Egy éve választották meg Donald Trump elnököt, de még mindig folyik a huzavona, hogy lesz-e adóreform, vagy nem? Ma inkább rossz hír jött ezzel kapcsolatban, az amerikai indexek mínuszban kezdtek, de aztán szerény, 1-2 ezrelékes pluszba mentek át.
A hangulatot nyomasztja a Trump ázsiai turnéja nyomán reflektorfénybe került észak-koreai válság, de vélhetően a közel-keleti feszültség is. Kínából a vártnál rosszabb export- és importadatokat tettek közzé. Európában a német DAX index pár pontal felfelé ment, a francia index 0,2 százalékkal lefelé, a brit ugyanennyivel fel, nem volt határozott irány.
Itthon a BUX index 0,8 százalékos emelkedéséért szinte csak a Mol volt a felelős, az olajpapír 2,2 százalékkal 3290-re szárnyalt. Az OTP és a Telekom eközben stagnáltak, a Richter pedig 0,4 százalékkal esett. (Árfolyamoldalunk itt.)
Három fontos gyorsjelentés
Ma zárás után jelentett a Telekom, reggel valószínűleg a Richter-gyorsjelentés jön, péntek hajnalban pedig az OTP, így ezeknél a részvényeknél érthető a kivárás. A forint gyengült, a 312 forintos szintet ostromolta az euró, többször kissé át is lépte. A „Mészáros-papírokat” délelőtt még nagyon adták, estére azonban kisebb-nagyobb pluszba mentek át.
Zsiday Viktor alapkezelő blogján a magyar kispapírokról írt, arról, hogy rövid távon ugyan nem tud előrejelzést ad ni, de szinte biztos abban, hogy három-öt év múlva visszatekintve hozamuk negatív lesz. A kisebb és közepes részvények Bumix indexe csak az idén duplázódott, hasonló felfutásokat rendszerint a tőzsdei emelkedések végén, az esések előtt nem sokkal produkáltak eddig ezen kategória magyar részvényei.
Elég már a pletyka is
„A nagy változás 2016 második felétől kezdődött, az úgynevezett Mészáros-papírok szárnyalásával, majd azóta már szinte elég egy pletyka, hogy a Kárpátok Zuckerbergje egy adott cég körül feltűnhet, és máris ráugranak a spekulánsok” – írta.
Az USA-ban a Snap nagyot esett a negyedéves eredményeinek tegnap esti közzététele után, 16 százalékos mínuszban van. (Üzenetküldő alkalmazásokról ma itt írtunk.) Volt húsz százalékos mínuszban is, aztán jött a hír, hogy kínai konkurense, a Tescent vett benne tíz százalékot, ez kissé javított a helyzeten.
Drágulnak a nyersanyagok
Az olaj mínuszban kezdett, és ott is folytatta, amikor a vártnál nagyobb amerikai olajkészletekről jött hír. Estére azonban megint jókora pluszba ugrott, egyelőre nem tudni, minek a hatására, a dollár például ma nem mozog. Elég sok más árupiaci termék is drágult ma, réz, földgáz, arany, ezüst, kakaó, platina, palládium.
Elmaradt az elágazás
A bitcoin is újra száguld, 7800 dollár feletti árakat lehetett látni nemrég, most kicsivel alatta forog. A jelenség kiváltó oka, hogy megfelelő konszenzus hiányában elmarad a „hard fork”, a blokklánc újabb elágazása. Az eddigi két alkalommal (bitcoin cash és bitcoin gold leválása) mindig a fő bitcoin-vonal került ki győztesen, és a keletkező plusz fizetőszeközök háttérbe szorultak, egyfajta bónuszként szolgáltak a tulajdonosoknak. Most fennállt a veszélye, hogy a szétváló pénz két új verziója közül egyik sem lesz domináns.
Nagy firmák, ha találkoznak
Az Alteo Group energetikai társaság rendkívüli közgyűlésén úgy döntöttek, hogy a 100 forint névértékű törzsrészvények helyébe egyenként 8 darab, 12,5 forint névértékű törzsrészvény lép majd. A részvényesek továbbá tájékoztatást kaptak az Alteo cégstruktúrájának átalakításáról is.
A Tesla, a SpaceX és török cégek együttműködésének lehetőségéről tárgyalt ma Elon Musk amerikai milliárdos és Recep Tayyip Erdogan török elnök. Mindkettőnek komoly gazdasági problémái vannak, a Tesla rossz gyorsjelentése óta már vagy tíz százalékot esett, a vártnál gyorsabban égeti el a pénzt, és nem indult be az új modell tömegtermelése. A török infláció, krónikus líraleértékelődés, fizetésimérleg-hiány pedig sehogy sem akar szűnni, mint ahogy az országban a letartóztatások sem.