranciasávba 2023 második felében térhet vissza, a 3 százalékos jegybanki célra pedig 2024 első felében szállhat le – közölte az MNB alelnöke.

Tegyük hozzá: a jelenlegi ismeretekből kiindulva. Hiszen nem tudni, meddig tart a háború, az mennyire eszkalálódik majd – mind a GDP-re, mind az inflációra adott előrejelzések szokásosnál szélesebb sávja ezt a nagyfokú bizonytalanságot tükrözi.

Persze a mostani inflációs prognózisok teljesüléséhez is az MNB-nek következetes, szigorító antiinflációs politikát kell folytatnia Virág Barnabás szerint. Aki nyomatékosította, hogy a tartós kínálati hatások miatt emelkedő másodkörös inflációs kockázatok kezelése érdekében a szigorúbb monetáris kondíciók hosszabb ideig történő fenntartása indokolt. Magyarul, a vártnál tovább kell együtt élnünk a magasabb kamatokkal. Amelyek szintje ráadásul a mostani szinteket is meghaladhatja – lehet következtetni az alelnök azon szavaiból, melyek szerint a korábbinál nagyobb lépéssel folytatódik az alapkamat-emelési ciklus. 

Lapunk azon kérdésére, ez a nagyobb lépés azt jelenti-e, hogy a 100 bázispontnál magasabb kamatemelésre is sor kerülhet, Virág Barnabás kitérően válaszolt. Azt mondta, „következetes monetáris politikát folytatunk, minden alkalommal olyan döntést hozunk, amely az árstabilitást (vagyis a 3 százalékos inflációt – a szerk.) képes biztosítani”. 

Ugyanakkor az alelnök azt is kihangsúlyozta, nem változott az a szándékuk, hogy az alapkamatot fokozatosan a rövid távú piaci mozgások befolyásolására hivatott, tavaly novemberben irányadónak kikiáltott egyhetes betéti kamattal egy szintre hozzák. Utóbbi jelenleg 5,85 százalék, azaz szerdától 1,45 százalékpontos lesz a kamatolló a két ráta között. Ám szinte biztosra vehető, hogy az MNB igazgatósága a következő, csütörtöki ülésén az egyhetes betéti kamatot is megemeli

Ennek ágyazott meg most a Monetáris Tanács azzal, hogy a kamatfolyosó felső szélét 7,4 százalékra vitte fel. Más kérdés, hogy az egyhetes betéti kamat emelése várhatóan 100 bázisponttal kisebb lesz, ellenkező esetben ugyanis a két ráta közötti különbség szűkítését kitűző jegybanki cél teljesülése sérelmet szenvedhet.

Mindenesetre úgy tűnik, az MNB most telibe találta a piac által várt kamatemelés mértékét. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a forint árfolyama a 100 bázispontos szigorítás napvilágra kerülését, majd a jegybanki alelnök sajtótájékoztatóját követően is stabil maradt, sőt még enyhén erősödött is, az euróval szemben például a 371-es szint felé mozdult. Ezt az Equilor Befektetési Zrt. annak is betudja, hogy nem igazolódott be egyes piaci szereplők félelme, miszerint a hitelkamatok ezúttal nem változnak. Valamint annak, hogy a Monetáris Tanács a közleményében meglehetősen héja üzeneteket küldött. Mindazonáltal e brókercégnél továbbra is azt gondolják, ahhoz, hogy a forint az euróval szemben tartósan a 370-es szint alá menjen, valamilyen előrelépésre lenne szükség az orosz-ukrán tárgyalásokon.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG