Jó a hangulat az európai tőzsdéken, ami mögött az orosz-ukrán tárgyalások, a felek szelídülő követelései állhatnak. A piacok reménykednek, hogy akár már ma is összejöhet egy tűzszünet, amiről néhány óra múlva bejelentés érkezhet. A német index 1,9, a francia 2,2, a brit 0,9 százalékkal megy fel.
Az USA-ban a tegnapi pluszos zárást főleg a technológiai papírok segíthették. Ma a határidős indexek további fél százalékkal mentek feljebb.
Itthon a BUX index 2,7 százalékkal emelkedik, főleg az OTP négy százalékos ugrása húzza (amely így 12 500 forint fölé ért). A Mol 3,3, a Richter 1,0, az Opus 1,8, a Telekom csak 0,2 százalékkal drágul. A forint a nap elején eléggé gyengült, 375 is volt az euró, de innét visszaerősödött, most csak 371,5 az árfolyam.
Pocsék hangulatban vannak a német fogyasztók
A német GfK kutatóintézet fogyasztói hangulatindexe hét ponttal mínusz 15,5 pontra esett, ami 2021 februárja, a “második hullám” mélypontja óta nem látott rossz érték. A fogyasztók főleg elkölthető jövedelmük visszaesésétől tartanak, elsősorban az energiaár-emelkedés, az infláció miatt.
A kínai gazdaság lehetséges lassulása a koronavírus terjedése miatt, a háború gazdasági következményei és a kamatemelési ciklus egyaránt nyomasztják a befektetői hangulatot a tőzsdéken. A sok kockázat és aggodalom fényében az árfolyamok egészen jól viselkednek.
Fogy az orosz haditechnika?
A befektetők tehát reménykednek abban, hogy a ma Törökországban kezdődő tárgyalások az orosz és ukrán felek között több eredményre vezetnek, mint eddig. A részvénypiac ezen optimizmusát magyarázza az Erste Befektetési Zrt. mai kommentárja is.
Az előzetes hírek szerint sokat szelídültek az orosz követelések, és az ukránok is engedékenyebbnek tűnnek. („Nácitlanítás”, nyelvtörvény, EU-csatlakozás, NATO-ból való kimaradás stb.) Ráadásul mintha fogyna az orosz haditechnika.
Sokáig tart egy repülőt vagy egy tankot legyártani, és a szankciók miatt még ez is ellehetetlenült. Így Oroszországnak nehéz pótolnia az elvesztett harci eszközöket – írja a brókercég.
Miért szenved az olaj?
Az olaj ma egy százalékkal emelkedett ugyan, de mostanában inkább megakadni látszik a drágulása. Ebben nagy szerepet kaphatott, hogy az EU a múlt héten semmivel sem került közelebb egy orosz olajembargó bevezetéséhez. De az is, hogy a nagyszabású kínai koronavírus-lezárások – leginkább Sanghajban – kisebb keresletet vetítenek előre a közeljövőre.
Csütörtökön pedig OPEC-értekezlet lesz, és erős politikai nyomás nehezedik a szervezetre, hogy növelje kitermelését.
Oroszország ismét fizetett
Az orosz Pénzügyminisztérium szerint Oroszország az ukrajnai invázió kezdete óta a harmadik kamatfizetést is teljesítette devizakötvényei után. Egy 2035-ben lejáró sorozat tulajdonosainak 102 millió dollárt utaltak át. Néhány napja két másik devizakötvényért több mint 117 millió dollárt fizettek ki, ezzel elkerülve az államcsődöt.
Ha nem történne átutalás, az lenne az első mulasztás az 1917. októberi forradalom óta, amikor a bolsevikok megtagadták a cári birodalom adósságainak elismerését – írja a német N-Tv.de. Jelenleg 40 milliárd dollár körüli összértékű orosz devizakötvény van forgalomban.
Ezek voltak a nyerő kriptók
A kriptodevizák áremelkedése lelassult, a bitcoin és az ether mára csak 1-2 százalékkal mentek tovább. Ez heti szinten 16, illetve 18 százalék emelkedést jelent. Ám a kriptópiac már régen nem egységes, egyes “alágazatokban” jóval nagyobb (másutt kisebb) volt a heti emelkedés, ezt mutatja a grafikon.
A rezsicsökkentés viszi csődbe az országot
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) rábólintott Argentína legújabb, 44,5 milliárd dolláros hitelkeretére, amely a huszonkettedik 1955 óta – írta Vakmajom a Hold Blogon. Enélkül Argentína nem tudná törleszteni a hiteleit.
Az eltorzított, mesterségesen nyomott energiaárak miatt ugyanis a rezsitámogatás elérte a fenntarthatatlan, 11 milliárd dolláros értéket, ami a GDP 2,5 százaléka. Az elemzők 62 százalékos pénzromlást prognosztizálnak, a jegybank 44,5 százalékra emelte az alapkamatot, de így is súlyos negatív reálkamattal küzd az ország.
Így okoz a fenntarthatatlan rezsicsökkentés áttételekkel olyan inflációt, pénzromlást, aminek következményeként a lakosság végül úgyis megfizeti a valós árat, sőt, annál sokkal többet is. A nép támogatást követel, a politikusok teljesítik, de nincs rá pénz, ezért inflációs adóztatással veszik el a lakosság pénzét.
Már tíz napja tart a GameStop-őrület
Tegnap ismét hatalmasat téptek a GameStop részvényein, már tizedik napja emelkedik zsinórban, és 143 százalékos emelkedésen van túl – írta az Equilor Befektetési Zrt. A korábbi másik kedvenc mémrészvény, az AMC is jól teljesített tegnap, 45 százalékot emelkedett.
Amennyiben a 2020 év végi árakhoz képest nézzük, azaz még a tavalyi mánia kirobbanása előttről, akkor megállapíthatjuk, hogy ezek a részvények még mindig nem pukkantak ki. Ugyanis a GameStop 900 százalékos emelkedést tud felmutatni, míg az AMC 1300 százalékosat.
Full elektromos lesz a Maserati
A Maserati lesz az első olasz luxusautó-márka, amely száz százalékban elektromos járműveket gyárt. A következő három évben minden modelljük elérhető lesz környezetbarát kivitelben, 2030-tól pedig már kizárólag elektromos meghajtású luxusautókat kínálnak – írja a cég közleménye. A chiphiány és a globális kihívások ellenére is erős 2021-es pénzügyi eredményeket ért el a cég, tavaly közel 25 ezer járművet adott át ügyfeleinek.
Értékesítési mutatói 41 százalékkal nőttek éves szinten – írják.
A Stellantis, a Maserati tulajdonosának részvénye ma négy százalékos pluszban van. (Hozzá tartozik az Alfa Romeo, az Opel, a Lancia és a Peugeot márka is.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.