A török incidens tegnap pánikot keltett, miután egy ilyen atrocitásról az első pillanatban nehéz megítélni, milyen következményeket von maga után. Miután látszik, hogy az érintett felek józanul próbálják felmérni a következményeket, a félelem alábbhagyott, különösen az amerikai nyitás után. Általában is elmondható, hogy ha a tőzsdék erősek, a piac emelkedő trendben van, akkor a rossz hírek csak ideig-óráig fejtenek ki hatást.
Nasdaq Composite, emelkedő év |
Márpedig egyelőre úgy néz ki, hogy a közel 7 éves emelkedő trend nem tört meg, az év végéhez közeledve viszonylag magasan tartózkodnak a főbb indexek, ha minden így marad, az idei a tetőn való stagnálás éve lesz. Az S&P 500 végül enyhe pluszban zárt 2089 ponton, így továbbra is a 200 napos mozgóátlag fölött van, mindössze 2 százalékra az eddigi csúcstól. A Nasdaq Composite ugyancsak pluszban zárt 5100 ponton, és ugyancsak 2-3 százalékra van idén elért csúcsától.
Ázsiában vegyesebb volt a kép, de Kína erősödött. A hatóságok, látva a piac stabilizálódását, felfüggesztették azt az ijesztő szabályt, hogy a brókercégeknek többet kell venni, mint eladni. Szabadon működő piacokon az ilyen beavatkozás képtelenség, de a nyári turbulenciában a befektetők megtanulták, hogy a kínai börze egy ilyen intézmény. Így elvonult mindenki, akinek ez nem tetszett (már ha engedték, hogy eladjon), viszont a kisbefektetők mintha újra lelkesednének, főleg a kis kapitalizációjú papírokat kedvelik.
Európában a tegnapi veszteségek után ma kisebb pluszban nyitottak a piacok, a francia CAC-40 0,3 százalék pluszban van, a DAX 0,2 százalékot emelkedik.
Friss árfolyamok >>> |
A BUX alig mozdul, miközben a Mol 0,8 százalékot emelkedik, az OTP viszont visszaesett 6000 forint alá. A tegnap csúcsokat döntő Richter ma korrigál: fél százalékos esés után 5270 forint az árfolyam.
A Waberer’s ma közzétette a tőzsde honlapján, hogy hivatalosan is törli a BÉT-re való bevezetési kérelmét, pontosabban törli az elméletben bevezetett, valójában be nem vezetett részvényeit a börzéről, és visszaalakul zártkörű társasággá. A cég ügye elég faramuci volt, remélhetőleg az MNB tulajdonába került börzén nem lesznek hasonló esetek, és csak ténylegesen kereskedhető részvényeket vezetnek majd be.
A forint ismét gyengélkedik, 312 az eurónkénti ár. Immár a heteken át szárnyaló török líra is zuhant egyet, ez esetben teljesen érthetően. Az esés azonban a teljes emelkedéshez képest nem sok: a korábbiakban az eurónkénti 3,50-es szintről 3,02-ig erősödött a líra, most 3,07-ig gyengült vissza.
Az olajárat megemelte a tegnapi incidens, de ma már újra esik, a WTI 42,40, a Brent 45,70 dollár. A tározók tele vannak, a túlkínálat fennáll, ez a helyzet nem változik meg egyik napról a másikra.